Pardubická radnice plánuje sloučení obvodů

Pardubice - Primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková navrhla zrušení čtyř městských obvodů z celkových sedmi. Části Dukla, Dubina, Polabany a první pardubický obvod plánuje primátorka zrušit úplně a Pardubičky sloučit s Hostovicemi. To pobouřilo starosty městských částí, některé z nich hrozí, že se od Pardubic odtrhnou. O odtržení uvažují Rosice nad Labem, Svítkov dokonce chystá referendum.

Nová struktura města by se neměla týkat jen obvodů, ale také vedení magistrátu. Nově by primátor města měl mít dva náměstky místo čtyř a čtyři uvolněné radní. Každý z radních by měl mít na starosti péči o jeden ze zaniklých obvodů plus další okruhy činnosti. Návrh dostaly zastupitelské kluby k připomínkování. Primátorka o tom informovala na tiskové konferenci. Starostové obvodů vesměs vítají diskuzi o budoucnosti obvodů, ale k návrhu mají řadu námitek.

Zrušeny by měly být čtyři městské obvody, a to obvod číslo jedna, dva, tři a pět. Další tři obvody by měly zůstat a měly by mít stejnou strukturu. Posílit by se měly jejich samosprávné činnosti. U čtyř obvodů, které se mají rušit, by namísto zastupitelstev měly fungovat komise, které by měly komunikovat s městem prostřednictvím uvolněných radních města. „Uvolnění radní by měli být styčnými body pro komunikaci s městem,“ uvedla Fraňková.

2 minuty
Reportáž Erika Knajfla
Zdroj: ČT24

Starostové mají k návrhu primátorky Fraňkové řadu námitek a chystají se ho připomínkovat. „Například v návrhu se počítá s neuvolněnými radními, kteří mají obvody zastupovat. O tom, kolik bude náměstků a uvolněných radních, rozhoduje každé nově zvolené zastupitelstvo samo. Toto zastupitelstvo nám tedy nemůže garantovat, že tito uvolnění radní budou opravdu schváleni novým zastupitelstvem,“ uvedl starosta Dubiny Vítězslav Štěpánek.

Nová struktura vedení magistrátu by měla usnadnit komunikaci devadesátitisícového města a jeho částí například o sociálních službách nebo o politice bydlení. Město počítá také s úsporou v řádech desítek milionů. „Roční úspora při zrušení těchto čtyř obvodů by představovala řádově 15 až 20 milionů korun,“ odhaduje Fraňková. Návrh se bude připomínkovat do konce října, zrušení čtyř obvodů by fakticky mohlo být završeno po volbách, které se konají v roce 2014. O zrušení obvodů se v Pardubicích diskutuje již několik let, zatím ale bez konkrétního výsledku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Uniklá kejda se bude ředit. Voda ve Znojemské přehradě je dál vhodná pro úpravu na pitnou vodu

Voda ve Znojemské přehradě je i podle odpoledních měření stále vhodná pro úpravu na pitnou vodu. Ještě ve středu vodohospodáři navýší průtok v Dyji, aby se uniklá kejda ze zemědělského podniku v Podmyčích rychleji zředila. Situace se vyvíjí podle znojemského starosty Františka Koudely (ODS) pozitivním směrem, uvedl po odpoledním jednání vedení města, Povodí Moravy, hasičů a Vodárenské akciové společnosti.
10:37Aktualizovánopřed 12 mminutami

Porucha narušila dodávky tepla v Praze 10

Kvůli netěsnosti na potrubí bylo ve středu dopoledne asi 5,5 tisíce domácností v Praze 10 bez dodávek tepla a teplé vody. Kolem poledne se podařilo poruchu opravit a zhruba polovině zasažených domácností se dodávky obnovily v časném odpoledni, zbylým odběratelům navečer.
10:42Aktualizovánopřed 19 mminutami

Identita, deformace, mystifikace. Tři výtvarníci rozehrávají v Opavě partii

Tři výtvarníci se vztahem ke Slezsku a zároveň k portrétu a k figuře vystavují v opavském Domě umění. Výstava s názvem Partie představuje díla Ivany Štenclové, Pavla Formana a polského výtvarníka Roberta Kusmirowského.
před 1 hhodinou

V Dobrušce na Rychnovsku unikly tisíce kubíků digestátu, do potoků se nedostaly

Z bioplynové stanice v Dobrušce na Rychnovsku uniklo několik tisíc metrů krychlových tekutého hnojiva. Hasiči postavili provizorní hráze z hlíny a povodňových pytlů, aby se takzvaný digestát z kravského hnoje a zbytků krmiv nedostal do povrchových vod, oznámila mluvčí hasičů Zuzana Strouhalová. Společnost ZD Dobruška na odčerpání uniklého hnojiva nasadila asi dvacet fekálních cisteren. Životní prostředí by podle podniku nemělo být ohroženo.
10:57Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Při útěku lva ze zooparku ve Zvoli se nestal trestný čin, uvedla policie

Kriminalisté, kteří prověřovali loňský útěk lva ze zooparku ve Zvoli u Prahy, dospěli k závěru, že v případu se nestal trestný čin. Věcí se nyní bude zabývat pověřený úřad v Černošicích, řekla ve středu policejní mluvčí Vlasta Suchánková.
před 3 hhodinami

Biatlonové závody v Novém Městě omezí dopravu v okolí, přijedou tisíce lidí

Na Světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě přijedou podle pořadatelů desítky tisíc diváků. Akce začne ve čtvrtek a potrvá až do neděle. V okolí bude omezená doprava. Některé silnice budou zcela neprůjezdné. Ubytovací zařízení v okolí už jsou v termínu závodů víceméně obsazená, především na víkend. Podle prezidenta biatlonového svazu Jiřího Hamzy jsou vstupenky téměř vyprodané, nízké stovky zbývají na neděli.
před 3 hhodinami

Policie našla v bytě útočníka z Chřibské další zbraně

Při prohlídce bytu útočníka v Chřibské na Děčínsku našla policie další dvě střelné zbraně včetně střeliva. Při pondělním útoku měl u sebe pachatel čtyři zbraně. Zastřelil zaměstnance městského úřadu a šest dalších lidí utrpělo zranění, z toho byli tři policisté. Motivem jednání útočníka, který se pak zastřelil, bylo podle policie řešení osobních problémů, směřovaly ke konkrétnímu člověku, který pracoval na městském úřadě. Vyšetřovatelé dodali, že samotný motiv činu dál prověřují.
před 4 hhodinami

Ministerstvo chce pomoci školám se sociálně znevýhodněnými dětmi

Skoro pět procent dětí na základních školách patří mezi sociálně znevýhodněné – ať už vyrůstají v chudších nebo jinak složitějších rodinných poměrech. Ukazují to nová data ministerstva. To vidí pomoc v cíleném financování škol s těmito žáky.
před 11 hhodinami
Načítání...