Hejtmana Půtu a dalších 12 lidí i čtyři firmy chce policie obžalovat z korupce

Hejtmana Půtu a dalších 12 lidí i čtyři firmy chce policie obžalovat z korupce (zdroj: ČT24)

Po téměř třech letech ukončili kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu vyšetřování údajné korupce kolem libereckého hejtmana Martina Půty (STAN). Spis předali státnímu zástupci s návrhem obžalovat Půtu a dalších 12 lidí a také čtyři firmy. Hejtmana viní z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby, za což mu hrozí pět až deset let vězení, uvedl deník Právo.

Půta byl v listopadu 2014 obviněn z přijetí statisícového úplatku a ze zneužití pravomoci v souvislosti s rekonstrukcí kostela sv. Máří Magdalény v Liberci. Projekt za 65 milionů korun měl získat evropskou dotaci z ROP Severovýchod.

Půta od začátku obvinění odmítá a neúspěšně proti němu podal stížnost. Hejtman je aktuálně na dovolené. Deníku jen napsal, že o návrhu policie jej obžalovat nemá informace on ani obhájci a považuje prý za vysoce nestandardní, když o tom už vědí média.

Policie: „Přebytečné“ peníze si rozdělili a rozdali na úplatcích

Podle vyšetřovatelů získal investor na rekonstrukci kostela dotaci 55 milionů korun, tedy téměř o polovinu víc, než by podle policie rekonstrukce reálně stála. Zbytek peněz si údajně rozdělili a část rozdali na úplatcích.

Z odposlechů údajně vyplynulo, že Půta ladil s manažerem stavební firmy Metrostav detaily projektu a postup rady ROP Severovýchod, která financování zakázky řešila. Hejtman měl v záznamech vystupovat velice aktivně. „Žádné evropské peníze ale na projekt vyplaceny nebyly,“ řekl Půta.

„K probíhajícím kauzám, které se týkají naší společnosti nebo našich spolupracovníků, se nemůžeme a nebudeme vyjadřovat,“ vzkázal  mluvčí Skupiny Metrostav Vojtěch Kostiha.

Podle krajského státního zástupce Radima Kadlčka je obviněných včetně Půty celkem 13 a k tomu navíc čtyři firmy. První obvinění padla už počátkem dubna 2014. „Mohu potvrdit, že policie uzavřela vyšetřování a koncem ledna předala státnímu zástupci spisový materiál i s návrhem na konkrétní vyřešení věci. Nebudu zatím specifikovat s jakým, státní zástupce se nyní musí s velice rozsáhlým spisem seznámit a poté vydá rozhodnutí,“ řekl deníku Kadlček.

Jako zásadní vnímá policie nález tabulky s názvem Kostel u jednoho z pracovníků Metrostavu. Dokument obsahuje výši úplatků. Detektivové v obvinění zmiňují, že u přezdívky Nejvyšší je položka 800 tisíc korun a u jména Nejčistší 700 tisíc. „V případě hovorů o osobě Martina Půty používali obvinění přezdívku Nejvyšší a v případě hovorů o Janu Korytáři pak přezdívku Nejčistší,“ stojí v policejním obvinění.

Půta: Žádný úplatek jsem nepřijal

Hejtman od začátku jakékoli nezákonné jednání odmítl. „Ani v případě projektu rekonstrukce kostela, ani v případě žádného jiného projektu jsem nepřijal žádný úplatek, ani žádné jiné zvýhodnění,“ uvedl po svém obvinění.

Za jedinou chybu připustil to, že se krom kanceláře na hejtmanství setkával s některými lidmi včetně manažerů Metrostavu na benzince. „Mohu jen zopakovat, že jsem obviněn z něčeho, co jsem neudělal, a že věřím na nezávislost a nestrannost soudu, který to potvrdí,“ řekl Půta.

Žádný důkaz, který by potvrdil domněnky policie, podle něj ve spisu nenašli. „Tu tabulku si vysvětlit neumím. Mohu jenom říct, že to není žádná moje tabulka, že jsem takovou tabulku nikdy neviděl, nemám o ní žádné informace,“ reagoval.

Stejně mluví i náměstek primátora a předseda hnutí Změna pro Liberec Jan Korytář. „Já jsem žádný úplatek nevzal, ani jsem o něj nepožádal, ani mi nebyl nabídnut,“ uvedl Korytář, který na rozdíl od Půty obviněn nebyl. Sám hejtman kritizoval jeho negativní postoj k projektu v telefonním odposlechu se zástupcem Metrostavu. 

„Jestli jste tohle měli s ním domluvený, tak to byla pěkně idiotská hra,“ uvádí policejní obvinění údajný výrok Martina Půty. „Řekni mi, proč ten vůl Korytář do toho takhle rejpnul,“ říká podle záznamů Jan Petráň z Metrostavu.

„Slíbený úplatek obdržel Martin Půta pouze z části, kdy zbývající část mu slíbili Jaroslav Stuchlík (Metrostav), Jan Petráň (Metrostav) a Petr Jirkův vyplatit až z poskytnuté dotace,“ uvádí dále policie.

V kauze hejtmana Půty teď státní zástupce rozhodne, zda vyhoví policii a podá obžalobu k soudu. Samotné soudní řízení ale pak nezačne dřív než za půl roku.

  • Narodil se 13. září 1971 v Liberci. Vystudoval obor veřejná správa na Metropolitní univerzitě Praha.
  • Pracoval jako technolog a vedoucí výroby ve společnosti Vulkan v Hrádku nad Nisou (1993–2002), poté byl starostou Hrádku nad Nisou (2002–2012).
  • Od února 2007 je zastupitelem Libereckého kraje, od listopadu 2012 hejtmanem. Je členem hnutí Starostové a nezávislí (STAN), krátce byl také jeho předsedou. Do března 2014 vedl hnutí Starostové pro Liberecký kraj, v letech 2004 až 2008 byl členem Strany pro otevřenou společnost. 
  • V listopadu 2014 policie Půtu obvinila z přijetí statisícového úplatku a ze zneužití pravomoci v souvislosti s projektem rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény v Liberci. Půta obvinění odmítá a čeká na soud, před kterým se chce obhájit. Do vyřešení případu se vzdal funkce předsedy STAN a později odstoupil i z čela ROP Severovýchod. V čele Libereckého kraje zůstal.