Krematorium v Ústí nemůže spalovat. Jediná funkční pec byla zapečetěna

7 minut
Krematorium v Ústí nemůže spalovat
Zdroj: ČT24

Ústecké krematorium nemůže od začátku roku provádět žehy zesnulých. Jedinou pec schopnou provozu dal bývalý nájemce, společnost Memory in Memory, zapečetit. Pec je jeho a město promeškalo lhůtu, v níž mohlo požádat o její převod za symbolickou korunu, tvrdí zmocněnec firmy Petr Rambousek. Nový nájemce může dělat obřady, kremace se ale dějí jinde. Podle Asociace soukromých pohřebních služeb je objekt krematoria ve špatném stavu a žehy by zde vůbec neměly být.

V krematoriu jsou celkem tři pece. Dvě jsou desítky let staré, podle Rambouska nefunkční. Jediná provozuschopná je od 2. ledna zapečetěná. Před lety ji koupil tehdejší nájemce na leasing, po jeho ukončení a splacení zůstatkové ceny se stala jeho majetkem. Podle smlouvy, kterou s bývalým nájemcem město mělo, mohlo požádat o její převedení za symbolickou korunu od 30. listopadu 2015. Radnice ale požádala až letos 3. ledna.

Podle Rambouska město možnost výhodného převodu promeškalo. „Měli rok na to, aby to podali. Jim zanikl nárok na koupi za těchto podmínek a mohou být rádi, že ji majitel chce prodat. Ale nikoliv už za jednu korunu, ale za cenu, která bude v řádech milionů,“ uvedl Rambousek.

Firma Memory in Memory nově přišla s návrhem, že pec městu prodá za polovinu její kupní ceny, tedy zhruba za sedm milionů korun. Převod do majetku města za jednu korunu už prý není možný, původní nájemce by na to doplatil. „Musel by zaplatit obvyklou daň z příjmu 19 procent z té ceny, plus DPH k tomu 21 procent,“ tvrdí Rambousek.

Město pochybení odmítá

Radnice jakékoli pochybení odmítá. „K žádnému pochybení nedošlo, předání rozhodně nijak neohrozí provoz krematoria,“ uvedla mluvčí magistrátu Romana Macová. Podle náměstka primátorky Pavla Dufka má město jiný právní výklad, podle kterého bude postupovat.

„Cena, za kterou nám Memory in Memory nabídlo odkoupit tuto pec, je podle našeho názoru nepodložená. Dále trváme na ceně jedna koruna,“ oznámil náměstek. Magistrát údajně postupuje podle původní smlouvy, která obsahuje ujednání, že bývalý nájemce musí pec zprovoznit i po skončení nájmu. „V každém případě město se postará o to, aby tato služba byla zajištěna,“ pokračuje Dufek.

Novým provozovatelem krematoria je společnost Krematorium Ústí nad Labem. Její jednatel Jiří Šauer říká, že nyní se v krematoriu konají smuteční obřady, žehy musí být v jiných zařízeních. Nový nájemce však už nechal provést revize, aby mohl pec zprovoznit. „Po provedení těchto revizí a řádném předání bude ze strany statutárního města Ústí nad Labem zahájeno provádění zpopelňování zesnulých osob,“ uvedl Šauer.

Asociace pohřebních služeb dá podnět hygienikům i policii

Podle předsedy Asociace soukromých pohřebních služeb Jaroslava Mangla odpovídá standardům jediná pec v krematoriu, ta zapečetěná. Další dvě pocházejí z dob socialismu. „Ta nejstarší pec se nemůže používat. Je tam spadlá vyzdívka, je nefunkční. Mladší pec, která by šla asi nastartovat, je životu nebezpečná, protože nemá revize. Ta pec není řízena počítačem, exhalace jsou jedovaté,“ uvedl Mangl.

Asociaci zaráží i celkový stav krematoria. Mangl poukázal na popraskané zdi, zkontrolovat je podle něj třeba elektrorozvody, doporučoval by také posouzení statikem. Mangl uvedl, že dá podnět hygienikům, inspekci práci a policii, aby celou věc prověřili.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

S vyproštěním uvázlého kamionu v centru Prahy pomáhali hasiči i policisté

Spoléhal se na navigaci a skončil až v úzké ulici pod Pražským hradem. S vyproštěním uvázlého kamionu pomáhali hasiči i policisté. Ti jen v Praze řeší podobné situace každý měsíc – často proto, že řidiči nerespektují značení a slepě následují navigace. Řidič projel zákaz a úzkou Nerudovou ulicí vyjel až nahoru – jen pár desítek metrů od schodiště k Pražskému hradu. Když se snažil vycouvat, naboural do zaparkovaného auta. Pak si na pomoc zavolal policisty.
před 9 hhodinami

Policisté zadrželi dospívajícího kvůli pokusu o vraždu v Praze, píší Novinky.cz

Policisté vyšetřují pokus o vraždu v Praze, podezřelým je šestnáctiletý chlapec. Uvedl to server Novinky.cz. Napadeným je zhruba šedesátiletý muž bez domova, kterého útočník pobodal. Podezřelý skončil ve vazbě.
před 9 hhodinami

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
před 12 hhodinami

Bezobslužné prodejny zažívají boom. Ministerstvo prodloužilo program

Bezobslužné obchody se v Česku rychle rozšiřují. Především na venkově, kde nahrazují zaniklé prodejny potravin. Nabízejí nepřetržitý provoz a nižší náklady. Automatizované či hybridní prodejny podporuje také ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s kraji prostřednictvím programu Obchůdek 21+, který je prodloužen až do roku 2028.
před 13 hhodinami

Teplický soud zamítl žádost exposlance Feriho o podmíněné propuštění

Bývalý poslanec Dominik Feri zůstává ve vězení, okresní soud v Teplicích totiž ve čtvrtek zamítl jeho žádost o podmíněné propuštění. Odsouzen byl na tři roky za znásilnění dvou dívek a pokus o další znásilnění, žádost podal po odpykání poloviny trestu. Podle žalobce ani soudu zatím Feri neprokázal polepšení, zcela mu chybí sebereflexe. Někdejší politik podal proti usnesení teplického soudu stížnost, pravomocně rozhodne Krajský soud v Ústí nad Labem. Státní zástupkyně ho v úterý obžalovala z dalšího znásilnění.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

V korupční kauze libereckých dopravců půjde před soud devět lidí a dvanáct firem

K ústeckému krajskému soudu (pobočka Liberec) míří korupční kauza libereckých dopravců. Kvůli údajným manipulacím a korupci při zadávání veřejných zakázek Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) obžaloval státní zástupce devět lidí a dvanáct firem. Viní je z podplácení, poškození finančních zájmů Evropské unie, zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky a přijetí úplatku. ČT to sdělila náměstkyně ústecké krajské žalobkyně Kateřina Doušová. Některým obviněným hrozí až dvanáct let za mřížemi.
před 15 hhodinami

Senior, který napadl Babiše holí, dostal podmínku

Pětašedesátiletý muž, který loni 1. září napadl na předvolebním mítinku v Dobré na Frýdecko-Místecku předsedu hnutí ANO Andreje Babiše francouzskou holí, dostal podmíněný trest. Navíc musí pojišťovně uhradit náklady spojené s ošetřením napadeného politika, které činí okolo tří tisíc korun. Rozhodl o tom nepravomocně soudce Okresního soudu ve Frýdku-Místku.
před 18 hhodinami

Vrátí se inverze, v neděli má silně foukat

V příštích dnech se do Česka vrátí inverzní ráz počasí. O víkendu se objeví mlhy, často i mrznoucí. Slunce se ukáže spíše jen na horách, v neděli se místy vyjasní i v nížinách. Nejvyšší teploty vystoupí lehce nad nulu. Postupně zesílí vítr, který v nárazech dosáhne během neděle rychlosti až 70 kilometrů v hodině, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 21 hhodinami
Načítání...