U český soudů skončilo už 31 sporů o navrácení majetků mezi církví a kraji. Restituční spory vznikly podle kardinála Dominika Duky asi u tisícovky objektů. Na jednání České biskupské konference s asociací krajů v Brně uvedl, že by raději nalezl kompromis a na řešení sporů se chce domluvit mimosoudně. Stejně jako jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) doufá, že další žaloby už nepadnou.
Kvůli restitucím padlo na kraje 31 žalob. Přes dvacet z nich je o majetky v Praze
„Snaha na obou stranách je, uhájit to, co je moje,“ uvedl Duka. Na jednání se zástupci biskupů i hejtmanů shodli na tom, že spory končí u soudu pouze tehdy, pokud nedokážou nalézt kompromis. „Vyzýváme k dohodě. Naším cílem není jít za každou cenu k soudu,“ dodal kardinál.
Hejtman Hašek upozornil, že zákon o majetkovém narovnání nepočítá s tím, že by obce nebo kraje měly měly vydávat nějaký nemovitý nebo movitý majetek církvím. „Přesto evidujeme už 31 žalob ze strany římskokatolické církve,“ uvedl Hašek. Zákon o církevních restitucích umožňuje jednání o zhruba 30 tisících nemovitostí a dalším majetku. Požadovanému navrácení se ale někdy brání dosavadní majitelé. Právě v takových případech podává církev soudní žaloby.
Většina žalob je kvůli majetkům v Praze
Bez nalezení kompromisu už 31 z těchto případů skončilo u soudu. Před dvacet z nich se týká majetků v Praze. Podle Duky s Haškem je to proto, že v hlavním městě je mnohem vyšší cena nemovitostí než ve zbytku republiky. Na jižní Moravě se žaloba týká souboru obrazů v Jihomoravském muzeu ve Znojmě.
„Tyto kauzy nesmí zmrazit či jakkoli ovlivnit spolupráci mezi kraji a církvemi,“ zdůraznil jihomoravský hejtman Hašek. Upozornil, že spolupráce mezi oběma stranami je rozvinutá zejména v kulturní oblasti, především v ochraně sakrálních památek.
Mezi nejznámější stavby vrácené církvi patří kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou, který je od roku 1994 zapsaný na seznam UNESCO. Z movitého majetku, nařídil loni v prosinci pražský městský soud Národní galerii vrátit gotický obraz Madony z Veveří. Tu si nárokovala římskokatolická církev také na základě restitucí.