Myslivci netrefili ani jednoho divočáka v lese u Jablonce, který kvůli odstřelu nechali zavřít

V Jablonci nad Nisou skončila ve středu v 06:00 druhá uzavírka lesů na Prosečském hřebeni a v Srnčím dole. Cílem byl odlov přemnožených divokých prasat, která obyvatele obtěžují a ohrožují. Zatímco při naháňce v první polovině prosince se podařilo odstřelit pět divočáků, tentokrát ani jediného. „Lidé zákaz vstupu nerespektují, čímž práci myslivců maří,“ myslí si mluvčí magistrátu Jana Fričová. Divoká prasata jsou dlouhodobě silně přemnožená, z čehož kritici viní mimo jiné myslivce a příslušnou legislativu.

Lidé v lesích nejen prasata ruší, ale myslivci se údajně také bojí střílet, aby se nestalo neštěstí. „Ono to není jen o tom, že ti lidé porušují nějaký zákaz, ale musí si uvědomit, že k odlovům černé zvěře je používáno velice výkonné střelivo a má dráhu letu nějakých pět kilometrů. Po celé dráze letu má smrtící účinek. Lidi by si měli uvědomit, že jim tam opravdu hrozí nebezpečí ztráty života,“ uvedl ředitel městské policie Michal Švarc.

Za nedodržení zákazu vstupu nebo za psa, který není na vodítku, mohou strážníci uložit blokovou pokutu do dvou tisíc korun, ve správním řízení může pokuta vystoupat až na deset tisíc korun. „Zatím ale lidem většinou jen domlouvají, pokutu uložili jen jedinou,“ řekla Fričová. Kontrol podle ní přibylo, strážníci při nich odhalili více než padesát lidí, kteří zákaz vstupu porušili. Lidé podle Fričové nerespektují ani zákaz vstupu do ulice Za Plynárnou, kde je umístěna odchytová klec, kterou město pořídilo.

S divokými prasaty se téměř denně potkávali obyvatelé hlavně v části Horní Proseče, kde jsou panelové domy jen pár metrů od lesa. Lidé si stěžovali na rozryté pozemky, báli se venčit psy, děti se podle místních bály jít ráno na autobus. Od 1. prosince do konce února proto platí ve vybraných lokalitách zákaz vstupu do lesů od 18:00 do 06:00 následujícího dne a v plánu jsou také tři delší uzavírky. Poslední by měla být od 13. do 16. ledna.

Přemnožení prasat je dlouhodobý problém

Omezení vstupu do lesů má zajistit zvěři klid a umožnit lov. Své lesy Jablonec neuzavírá poprvé, podobně byl loni od srpna do konce října zakázán v noci vstup do Srnčího dolu. Díky tomu se v sezoně 2021/2022 podařilo zdejším myslivcům ulovit 84 kusů černé zvěře. Na každé ulovené prase vypsala letos radnice pro myslivce odměnu dva tisíce korun. Od začátku prosince se jich podařilo ulovit patnáct, z toho tři do odchytové klece.

Přemnožení prasat je v Česku dlouhodobým problémem, a to nejen kvůli přímým střetům zvířat s lidmi. Kvůli jejich velkému počtu se také snáz šíří prasečí mor, který pak přechází na průmyslové chovy. Divočáci také rozrývají zemědělskou půdu.

Někteří kritici z řad ekologů a zemědělců viní z neblahého stavu mimo jiné myslivce a legislativu regulující jejich činnost. Například bývalý předseda Zelených, člen sněmovní pracovní skupiny pro sucho a farmář Daniel Pitek tvrdí, že problém je hlavně v tom, že myslivci nenesou odpovědnost za stav populací lesní zvěře. Prasat by podle něj v Česku mělo pro rovnovážný stav být asi 12 tisíc, ročně se jich však zastřelí až 200 tisíc.

Načítání...