Kvůli kůrovci a také kvůli poslední větrné smršti, která skolila na 200 vzrostlých smrků, se postupně snižuje celková lesní plocha v zoo na Svatém Kopečku u Olomouce. Za poslední tři roky se zmenšila o 15 procent.
Lesy se ztrácejí z olomoucké zoo. Devastuje je kůrovec i vichřice
Dřevorubci tam již vytěžili na dva tisíce kubíků dřeva. A jejich práce ani zdaleka podle zjištění České televize nekončí. Pět zahradníků těží smrky každý den. K těm, které napadl kůrovec, se přidaly další stromy: skolila je větrná smršť.
„Například lanové centrum bylo kvůli kůrovci srovnáno se zemí,“ podotkla redaktorka České televize Monika Fleischmannová. „Jsem tady měsíc a budeme ještě delší dobu kácet. Ať počasí přeje, nebo ne,“ poznamenal Filip Pašťák, zahradník olomoucké zoo.
Většinu vytěženého dřeva v současnosti zahrada prodává. „Získané peníze pak putují zpět do provozu. A část si zahrada nechává na nejrůznější opravy a výstavby,“ doplnila Monika Fleischmannová.
Aby se zoo nezměnila v planinu, vysazují její zahradníci také nové stromy. Už jich přibylo na tři tisíce. Hlavně jde o listnáče, které jsou vůči kůrovci i vichřici odolnější.
Zoo vyhledávají turisté
Zoologická zahrada na Svatém Kopečku patří dlouhodobě k nejvyhledávanějším turistickým cílům v Olomouckém kraji. Chová 397 druhů zvířat a ošetřovatelé pečují o 1800 jedinců. Návštěvnost zoo loni díky příznivému počasí meziročně vzrostla o 13 773 na 339 506 lidí. Zoo se těšila velkému zájmu hlavně o velikonočních svátcích a v letních měsících.
V areálu nedávno přibylo unikátní zvíře – hrabáč kapský. Zahrada ho loni na jaře jako prvního zástupce tohoto živočišného druhu získala od zoo v Jekatěrinburgu.
Hrabáče chová v Česku ještě pražská zoologická zahrada a zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem. Hrabáč ve volné přírodě žije ve velké části Afriky jižně od Sahary. Na silných končetinách má mohutné drápy, kterými rozhrabává mraveniště a termitiště. Má až třicet centimetrů dlouhý lepkavý jazyk, tím loví hmyz, zejména termity. Je to noční tvor, žije samotářsky.