V Těrlicku hrozí sesuv svahu pod novým sportovištěm

4 minuty
Události v regionech: Svah v Těrlicku hrozí sesuvem
Zdroj: ČT24

Těrlicko na Karvinsku řeší problémy se svahem pod nedávno otevřeným sportovištěm. Objevily se v něm totiž trhliny a existuje riziko, že se přibližně sedmimetrové úbočí sesune do přehrady. Situaci na místě sleduje geotechnik.

V souvislosti s uměle vytvořeným svahem vedle těrlického nového hřiště a hlavně s jeho nečekaným pohybem vzniká spor mezi novým a starým vedením obce. Řeší se nejen pochybnosti kolem úřední legálnosti projektu, ale i to, z čeho se návoz skládá.

Minimálně dvacet tisíc kubíků dosud neznámého materiálu tam začalo bývalé vedení obce navážet v roce 2021 – podle současného starosty Davida Bieguna (nestr.) přitom úřadu chyběla projektová dokumentace i stavební povolení. To se teď snaží obec získat zpětně, zatím bez úspěchu. „Když nikdo neví, z čeho je svah udělaný, jaký byl technologický postup, tak do toho nikdo nechce zasahovat, protože by mohlo samozřejmě dojít k urychlení sesuvu,“ řekl Biegun.

Bývalý starosta Martin Polášek (NEZ) ale žádný podíl jeho úřadu na aktuálních problémech nepřipouští. Noví zástupci obce prý nedotáhli projekt do finále – tedy neosadili svah v rámci domluvené dotace křovinami, které měly návoz svými kořeny stabilizovat. „Nové vedení obce dotaci vrátilo, nechalo úmyslně na svah působit erozi vody a neučinilo žádné opatření k ozelenění svahu,“ kritizoval Polášek. Podle obcí osloveného arboristy ale materiál svahu není pro pěstování rostlin a keřů vhodný – proto od záměru současný starosta ustoupil.

Pokuta devadesát tisíc korun

Postupy kolem projektu návozu a nového sportoviště v Těrlicku dlouhodobě řešila a stále řeší Česká inspekce životního prostředí. Od té obec dostala už dvě pokuty ve výši devadesáti tisíc korun. „S firmou i obcí byla zahájena další přestupková řízení, vydaná rozhodnutí ale ještě nejsou pravomocná. Firmě, která je za navážku odpovědná, byla uložena pokuta ve výši deset tisíc korun za porušení zákona o odpadech a pět tisíc korun za terénní úpravy na lesní půdě,“ informovala mluvčí inspekce Miriam Loužecká.

Na pochybnosti kolem návozu inspekci několikrát upozorňoval i člen Profesionální rybářské stráže pro území Severní Moravy a Slezska Marcel Košárek – použití nevhodného materiálu se podle něj začíná projevovat v okolní přírodě. „Byly tam kameny, tvárnice, různé demoličky, nepořádek. Teče tam něco, podle mě je to výměšek z té kupy, nebezpečný odpad,“ popsal.

Podle bývalého starosty ale vedení obce při navážce postupovalo v souladu se zákonem. „Materiál byl tvořen certifikovanými recyklovanými materiály, které pocházely například ze stavby dálnice na Třinec. Tyto byly po vrstvách řádně hutněny a byly na to vystaveny průběžně protokoly,“ uvedl Polášek.

Současní zástupci obce teď hledají nejvhodnější a zároveň i nejméně finančně nákladné řešení, jak případnému sesuvu svahu zabránit. Úbočí hřiště proto budou po nějaký čas monitorovat pohybovými terčíky – na základě měření pak geotechnik rozhodne o dalším postupu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Moravskoslezský kraj

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Hukvaldy přišly o turisty kvůli opatřením proti slintavce

Už měsíc je zavřený hrad Hukvaldy, jde přitom o jedno z nejnavštěvovanějších míst Moravy. Kvůli opatřením zavedeným ve snaze zabránit nákaze slintavkou a kulhavkou byla uzavřena obora, uprostřed které památka stojí. Jenže právě skrz ni vede jediná přístupová cesta k hradu. Do ztráty se tak propadají i místní restaurace a hotely. Jak dlouho ještě bude obora i s hradem uzavřená, zatím není jasné. Záležet bude na vývoji situace kolem nemocí.
před 23 hhodinami

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
26. 4. 2025Aktualizováno26. 4. 2025

Liberec zatím nezakáže bivakování na veřejných místech. Některá města to udělala

Liberec zatím nezakáže bezdomovcům bivakování a táboření na určených veřejných místech. Návrh změny vyhlášky primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj) z jednání zastupitelstva stáhl. Zdůvodnil to tím, že navrženou úpravu chce projednat v odborných orgánech města. Podobnou vyhlášku naopak před nedávnem schválili v Bohumíně a v březnu ve Frýdku-Místku. Ředitel sociálních služeb Armády spásy Jan František Krupa považuje takové vyhlášky za nešťastné.
24. 4. 2025

Před víkendem dorazí déšť a silné bouřky, na východě platí výstraha

Po deštivém konci pracovního týdne se o víkendu v Česku vyjasní. V noci na neděli ale hrozí četné přízemní mrazíky. Přes den se teploty vyšplhají až na 18 stupňů Celsia, v příštím týdnu by se pak měly vrátit nad hranici dvaceti stupňů. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu. Pro východní polovinu republiky platí pro čtvrtek výstraha před silnými bouřkami, a to až do 22. hodiny. Místy může spadnout až 30 milimetrů srážek, při opakovaných bouřkách výjimečně i kolem 50 milimetrů.
24. 4. 2025

Třinecké železárny posouvají plán na dekarbonizaci

Hutní podnik Třinecké železárny dokončí stavbu elektrické obloukové pece, která je klíčovým prvkem pro změnu v technologii výroby oceli, nejdříve v roce 2030 místo plánovaného roku 2028. Firma na její výstavbu nemá peníze a dotace, které by získala, nestačí. Jednat chce proto s českou vládou a s Evropskou unií o zajištění podpory. Třinecké železárny jsou posledním výrobcem oceli v tuzemsku.
23. 4. 2025Aktualizováno23. 4. 2025

Kogenerační jednotky či fotovoltaiky. Města a instituce díky nim šetří miliony

Havířovská nemocnice zprovoznila kogenerační jednotku za osmnáct milionů korun. Chce tak vyřešit problémy s vysokými cenami energií. Na vybudování zařízení přispěl kraj. Podle dat ze zkušebního provozu ušetří nemocnice ročně až osm milionů. Podobně jako v Havířově uvažují i na jiných místech v republice. Někde k tomu stále využívají služby centrálního dodavatele energií.
23. 4. 2025

„Pevnostní“ Opava byla osvobozena před 80 lety, centrum silně poničilo bombardování

Přesně před osmdesáti lety byla osvobozena Opava, na příchod sovětské armády se město v německém područí připravovalo už od ledna 1945. Slezská metropole byla označována za pevnostní, a proto z ní museli být evakuováni civilní obyvatelé. Sověti využili i intenzivní bombardování a ostřelování – Opava se tak stala jedním z nejvíce zničených měst v tuzemsku, více než tři čtvrtiny staveb byly poškozeny nebo zcela zničeny.
22. 4. 2025
Načítání...