Krajská zdravotní žaluje kvůli auditu firmu Deloitte o 100 milionů

Ústí nad Labem – Krajská zdravotní, která spravuje pět nemocnic v Ústeckém kraji, žaluje firmu Deloitte a chce po ní omluvu a odškodné 100 milionů korun. Deloitte prověřoval v roce 2010 nákup přístrojů za 417 milionů korun a konstatoval, že zakázka byla výrazně předražená. Podle Krajské zdravotní ale audit obsahoval nepravdivé a hrubě zkreslené údaje, které prý vedly k poškození dobrého jména společnosti. Ministerstvo financí teď chce po nemocniční firmě vrátit 176 milionů korun. Společnost Deloitte si však za svými závěry stojí.

Audit v Krajské zdravotní proběhl v roce 2010 a jeho závěr z listopadu téhož roku zněl, že nákup přístrojů byl předražený o 50 až 100 procent. Ostatní kontroly však tak jednoznačný výsledek nepřinesly, podle tehdejší zprávy Aktuálně.cz proto, že úředníci ani policisté nedokázali stanovit obvyklou cenu přístrojů. Ministerstvo financí 11. května oznámilo, že zakázka byla předražená o 96 milionů korun, dalších 80 milionů má být sankce za pochybení. Evropská dotace měla původně činit 353 milionů, takže by z ní dostala Krajská zdravotní jen polovinu. 

Krajská zdravotní už peníze dostala proplacené od státu a o tom, kolik bude muset vrátit, rozhodne po konzultaci s ním dotační úřad Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad. Mezi oběma institucemi je poměrně komplikovaný vztah - o vyplacení peněz rozhoduje dotační úřad, jdou ale nejdřív ze státního rozpočtu. A do něj je proplácí Evropská unie, s níž jedná ministerstvo financí. Kdyby si tedy dotační úřad dotaci nesnížil, ministerstvo by mělo dvě možnosti - buď požádat EU o celých 353 milionů, nebo nežádat o nic a vše zaplatit ze státní kasy. 

Firma Deloitte dnes neměla o podané žalobě informace - teď prý shromažďuje veškeré dostupné informace a připravuje relevantní podklady, na jejichž základě se bude moci k postupu Krajské zdravotní kvalifikovaně vyjádřit. „Společnost Deloitte si však za závěry uvedenými ve svých výstupech stojí,“ uvedl mluvčí firmy Lukáš Kropík.

Není to první případ, kdy se Deloitte dostala kvůli svému auditu do sporu se subjekty, které mají vazbu na Ústecký kraj. Na objednávku ministerstva financí letos zkoumala i vzorek 35 projektů v ROP Severozápad a u všech konstatovala pochybení. Dotační úřad kvalitu auditu v polovině května tvrdě kritizoval a u ministerstva dosáhl částečného zmírnění závěrů. I tak jde ale od Bruselu zpráva, která konstatuje, že vážnější pochybení prý byla u deseti projektů, menší u čtrnácti. Žadatelé by proto měli vrátit až půl miliardy korun.