Modré zóny se šíří Prahou. Pokryly Malvazinky, Dědinu i Baterie

Modré čáry pokryly další pražské ulice. Magistrát rozšířil zóny placeného stání do dalších oblastí Prahy 5 a 6, konkrétně na Dědinu, do Dolní Liboce, Košíř nebo do částí Ořechovky a Hanspaulky. Není to poslední plánované rozšíření zón, v lednu příštího roku je chce v některých ulicích zavést Praha 9 a k podobnému kroku se chystá i desátá městská část.

V Praze 5 a Praze 6 se objevily první zóny placeného stání před třemi lety, ovšem zdaleka ne na celém jejich území. Již několikrát magistrát zóny rozšiřoval do ulic, kam se přestěhovala auta „přespolních“ ze zpoplatněných oblastí, což se stalo i nyní.

V Praze 6 se zóny jednak rozšiřují dále na západ, jednak se zmenšuje dosud nezpoplatněná oblast uprostřed městské části. V Praze 5 se potom modré čáry nově objevily v ucelené oblasti jižně a jihozápadně od již zpoplatněných částí.

Jak zdůraznil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman, je sice konečné rozhodnutí o vyhlášení nových zón na celopražském vedení, to ale koná podle přání místních radnic. „Každá městská část si o tom rozhoduje svobodně,“ zdůraznil.

Pravidla jsou stejná jako na jiných místech v Praze, kde zóny placeného stání jsou. Lze tedy zaparkovat všude, ale v modrých zónách mohou dlouhodobě stát pouze lidé s platným parkovacím oprávněním. To stojí 1200 korun pro celou městskou část, případně lze zaplatit 600 korun a parkovat pouze v jedné její oblasti. Slevy jsou i pro držitele průkazů ZTP, seniory či majitele vozů s hybridním pohonem, zatímco s elektromobily je možné parkovat zdarma.

Podle Víta Hofmana si ale mohou dlouhodobé oprávnění pořídit pouze lidé, kteří jsou na adrese v městské části přihlášeni. „Podle zákona si může parkování pořídit pouze člověk s trvalým pobytem,“ upozornil mluvčí. Ostatní mohou na modrých zónách stát maximálně tři hodiny, musí ale zaplatit parkovné prostřednictvím parkovacího webu. Výjimečně jsou v ulicích s modrými zónami i automaty.

Delší dobu mohou návštěvníci čtvrtí parkovat v zónách označených bílými přerušovanými čarami. V pracovní dny je však i v nich nutné platit, a to rovněž přes web, nebo i v automatech, které v ulicích stojí.

Zóny placeného stání znají pražští řidiči již 23 let – první se objevily v roce 1996 v části Prahy 1. V dalších letech se postupně rozšířily do celé městské části i do sousední Prahy 2, 3 a 7. Město je vyhlásilo také v části Prahy 16. V původním pojetí byly podmínky přísnější, v modrých zónách vůbec nemohli parkovat návštěvníci a až postupem času vznikly fialové zóny určené návštěvníkům i rezidentům.

Rozsáhlejší změny přinesl rok 2016, kdy začaly fungovat zóny v částech Prahy 5, 6 a 8 v současném režimu. Na něj potom přešly i části, kde bylo parkování zpoplatněno dříve. Loni se zóny objevily i v Praze 4.

V lednu je v Libni a Vysočanech zavede Praha 9 a do systému se chce zapojit také desátá část. Průběžně se také rozšiřují zóny do některých nových oblastí – tak jako nyní v Praze 5 a 6. Od prosince budou zpoplatněny i další části Prahy 4.

Za parkování se platí také v Praze 13, 16 a 22, v jejich případě jde ale o zóny vyhlášené radnicemi nezávisle na celopražském systému a pravidla se liší.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Hledači vltavínů ničí pole i lesy. Na jihu Čech se bojí, že jich ještě přibyde

Jihočeské Lhenicko se marně snaží vypořádat s nelegálními hledači vltavínů, kteří ničí pole a lesy. I přes policejní kontroly se vracejí na místa, kde mají několikametrové jámy. Vedení obce se navíc obává, že kvůli průzkumům v souvislosti s těžbou lithia výkopů a hledačů ještě přibyde. Místní proto volají po změně zákona, který by stanovil tvrdší tresty.
před 6 hhodinami

Rozházený textil a poškozené kontejnery řeší řada měst a obcí

Od letoška platí pro obce nová povinnost zajistit oddělený sběr textilu jako odpadu, aby nekončil v popelnicích s tím směsným a nešel dále využít. Města a obce ale řeší řadu problémů s tím spojených, třeba rozházený textil nebo poničené kontejnery. Někde nemohou sehnat společnost, která by se o textil postarala. Firmám zase chybí kapacity.
před 11 hhodinami

Narození i životy prasat bude v novém vepříně na Znojemsku řídit počítač

Zatím jsou zdejší kóje prázdné, ale brzy by v nich mělo být 1350 prasnic. Společnost Rhea Holding postavila na Znojemsku za 220 milionů korun vepřín, údajně nejmodernější v Česku. Narození i životy prasat v něm bude řídit počítač, využívat se bude například i krmný robot. Roční produkce má dosáhnout až padesáti tisíc selat. Provoz má mít na starosti pouze jedenáct zaměstnanců. Nový provoz alespoň nepatrně zvýší českou soběstačnost v produkci vepřového masa. Ta je aktuálně na 46 procentech, v devadesátých letech přitom byla víc než stoprocentní.
před 20 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Začala první část rekonstrukce Libeňského mostu v Praze

Začala stavba části konstrukce pražského Libeňského mostu, kterou loni městská Technická správa komunikací (TSK) nechala zbourat kvůli špatnému stavu. Jde o první etapu celkové rekonstrukce mostu, která se zatím netýká hlavního objektu přes Vltavu. Práce na nyní budované konstrukci mají trvat do prvního čtvrtletí roku 2027. Pod mostem vznikne menší náměstí s obchody a službami.
13. 5. 2025

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první skutek hrozí až osmileté vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby až deset let za mřížemi, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
13. 5. 2025
Načítání...