Olomoucká radnice chystá komplexní úpravu přechodů pro chodce na silnicích a místních komunikacích krajského města. Je jich 400, zhruba třetina z nich nesplňuje normy. Opatření zahrnuje například nové nasvícení či zajištění světelného signalizačního zařízení.
Olomouc opraví na 400 přechodů pro chodce. Třetina z nich nemusí být bezpečná
Město připravuje i vybudování nových přechodů, letos by měly vzniknout minimálně čtyři. Olomouc se s problematikou přechodů potýkala v polovině předloňského roku.
„Máme asi 400 přechodů pro chodce na celém území Olomouce. Máme zpracovaný podrobný přehled o jejich umístění, poskytli jsme jej Dopravnímu inspektorátu, který nám k tomu dal vyjádření. Máme tak kompletní pasport přechodů. Konzultovali jsme jej také s komisemi městských částí. Naší prioritou je maximální počet udržovat v takovém stavu, aby sloužily občanům. Prioritou je pro nás bezpečnost,“ uvedl primátor Antonín Staněk (ČSSD).
Impulsem pro stavební akci byla nová legislativa, která upravuje bezpečnostní prvky přechodů. Podle primátorova náměstka Aleše Jakubce (TOP 09) totiž zhruba 130 přechodů normy nesplňuje.
- Olomoučané mohou upozornit vedení města na problémy, které zjistí při svých cestách po krajském městě, prostřednictvím nového portálu s názvem Chodím Olomoucí. Zasílat a nahrávat zde mohou například podněty ohledně špatných chodníků, problematických přechodů pro chodce nebo špatného parkování. Portál provozuje Univerzita Palackého.
- Olomoucká univerzita provozuje portál Chodím Olomoucí se souhlasem a podporou spolku Pražské matky, který vyvinul portál Chodci sobě v Praze. Ten vznikl v roce 2012 a má za sebou skoro 400 vyřešených nejrůznějších podnětů, včetně rekonstrukcí nebezpečných křižovatek či tramvajových zastávek.
Úpravu zhruba 20 až 30 přechodů plánuje radnice v letošním roce, u ostatních investičně náročnějších chce město zpracovat projektovou dokumentaci. Týká se to například přechodů v Krapkově či Havlíčkově ulici, doplnil Jakubec. Vedle toho by letos měly vzniknout minimálně čtyři nové přechody za více než tři miliony korun, a to v Keplerově ulici, v Dlouhé ulici na Lazcích, ve Štěpánovské ulici v místní části Chomoutov a ve Slavonínské ulici na Povelu.
Potíže v Hodolanech
Problémy s přechody, které nesplňovaly nové normy na bezpečnostní prvky přechodů pro chodce, řešila olomoucká radnice v druhé polovině roku 2015. Například v Hodolanech bylo na sklonku letních prázdnin na popud krajského úřadu zrušeno sedm přechodů včetně toho u základní školy.
Reportáž ze srpna 2015:
Do sporu nakonec zasáhlo ministerstvo dopravy, které rozhodnutí krajského úřadu zrušilo a město získalo čas na jejich modernizaci. V přezkumném řízení ministerstvo dospělo k závěru, že se nová norma na bezpečnostní prvky přechodů pro chodce nemá aplikovat při údržbě starších přechodů, ale jen při budování nových.