Ministerstvo odmítlo návrh krajů na řešení korekcí v ROP Severozápad

Karlovy Vary – Ministerstvo financí odmítlo návrh Karlovarského a Ústeckého kraje, aby zaplatilo korekce za Regionální operační program (ROP) Severozápad a zároveň si vzalo z programu část peněz. Jako podmínku oba kraje požadovaly opětovné spuštění programu. Pro ministerstvo financí je ovšem tato varianta nepřijatelná, řekl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob po dnešní schůzce náměstka hejtmana Karlovarského kraje Petra Navrátila (ČSSD) s náměstkem ministra financí Janem Gregorem.

„Dnešní návrhy zástupců ROP pouze opakují požadavek, aby celou korekci uhradilo ministerstvo financí. Tato varianta pro ministerstvo financí není přijatelná,“ řekl Jakob. Zároveň dodal, že ministerstvo potvrdilo připravenost poskytnout krajům Ústeckému a Karlovarskému návratnou finanční výpomoc ve výši celkem 1,5 miliardy korun.

Podle Navrátila, který je i předsedou Regionální rady ROP Severozápad, by si stát podle dohody krajů mohl vzít 3,1 miliardy korun alokovaných v programu na rok 2013 a použít je jinde. „Je to nabídka výhodná i pro ministerstvo financí. V případě, že nikdo korekci nezaplatí, operační program bude zrušen a ministerstva přijdou o 4,5 miliardy, které už předfinancovaly a nejsou certifikovány z Evropské komise. A hrozilo by také, že by přišly v rámci žalob s jednotlivými žadateli o další 4,5 miliardy,“ řekl Navrátil.

Ministerstvo financí ovšem striktně trvá na tom, že pokutu asi 2,5 miliardy korun za chyby v programu mají zaplatit jen kraje. Zatímco Karlovarský by v případě, že by program byl obnoven, byl ochoten na zaplacení kývnout, Ústecký to odmítl.   

Dohoda vedení obou krajů by mohla podle Navrátila jednání o korekcích posunout dál. Pokud se ROP Severozápad nepodaří znovu spustit v nejbližších měsících, bude zřejmě definitivně zastaven, protože už nebude možné splnit termíny realizací projektů. O stamiliony by tak přišla města, kraje i soukromí žadatelé, kteří s penězi z ROP počítali.

ROP Severozápad se potýká s potížemi už od roku 2011

ROP Severozápad byl pozastaven v loňském roce po auditu, který zjistil v některých projektech závažné chyby. Evropská komise proto nařídila plošnou korekci přes 2,5 miliardy korun. Ministerstvo financí krajů nabídlo na zaplacení půjčku. Převzetí části odpovědnosti se ale brání.

Potíže Regionální rady Severozápad začaly již v roce 2011. Policie obvinila tehdejšího ředitele Úřadu Regionální rady Petra Kušnierze, že bral úplatky za to, že zprostředkoval přidělení dotací na určité projekty – Kušnierze za to soud nakonec poslal do vězení. Pravidlem se potom staly policejní razie v sídle úřadu, policie si později odvedla i dalšího ředitele úřadu Pavla Markvarta. Do sídla loni také zavítali auditoři ministerstva financí i Evropské komise, kteří hodnotili chybovost při rozdělování dotací. Následně Evropská unie a stát přestaly dotace proplácet. Nedošlo tentokrát k pouhému pozastavení certifikace, kdy dotace dočasně proplácí stát a o peníze z EU nežádá, ale k úplnému přerušení toku peněz.

Přislíbenou dotaci tak dodnes nedostal například Děčín, který s vidinou evropských peněz postavil knihovnu a další projekty za 230 milionů korun, Chomutov stále čeká na 260 milionů přislíbených jako příspěvek na aquapark, potíže má i většina dalších statutárních měst na severozápadě. Dalších 100 milionů se nedostává například podnikatelům, kteří staví sjezdovky v Krušných horách.