Liberecké referendum je nezávazné – a platné, rozhodl soud

Liberec – Referendum o prodeji městského majetku v Liberci je platné. Krajský soud zamítl všechny tři návrhy na vyslovení jeho neplatnosti. Stěžovatelům vadilo, že referendum se neuskutečnilo v době předčasných parlamentních voleb, což podle nich zapřičinilo nízkou účast. Právě kvůli ní nejsou výsledky hlasování pro město závazné, přestože se většina hlasujících vyslovila proti prodeji letiště, technických služeb a nemovitostí vyřazených z privatizace. Proti rozhodnutí soudu je možno do dvou týdnů podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně.

Stížnosti k soudu poslali přípravný výbor referenda, Marie Pavlová a Václav Smrkovský. Požadovali, aby soud nařídil opakování referenda v termínu voleb do Evropského parlamentu. „Navrhovatelé neplatnost hlasování spatřovali v důvodech, které mohl namítat pouze přípravný výbor, a to jen v době po vyhlášení místního referenda v rámci takzvané předběžné kontroly místního referenda,“ zdůvodnila zamítnutí návrhů mluvčí soudu Petra Kunická. 

Své námitky tehdy sice přípravný výbor vypracoval, soudu je ale doručil až po stanovené lhůtě. Znovu se tedy s nimi obrátil na soud nyní po referendu. „Vady vyhlášení místního referenda nelze namítat v době, kdy již místní referendum proběhlo,“ konstatovala Kunická.

Organizátorům referenda hlavně vadilo, že město hlasování nespojilo s parlamentními volbami, jak to požadovali. Termín ale zastupitelé schvalovali ještě před letními prázdninami, kdy se nevědělo, že předčasné volby budou. Vycházelo tehdy z doporučení ministerstva vnitra, podle něhož by se referendum mělo konat do 90 dnů od vyhlášení.

K referendu, které se uskutečnilo 4. října, přišlo asi 13 500 lidí. Drtivá většina účastníků byla proti výprodeji městského majetku. Aby byly výsledky pro město závazné, muselo by jich být dvakrát více.