Mobilní signál v tunelech metra má být i na části trasy C

Mobilní operátoři se dohodli, že společně pokryjí tunely metra na trase C mezi stanicemi Muzeum a Roztyly signálem GSM, 3G a LTE. Jednají o tom s dopravním podnikem, podle kterého ale termín zavedení signálu ještě není jasný. Operátoři měli dosud podepsanou dohodu jen o pokrývání tunelů metra na části trasy A.

Firmy T-Mobile, Vodafone a společnost Cetin, která buduje síť pro O2, podepsaly smlouvy o výstavbě a provozu mobilní sítě a smlouvu o pronájmu optické sítě. Zároveň společně vypíšou jednotlivá výběrová řízení, například na dodání projektové dokumentace či na dodavatele realizace. 

Úsek je dlouhý kolem sedmi kilometrů, celá trasa C měří přes 22 km. Kompletní síť pražského metra má asi 65 km.

V současné době jsou mobilním signálem pokryty stanice metra, z nichž některé, například stanice Depo Hostivař, využívají i signálu venkovních vysílačů. V nových stanicích metra A zavedli operátoři pokrytí signálem GSM, 3G a LTE, v ostatních stanicích metra je zajištěno pokrytí jen prostřednictvím technologií GSM.

DPP: O pokrytí dalších úseků se zatím nejedná

Na milionových investicích do výstavby se podílejí všechny tři firmy stejným dílem. Dopravnímu podniku hlavního města Prahy budou platit za prostory v tunelech a ve stanicích nájem.

Podle generálního ředitele dopravního podniku Jaroslava Ďuriše se jedná na trase C o druhou fázi pilotního projektu započatou na trase A. „V současné době ještě není podepsána smlouva, termín zavedení signálu tak není jasný,“ řekl Ďuriš.

O dalších úsecích metra, kde by byl signál v tunelu, zatím podnik nejedná. „V této fázi jde o to ověřit, zda a jak bude signál na trase C fungovat,“ dodal.

Stanice metra začali operátoři pokrývat již v roce 1999 a ve všech bylo možné se z mobilu dovolat o dva roky později. Již v té době začali zvažovat i budoucí umístění vyzařovacích kabelů do tunelů. S realizací mezi prvními stanicemi ale nakonec po zdlouhavých jednáních s dopravním podnikem začali až letos.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Policie zadržela hledaného ozbrojeného muže v pražských Strašnicích

Muže, který byl v úterý ráno zaznamenán se střelnou zbraní u učiliště v Čelákovicích u Prahy, zadržely před 14:00 pražské policejní hlídky ve Strašnicích. Policie nyní bude zjišťovat okolnosti případu, další informace zveřejní ve středu. Po pětapadesátiletém muži a jeho voze od rána pátraly hodiny desítky policistů. Pátrání se postupně rozšířilo na Středočeský a Královéhradecký kraj i Prahu. Policejní jednotky také pátraly v Novém Bydžově, kde měl mít hledaný rodinné vazby.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Hřebejk točí pro ČT Jobovku

Jan Hřebejk režíruje pro Českou televizi nový seriál Jobovka. Pojednává o rodinných vtazích, ústřední manželský pár hrají Marika Šoposká a Jiří Havelka. Natáčí se na západě Čech v Plzeňském kraji.
před 11 hhodinami

Cestování se zvířaty vyžaduje přípravu. Rizikem je i „dovoz“ nemocí

Téměř polovina majitelů psů a koček bere podle průzkumů své mazlíčky i na dovolenou. Veterináři však varují, že mnozí podceňují přípravu na cestu. V některých zemích mohou zvířata ohrozit nemoci a infekce, které se v tuzemsku běžně nevyskytují. Během letních veder je navíc nutné zajistit mazlíčkům dostatek vody a chránit je před přehřátím.
před 11 hhodinami

Soud v Břeclavi nepravomocně osvobodil muže kvůli smrti chlapce na hřišti

Okresní soud v Břeclavi zprostil viny bývalého vedoucího Servisního střediska Technických služeb Břeclav kvůli smrti chlapce na hřišti. Na dvanáctiletého chlapce spadla v květnu 2024 branka, i přes resuscitaci zemřel. Žalobkyně muže vinila z usmrcení z nedbalosti. Podle soudce nebylo prokázáno, že by obžalovaný čin spáchal, naopak šlo o systémové selhání. Muž, kterému hrozilo až šest let vězení, vinu odmítá. Řekl, že neporušil žádnou pracovní povinnost. Soud rozhodnutí odůvodňuje. Rozhodnutí není pravomocné, žalobkyně si ponechala lhůtu pro možné odvolání.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Ozbrojený muž přepadl poštu v Košťálově na Semilsku a ukradl hotovost

Semilští kriminalisté se zabývají přepadením pošty v obci Košťálov na Semilsku. Čtyřicetiletý muž v úterý po jedenácté hodině dopoledne přišel se střelnou zbraní na místní pobočku České pošty a požadoval od obsluhy hotovost. Tu mu pracovnice pošty vydala. O kolik peněz šlo, ale policie zatím zjišťuje. Při přepadení nebyl podle policie nikdo zraněn. České televizi to sdělila mluvčí libereckých policistů Dagmar Sochorová.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Na festival ve Varech přijedou Hoffman či Binocheová

Hlavní zahraniční hvězdou letošního filmového festivalu v Karlových Varech bude americký herec Dustin Hoffman. Už potřetí se vrátí americký herec Harvey Keitel, přijede také francouzská herečka Juliette Binocheová, kameraman Robert Richardson a herec a hudebník Kevin Bacon. Kinematografii bude lázeňské město patřit od třetího do 11. července.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

VideoŠkola v Brně mívala nelichotivou nálepku. Jak se vyšvihla, popsali Reportéři ČT

Základní škola Jana Amose Komenského v Brně se nachází v lokalitě, kterou někteří označují za sociálně problematickou. Dlouhá léta nesla nálepku školy, které by se část rodičů raději vyhnula. Dnes je naopak příkladem kvalitní vzdělávací instituce, která děti připravuje na reálný život. Setkávají se v ní různé jazyky, kultury i moderní vzdělávací přístupy. Pod vedením nového ředitele sází na inovativní výuku, individuální přístup a prostředí, v němž se dobře cítí každý. Zájem o školu je natolik velký, že letos v září otevře místo jedné první třídy dvě. Ve škole pro Reportéry ČT natáčela Barbora Loudová.
před 16 hhodinami

Hluk, odpadky i porušování zákazů. Část měst ruší veřejná griloviště

Radnice v některých městech omezují nebo ruší veřejná grilovací místa. Vadí jim nepořádek, hluk i časté porušování pravidel. Jinde naopak vznikají nová griloviště, která mají lidi odradit od rozdělávání ohňů na místech, kde to není povolené.
před 17 hhodinami
Načítání...