Olomoucký hejtman Košta má v pondělí čelit pokusu o odvolání. Nahradit ho chce poslanec za ANO Okleštěk

Krajské zastupitelstvo v pondělí projedná návrh na odvolání olomouckého hejtmana Oto Košty. Pokud návrh projde, pak by ho měl ve funkci nahradit krajský předseda ANO Ladislav Okleštěk, který to již potvrdil. S odvoláním Košty by mohla souhlasit i část opozice.

ANO na začátku února vyzvalo Koštu k rezignaci a zdůvodnilo to tím, že je nespokojeno s jeho prací v čele hejtmanství. Košta výtky spolustraníků odmítl a nerezignoval. S kritikou hejtmana pak přišli i jeho tři náměstci z ANO a koaliční ČSSD a ODS.

Košta počátkem února prohlásil, že Okleštěk měl plánovat jeho odvolání hned po vítězství ANO v krajských volbách v regionu. Mám tyto indicie, řekl hejtman v Událostech, komentářích.

Košta v Událostech ČT: Za tlakem na mě jsou mocenské ambice jiných (zdroj: ČT24)

„Podali jsme ho (návrh na odvolání hejtmana Košty) formou rady. Podala to celá rada,“ sdělil Okleštěk. S koaliční ČSSD a ODS bylo podle Oklešťka zároveň dohodnuto, že na zastupitelstvu bude navržen na nového hejtmana.

Radní si stěžují na nepředání agendy

Krajští radní minulý týden v pondělí na závěr jednání schválili usnesení, ve kterém konstatují, že „nebyly podniknuty kroky k revizi organizační struktury, jejíž změna měla být zásadní součástí programového prohlášení krajské rady a rovněž je uvedena v koaliční smlouvě“.

Radní zároveň uvedli, že jim nebyla předána agenda, která dříve spadala pod bývalého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD). Usnesení se týkalo bodu ohledně pondělního jednání zastupitelstva.

Košta kritiku ohledně reorganizace krajského úřadu odmítl. „Podsouvají mi v podstatě něco, co není v programovém prohlášení, protože programové prohlášení jako takové není,“ řekl. Podle něj by byla jiná situace, kdyby programové prohlášení rady bylo schváleno a on ho jako hejtman nerespektoval.

„Zavázali jsme se, že programové prohlášení koalice bude na stole do 31. ledna. Na to jsem na radě upozornil a bylo mi řečeno, že programové prohlášení není v čase, který jsme slíbili, ale mělo by být hotovo do 27. února, tedy do zastupitelstva,“ řekl Košta. Podle něj si nad přípravou programového prohlášení vzal patronát radní Okleštěk.

Opozice výměně hejtmana bránit nechce

Koalice ANO, ČSSD a ODS má v pětapadesátičlenném zastupitelstvu 30 hlasů, pro Koštu při jeho zvolení hlasovalo 35 z 54 přítomných zastupitelů. Zástupci ODS a ČSSD už dříve oznámili, že výměně na postu hejtmana nebudou stát v cestě.

Hejtman Košta už dříve prohlásil, že před chystaným hlasováním o návrhu na jeho odvolání mu vyjádřili podporu někteří zastupitelé napříč stranami včetně těch zvolených za ANO.

ANO: Košta má potíže s řízením kraje

Klub ANO s krajským předsednictvem tohoto hnutí tvrdí, že Košta nezvládá řízení kraje. Kritizují, že jako svého poradce zaměstnal bývalého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD), který je vyšetřován v korupční kauze.

Ke kritice hejtmana se posléze přidali i tři jeho náměstci z ANO, ČSSD a ODS, podle kterých odmítá reorganizovat úřad a špatně komunikuje s kolegy. Košta už dříve řekl, že nepochybil a snahu o své odvolání přisuzuje mocenským ambicím některých lidí.

V zastupitelstvu Olomouckého kraje má po podzimních krajských volbách ANO 16 křesel, druhá ČSSD devět a KSČM sedm. Koalice pro Olomoucký kraj má sedm zastupitelů, šesti mandáty disponuje hnutí Starostové pro Olomoucký kraj. Po pěti křeslech získaly ODS a koalice SPD-SPO. V předchozím volebním období v Olomouckém kraji vládla ČSSD s KSČM.