Restaurátoři opravují na zámku v Zákupech na Českolipsku stropní malby Josefa Navrátila. Pocházejí z let 1850 až 1851, kdy byl zámek zařizován jako letní sídlo pro posledního českého krále Ferdinanda Dobrotivého. Zmizel i historický paskvil, který vytvořili restaurátoři v padesátých letech doplněním maleb o barokní ornamenty.
Na zámku v Zákupech restaurují Navrátilovy malby. Strop se vrátí do habsburských dob
Historický paskvil vznikl zhruba před sedmdesáti lety na stropě rohového salonu hostinského apartmá. Tehdy se podle kastelána zámku Vladimíra Tregla za cenné bralo to „nejstarší“, a tak při restaurování památkáři rozhodli, že na stropě nechají jen Navrátilovy figurální malby, a doplnili je o barokní ornamenty, které tam byly dříve.
Ornamenty už na stropě nejsou, změnu mohou vidět i návštěvníci při prohlídkách. „V tuto chvíli vidíme strop tak, jak ho Habsburkové opravdu znali. To, co tady bylo předtím, tak to neznali ani Habsburkové ani majitelé v době baroka,“ popisuje kastelán.
Stropní malbě dominuje výjev, na němž vojevůdce Alexandr Makedonský uděluje milost rodině perského krále Dareia. Po obvodu se nacházejí oválné medailony, do nichž Navrátil namaloval alegorie světadílů. Málokdo ale třeba pozná, že v africkém výjevu je krokodýl.
Podle Tregla si je potřeba uvědomit, že Navrátil neměl možnost ho na vlastní oči vidět a vycházel jen z popisu v cestopisu. „Takže krokodýlovi moc podobný není, je to spíše taková zubatá příšera,“ vysvětluje kastelán. U Ameriky si podle něj zase řada návštěvníků mylně myslí, že vidí newyorskou sochu Svobody. Ta ale byla odhalena až 35 let po namalování stropu. „To, co tam je v pozadí, je indiánský totem,“ dodává Tregl.
Malby jsou ve stovce místností
Zámek je národní kulturní památkou. Jeho současná podoba odkazuje na 19. století, kdy patřil Habsburkům. Právě pro ně před 171 lety Navrátil během jediné zimy vytvořil se svými pomocníky stropní malby. „Motivy jsou různé, určitě se v žádné místnosti neopakují. Jsou to nejrůznější krajiny, zátiší, někde jsou i figurální výjevy. Třeba v císařské ložnici jsou čtyři antická božstva a vedle, v oblékárně císařovny, jsou zase čtyři portréty významných umělců, Rubense, Raffaela, Škréty a Dürera,“ nastiňuje kastelán.
Bohatší výjevy jsou v místnostech, které obývali členové panovnické rodiny, v dalších sálech jsou jednodušší motivy. „Dá se říci, že takto máme vymalovaný celý zámek a na tom zámku je místností ke stovce,“ uzavírá Tregl.
Šest restaurátorů bude až do léta vyspravovat nejpoškozenější stropy v sedmi místnostech, ministerstvo kultury na to uvolnilo čtyři miliony korun. Náročné bylo v místnostech vysokých skoro šest metrů postavit lešení, aby se nepoškodily historické papírové tapety či dveře.
V každé místnosti to trvalo zhruba týden. Stropy restaurátoři opravují za pomocí štětečků, špachtlí i skalpelů. Nejprve museli přetmelit praskliny. „Potom musíme vyčistit nečistoty ze všech maleb a všechny defekty, zatekliny, praskliny a odloupnutá místa vyretušovat,“ popisuje jeden z restaurátorů Daniel Zillich. Nejhorší je podle něj zbavit stropy tmavých fleků způsobených vodou z doby, kdy netěsnila střecha.