Od ledna bude po celém Brně platit zákaz automatů

Brno – Nové zastupitelstvo podle očekávání schválilo celoplošný zákaz hracích automatů na území Brna. Aktualizovaná vyhláška vstoupí v platnost hned 1. ledna 2015, několik měsíců ale potrvá, než ministerstvo financí všem zruší licence. Než hazard vymizí úplně, chce Brno alespoň omezit provoz heren s videoloterijními terminály. Mezi 7. a 14. hodinou budou muset - především kvůli ochraně dětí - zůstat zavřené.

Změnu vyhlášky, která v Brně omezuje hazard, schválila už minulý týden rada města. Koalice pod taktovkou primátora Petra Vokřála (ANO) má v zastupitelstvu pohodlnou většinu, proto se očekávalo hladké schválení.

Pro provozovatele heren to znamená další citelnou ránu. Řada z nich už vloni provoz svých podniků omezila nebo zrušila kvůli vyhlášce, která na většině území zakazovala provoz videoloterijních terminálů. Teď tedy koalice přichází s jejich plošným zákazem.

Dotkne se to hlavně čtyř městských částí, které dosud hazard na některých místech povolovaly. Od 1. ledna 2015 bude zákaz platit i tam. Než ale všem provozovatelům VLT skončí licence, zasáhne do jejich podnikání město alespoň omezením otevírací doby. „V době mezi 7. a 14. hodinou budou muset být všechny herny nebo místa, kde jsou automaty, zavřené. Je to z toho důvodu, aby tam děti nemohly chodit hrát místo do školy. Je to dobré opatření i pro hráče, aby nemohli hrát nonstop,“ řekl radní Matěj Hollan (Žít Brno).

Jak vypadá návrh nové vyhlášky o regulaci hazardu v Brně? Podívejte se na webu města

Podle firem, které se hazardem zabývají, ale automaty z města nikdy úplně nezmizí. „Brno je příliš velkou aglomerací na to, aby v něm nevznikla nabídka nelegálních sázkových her. Černé herny se budou tvářit třeba jako občanská sdružení,“ myslí si Andrej Čírtek z Unie herního průmyslu.

Nad hazardním byznysem se ale stahují mračna nejen v Brně, ale i na vládní úrovni. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) chce podle Hospodářských novin zvýšit daně z hracích automatů na dvojnásobek.

obrázek
Zdroj: ČT24

Jednotlivé městské části navíc chtějí v krocích proti hazardu pokračovat - kromě automatů plánují třeba i rušení kasin. Už teď k úplnému zákazu hazardu na svém území přistoupilo více než dvacet z 29 brněnských městských částí.

Nejednotná pravidla na území krajského města už se stala terčem kritiky Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ten upozornil na to, že není možné, aby si některé městské části výjimkou určily konkrétní ulice nebo provozovny, kde jsou videoloterijní terminály povoleny. Úřad považoval taková omezení za diskriminační. Hrozilo, že vyhlášku, kterou zastupitelé schválili na začátku roku, úřad napadne u dozorového orgánu, tedy ministerstva vnitra. Tomu má předkládaná aktualizace předejít.

Od loňského roku rapidně ubylo lokalit, kde je hazard povolen. Pro srovnání – v roce 2013 bylo ve městě 300 heren se zhruba 3 000 přístroji, pro letošní rok magistrát počítá s 30 provozovnami a 300 automaty. Ubývání automatů navíc brzdí to, že některým licence ruší ministerstvo financí, nikoliv město.

Podle nedávného průzkumu ČT si 47 procent Brňanů myslí, že by magistrát měl proti hazardu postupovat razantněji. Více než třetina respondentů totiž zná ze svého blízkého okolí člověka, kterého závislost na automatech a hazardu přivedla do životních problémů.

V ulicích už se pozitivně odrazilo také to, že provozovatelé nesmí na své podniky upozorňovat reklamami. Žádné poutače, nápisy, zvuky ani nabídky občerstvení pro hráče nesmí lákat dovnitř. Okna musí být zatemněná bez možnosti do herny zvenku nahlížet. Přesto se najdou tací, kteří si z pokut nic nedělají. A není se čemu divit – pokuta udělená na místě může být maximálně tisíc korun, ve správním řízení pak až 30 tisíc.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na Štědrý den řešili hasiči nejvíce požárů za pět let

Hasiči v Česku na Štědrý den vyjížděli k 72 požárům, což je nejvíce za posledních pět let. Nikdo při nich nezemřel, zranění utrpělo dvanáct lidí. Některé požáry přímo souvisely s Vánocemi, způsobilo je například neopatrné zacházení s prskavkami. Celková škoda je přes třicet milionů korun, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Zdravotní klauni přinášejí vánoční radost dětem v nemocnicích

Ne všechny děti mohou strávit vánoční svátky doma – některé musí zůstat na nemocničním lůžku. Zpříjemnit jim pobyt v nemocnici a vykouzlit úsměv na tváři se v rolích sester a doktorů snaží zdravotní klauni. Malé pacienty navštěvují celoročně, o Vánocích jsou jejich klauniády obzvlášť důležité.
24. 12. 2025

O tradiční rybí polévku byl na Staroměstském náměstí velký zájem

Tradiční rozlévání štědrodenní rybí polévky podle receptu s koňakem a karamelem na Staroměstském náměstí v Praze opět provázel velký zájem. Dlouhá fronta se začala tvořit už půl hodiny před začátkem vydávání, kterého se s pomocníky ujal pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rozlévání vánoční rybí polévky se v metropoli uskuteční i na Kampě u Karlova mostu nebo na náměstí Republiky.
24. 12. 2025

Trojice bratrů spojila síly, obec na Zlínsku se tak dočká opraveného betlému

Vánoční svátky v Nedašově na Zlínsku budou po letech zase kompletní – tedy včetně bezmála devadesát let starého mechanického betléma. Mohutný model devět měsíců opravovali tři bratři – Jakub, Karel a Tomáš Suří a tchán jednoho z nich. Betlém rozložili v garáži, historické součástky postupně nahrazovali novými. Do radosti pro druhé investovali desítky tisíc korun. Nyní na úplný závěr prošlo dílo závěrečným testem. Opravený betlém má pro Nedašov mimořádný význam. I podle statistiků je tu víra pořád silně zakořeněná. Při posledním sčítání se k církvi přihlásilo 855 z 1315 obyvatel vesnice. První veřejné předvedení betlému bude v kostele na Štědrý den během sváteční půlnoční mše.
24. 12. 2025

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
24. 12. 2025

Skauti rozvážejí Betlémské světlo. Někde až domů

Skauti a skautky i letos rozvážejí Betlémské světlo po celém Česku. Lidé si ho mohou vyzvednout na náměstích, v kostelech nebo v nákupních centrech, někde s plamínkem skauti obcházejí domácnosti osobně. Tradice, která symbolizuje mír, naději a přátelství, se v Česku udržuje už více než pětatřicet let.
23. 12. 2025Aktualizováno23. 12. 2025

Výstraha ČHMÚ: Na Šumavě až dvacet centimetrů sněhu, silný vítr na východě Česka

V Pošumaví a na Šumavě může ve středu napadnout pět až dvacet centimetrů sněhu, hrozí i sněhové jazyky. Vyplývá to z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V části Moravskoslezského a Olomouckého kraje bude na Štědrý den také foukat silný vítr, v nárazech může mít až 70 kilometrů za hodinu.
23. 12. 2025

Kdy a kde bude na Štědrý den sněžit? Podívejte se na přehlednou mapu

Na některých místech Česka by mohlo na Vánoce sněžit. Nebude jich mnoho, sněhu bude spíše málo, ale naděje na bílou pokrývku existuje.
23. 12. 2025
Načítání...