Někde zdarma, jinde za tisíce. Poplatky za odvoz komunálního odpadu se napříč městy výrazně liší

Ve většině měst zbývají poslední dny na zaplacení komunálního odpadu. Toho za poslední rok přibylo. V souvislosti s tím mnoho měst poplatek zvýšilo, někde i o sto procent. Najdou se ale i taková města, kde lidé neplatí nic.

V popelnicích na tříděný odpad poslední rok výrazně přibylo obalových materiálů. „Stanoviště na tříděný odpad bývají hodně přeplněná, takže jsme museli zvýšit frekvence svozu. Máme více posádek, jezdíme častěji. Na některá stanoviště zajíždíme dokonce každý den,“ popsala obchodní náměstkyně SAKO Brno Iveta Jurenová.

Víc odpadu ovšem vede k dražšímu zpracování, a tím pádem často také k dražším poplatkům. Brno zůstává na 670 korunách, mnohá města v regionu ale přistoupila ke zdražování (především ta, kde odpad končí na skládkách).

V Kyjově zdražili dokonce na dvojnásobek, ze dvou set padesáti korun na pět set. „I nadále budeme doplácet, nicméně ta propast už nebude taková. Loni jsme měli ve výdajích 7,5 milionu a v příjmech asi 3,8 milionu,“ spočítal mluvčí Městského úřadu Kyjov Filip Zdražil.

Ve Šlapanicích bez poplatku letos naposledy

Jsou ale i města, kde radnice svoz dotuje. Například Frýdlant nad Ostravicí nebo Šlapanice poplatek za svoz odpadu nevybírají.  Ve Šlapanicích je to ale letos prý naposledy. „Každý si za svůj odpad zodpovídá sám a měl by nést nějaké náklady na jeho likvidaci,“ podotkl místostarosta Šlapanic Michal Klaška (nestr.). Poplatky by měly začínat na pětistovce a odvíjet se od velikosti nádoby.

Poplatky za komunální odpad 2021
Zdroj: ČT24

Mezi města s nejvyšším poplatkem naopak patří Jablonec nad Nisou. Rozhoduje tam ale velikost nádoby a frekvence svozu. Pokud u domu stojí 120litrová popelnice a domácnost si ji chce nechat vyvážet jednou týdně, vyjde ji to na víc než tři tisíce.

Projekt adresného třídění v Břeclavi neuspěl

Motivovat občany k zodpovědnějšímu zacházení s tříděným odpadem, konkrétně s papíry a plasty, měl břeclavský projekt adresného třídění. Radnice s ním ale končí, zapojilo se totiž méně lidí, než očekávala. Město muselo doplácet miliony korun. Lidé, kteří se do městského systému třídění zapojili, získali slevu na poplatku sto deset korun. Bylo jich ale nakonec jen necelých osm tisíc.

Myšlenka neuspěla u většiny Břeclavanů, nelíbila se ani opozičním zastupitelům. Kritiku systém sklidil i kvůli dělení slevy u bytových domů. K jednomu sběrnému místu se přihlašovalo více lidí a slevu dostávali všichni bez ohledu na to, jestli třídili, nebo ne. Měsíčně stál svozový systém 135 tisíc korun. Namísto něj teď město na příští rok chystá otevření nového sběrného dvoru, soustředit se chce především na bioodpad. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Některých infekcí přibylo, žloutenky A více než desetkrát, uvedl zdravotní ústav

V prvním čtvrtletí v tuzemsku meziročně přibylo některých infekcí, například svrabu, legionelózy a zejména žloutenky typu A. Jejích letošních 332 případů je více než desetinásobek počtu případů proti prvním třem měsícům loňského roku, vyplývá z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Naopak se zpomalilo šíření černého kašle, spalniček či příušnic.
před 21 mminutami

Hackeři útočili na pražskou Správu služeb. Ta se potýká s následky

Správa služeb hlavního města Prahy čelila kyberútoku a potýká se s následky – hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání, informoval web iROZHLAS, kterému útok potvrdila přímo příspěvková organizace města. Podrobnosti k případu ale sdělovat nechce. Věcí se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Data byla odcizena před více než týdnem a útočníci dali pražské správě služeb 29denní ultimátum, uvedla společnost Check Point Software Technologies.
08:26Aktualizovánopřed 36 mminutami

Životickou tragédii připomíná výstava, hejtman čelí kritice

Končí lhůta pro posílání připomínek k plánované stavbě obchvatu Havířova. Vést má i přes městskou část Životice, kde nacisté během druhé světové války postříleli 36 mužů – mstili se za přestřelku mezi gestapem a partyzány. Událostem se nyní věnuje i výstava v Senátu. Spolupořádá ji poslanec a hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO), ale čelí přitom kritice pozůstalých, že dlouhodobě vystupuje proti důstojnému uchování památky. Výstava je přístupná veřejnosti, ale jen v pondělí, v určitý čas a po domluvě v infocentru.
před 7 hhodinami

Státní památky nabízí na Velký pátek mimořádný program

Na Velký pátek letos připadl Mezinárodní den památek a sídel. Mnohé státní hrady a zámky při této příležitosti připravily mimořádný program. Nejde jen o prohlídky, ale také o výtvarnou soutěž nebo o výpravu s indiciemi, sdělila mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Blanka Černá.
07:46Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Za týrání psa udělil soud muži trest dvou roků vězení

Okresní soud v Uherském Hradišti vyměřil kvůli týrání psa Martinu Tomaštíkovi trest dvou roků vězení, na pět let má zákaz chování zvířat. Verdikt je zatím nepravomocný. Muž nechal zvíře dlouhodobě o hladu a bez vody v prázdném bytě. Pes z posledních sil vyskočil na okno opuštěného bytu, kde si ho všimli sousedé. Nyní je v péči chovatelky.
před 18 hhodinami

Před 80 lety se v Plzni rozpoutalo válečné inferno. Město zasáhlo ničivé bombardování

Před osmdesáti lety zažila Plzeň rozsáhlé bombardování. Britské Královské letectvo chtělo zničit především seřaďovací nádraží, ale silně poškozené byly i okolní části Plzně. Obětí byly stovky. Šlo o nejmohutnější a nejtragičtější nálet za celou druhou světovou válku v západočeské metropoli.
před 19 hhodinami

Plísně, prošlé potraviny či nepořádek, vytýká hygiena školním jídelnám

Hygienici pravidelně kontrolují školní jídelny a kuchyně a pravidelně nacházejí stejná pochybení. Nejčastěji dávají pokuty za špatné postupy, nepořádek, plísně nebo nedostatečnou osobní hygienu zaměstnanců. Stále se opakujícím problémem jsou také přesolená jídla.
před 23 hhodinami

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
včera v 11:00
Načítání...