Ozdoby z foukaných perliček zná několik generací. Usilují i o zápis do UNESCO

Z Poniklé v Podkrkonoší míří v těchto dnech do světa tradiční ručně dělané vánoční ozdoby ze skleněných foukaných perliček. Podkrkonošská obec je jediné místo na planetě, kde se takovéto ozdoby vyrábějí. Dílna má proto šanci, že se dostane i na prestižní seznam UNESCO.

Vánoční ozdoby vznikají ručně v malé dílně a téměř stejně jako před sto lety. „Z trubiček se nejprve musí vyfouknout perličky, které se potom stříbří, barví a řežou. Některé se i malují. Potom se z nich na drátky montují ozdoby,“ popisuje výrobu majitel firmy Rautis Marek Kulhavý.

Skláři dovedou sestavit přes dvacet tisíc druhů ozdob. Náročné ruční práci se věnuje asi třicet lidí. Více než polovina z nich může pracovat z domova.

Nejvíc zakázek přichází tradičně měsíc před Vánoci, kdy míří desítky balíků na vánoční trhy do Prahy, Brna nebo Českých Budějovic. Foukané perličky mají ale lidé na stromečku například i v Americe, v Německu, Dánsku, Švýcarsku, Rakousku nebo v Rusku.

2 minuty
Ozdoby z foukaných perliček vyrábí v Poniklé jako jediní na světě
Zdroj: ČT24

Turnovské muzeum a ministerstvo kultury nyní usilují o zápis unikátní technologie ponikelské dílny na seznam UNESCO. „Aby měla dostatečnou podporu a prostor a mohla se dále rozvíjet a aby se technologie výroby výrazně nezměnila,“ uvedla ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová. Zda v Poniklé uspějí, by mohlo být jasné už v první polovině příštího roku.

Skleněné perličky se původně foukaly pro výrobu bižuterie. Trubička se nahřála nad kahanem, ústy se do ní fouknul vzduch a tím vznikla perlička. Stejným způsobem se pokračovalo dál. Zručný foukač tak mohl nafoukat 200 až 300 tuctů perlí denně.

Zásadní změna přišla v roce 1876, kdy byl v Josefově Dole vynalezen foukací strojek s formou. Do formy bylo možné zpočátku vyfouknout 2–8 perliček naráz, s vylepšováním hořáků se později forma prodlužovala až na 36 perliček. Místo ústy se začaly foukat pomocí měchu. Díky formě byly navíc perličky stejně velké, což usnadnilo jejich další zpracování.

Současná výroba se od té původní příliš neliší - stále se využívá foukací strojek a formy. Hořáky už ale nejsou na petrolej nebo benzín, ale na plyn, a místo měchu se používají dmychadla. Foukání perliček je pak stejně jako dřív závislé spíše na zručnosti a zkušenostech foukače než na dokonalé technologii.

zdroj: www.rautis.cz

Foukané ozdoby z Poniklé
Zdroj: www.rautis.cz/

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Speed Marathon se vrací, řidiči si musí dát pozor na tisícovce míst

Po celé zemi ve středu hlídky změří rychlost projíždějících aut, a to v rámci jedné z největších dopravních policejních akcí – takzvaného Speed Marathonu. Zaměří se ale i na další přestupky, například telefonování za volantem či stav vozidel. Zhruba tisíc stanovišť ve veřejném hlasování pomáhali vybírat sami lidé.
před 2 hhodinami

Opatření proti slintavce a kulhavce způsobila na hranici dlouhou kolonu kamionů

Na slovenské dálnici D2 se před hraničním přechodem Brodské–Břeclav s Českem kvůli opatřením proti šíření slintavky a kulhavky v úterý dopoledne vytvořila zhruba 17 kilometrů dlouhá kolona kamionů. Informovala o tom v úterý slovenská policie, která později uvedla, že provoz už je bez omezení. Motoristé se při jízdě do Česka zdrželi také na přechodu Drietoma – Starý Hrozenkov.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Výdejní boxy vedle památek dráždí. Radnice řeší, co s nimi

Radnice hledají možnosti, jak účinněji regulovat umístění výdejních boxů vedle památek i pomníků. Například v Hradci Králové zásilkový obchod postavil box hned vedle plastiky sochaře Vladimíra Preclíka. Ta přitom podle znalců patří k významným uměleckým instalacím ve městě. Umístění výdejních boxů vyvolalo bouřlivé reakce veřejnosti, především na sociálních sítích. Po protestech veřejnosti firma chybu uznala a hledá jiné místo. V Hradci Králové nyní navíc uvažují o vyhlášce, která by umístění boxů regulovala.
včera v 06:30

Města a obce trápí toulavé kočky. Petice žádá jejich povinné čipování

Toulavé kočky představují problém, který trápí řadu měst a obcí. Kolik takových zvířat je, není jasné. V tuzemsku se totiž neevidují ani počty těch, které žijí v domácnostech. I kvůli lepší evidenci by měly kočky v příštích letech povinně dostávat čipy. Příslušný zákon teď projednává i Evropská unie. U psů přitom stejné nařízení platí už pět let.
včera v 06:00

Koncentrace benzenu v hustopečském jezeru klesla pod povolený limit

Koncentrace toxického benzenu, který unikl při havárii cisteren na konci února v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, již v tamním jezeře klesla pod povolený limit, vyplývá z informací hustopečských rybářů. Poslední březnový den byly tyto hodnoty překročeny čtyřnásobně až pětinásobně. Nejvýraznější rozdíl je patrný z výsledků na břehu jezera nejblíže k místu havárie, kde jsou již postaveny kovové zábrany, které neumožňují mísení vod.
7. 4. 2025Aktualizováno7. 4. 2025

Za nocí přijdou mrazy, na víkend se opět oteplí

Po většinu tohoto týdne bude oblačno a v noci mohou teploty padat pod bod mrazu. Na horách bude i sněžit. Noční mrazy zřejmě budou ohrožovat kvetoucí stromy. V závěru týdne se ale začne oteplovat. Na přelomu tohoto a příštího týdne by se mohly teploty přes den dostat až nad dvacet stupňů Celsia. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
7. 4. 2025Aktualizováno7. 4. 2025

Stará cesta Boubínským pralesem zůstane nepřístupná. Nahradí ji nová

Cesta kolem jádra Boubínského pralesa zůstane zavřená a zmizí i z turistických map. Nahradí ji nová trasa, která dovede turisty od Boubínského jezírka až k rozhledně. O trvalém uzavření původního okruhu rozhodl lesní závod spolu s šumavským národním parkem i Klubem českých turistů. Kvůli padajícím souším jsou cesty nebezpečné. Boubínské jezírko ročně navštíví kolem šedesáti tisíc lidí. Spolu s novou sezonou lesníci uvolní i nejznámější cestu z Idiny Pily.
7. 4. 2025

Opravy silnic startují, jejich financování je ale nejisté

Po zimní přestávce začínají silničáři v Česku s opravami poškozených úseků silnic a dálnic. Hejtmani však stále nevědí, kolik peněz stát přidělí na krajské projekty. Státní fond dopravní infrastruktury rozděluje mezi regiony dvě miliardy korun, ale Asociace krajů požaduje dvojnásobek. S financováním podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) počítá novela silničního zákona, která však po deseti měsících ve sněmovně ještě neprošla úvodním čtením.
7. 4. 2025
Načítání...