Jindřišská zvonice je věží ve věži

Praha - Jindřišská věž na pražském Novém Městě je jednou z nejvyšších věží celé Prahy, svého času byla vůbec nejvyšší. Odtud totiž hlídky střežily město a varovaly před častými požáry. Na stejném místě přitom původně stála starší zvonice, která byla pravděpodobně dřevěná. Dnešní kamenná zvonice vyrostla v 70. letech 15. století. Zajímavostí je, že při poslední přestavbě vznikla uvnitř původní věže věž druhá, na té první nezávislá.

Nahrávám video

Architekt Jiří Vrzal upozornil na to, že Jindřišká zvonice stojí mimo kostel sv. Jindřicha, na pozemku bývalého hřbitova. Důvodem je to, že věž samotného kostela a místo, na kterém stojí, nebyly dostatečně stabilní k tomu, aby kostelní věž unesla nástavbu zvonice – byť se o tom původně uvažovalo. Musela tedy vzniknout kousek dál.

Úlohu zvonice a jakési bezpečnostní rozhledny plnila Jindřišská věž mnoho století. Věž byla mnohokrát poškozena, v roce 1648 švédskou a v roce 1757 pruskou armádou. Roku 1801 vzala při vichřici za své původní gotická střecha. Novou vytvořil na konci devatenáctého století architekt Josef Mocker. Asi málokdo by tipoval, že současná střecha s vrcholovým křížem je stejně vysoká jako celá kamenná část věže - opticky to tak totiž nevypadá. Paradoxně teprve brzy po této přestavbě věž zpustla a začala chátrat.

Ještě před rokem 2000 byly uvnitř Jindřišské zvonice kotce, ve kterých byli zřejmě na začátku 20. století ustájeni koně. K farnosti patřila tehdy řada polností, které se rozkládaly v oblasti dnešního Karlína, Žižkova, dokonce i Kyjí, protože Kyje také kdysi patřily pod správu kostela sv. Jindřicha, upozornil Vladimír Kelnar, vrchní konzervátor Arcibiskupství pražského.

Když se Arcibiskupství pražské po roce 2000 rozhodlo věž opravit, přistoupilo na odvážný návrh soukromé společnosti - vytvořit věž ve věži. „Do kubusu zvonice byla vestavěna vnitřní věž, takže nová konstrukce je úplně nezávislá na té historické, nijak se jí nedotýká, nenarušila ji. Vnitřní konstrukce je samonosná, a hlavně umožnila vestavět podlaží, díky kterým ta zvonice je dnes hojně využívána,“ popsal Vladimír Kelnar.

Jindřišská věž
Zdroj: ČT24

Jiří Vrzal, architekt a autor projektu na dostavbu věže popsal, že se museli ze 100 % podřídit danostem původní věže: „A to do té míry, že v rámci zadání nám bylo uloženo respektovat dochované autentické části kamenného dříku původní věže. Kdyby se teoreticky někdo rozhodl tu vestavbu rozebrat a zbourat, tak se to vlastně stane bez invaze do původní konstrukce,“ řekl Jiří Vrzal.

Lucie Dolfi, kastelánka Jindřišské věže připomněla, že při otevření v prosinci roku 2002 nahoře v makovici našli tubusy, kde byl dopis a pamětní mince. „Ten dopis napsal klempíř v roce 1971, stěžoval si na poměry té doby,“ řekla Lucie Dolfi.

Už dvanáctým rokem slouží Jindřišská zvonice gastronomii a kultuře. Jsou tam 4 výstavní prostory, jeden je adaptabilní. „Jsou tady dvě stálé výstavy, ve třetím patře je galerie, kde se ty výstavy mění, a plus na vyhlídce děláme pořady pro návštěvníky, což znamená literární čtení, filmová představení, divadla. Dají se tady samozřejmě udělat koncerty,“ popsala Lucie Dolfi.

Návštěvníci můžou ve věži vidět i krátké video z rekonstrukčních prací. Ve čtvrtém patře je expozice věnovaná 120 nejznámějším věžím ve městě. V Jindřišské věži je i galerie, kavárna a restaurace - a její součástí je původní zvon Maria z roku 1518.

Vnitřní půdorys věže je 6x6 metrů. Architektům dalo zabrat, když chtěli vytvořit vzdušný interiér a vtěsnat do věže i schodiště a výtah.

Jindřišskou zvonici navštěvuje každým rokem víc turistů. Těm se, pokud vystoupají až do výše horní vyhlídky, otevřou nevšední pohledy na město. V prvé řadě na Pražský hrad a na Petřín, ale také na starou zástavbu Vinohrad a Žižkova anebo na sídliště Kobylisy. Bonusem navíc je zvuk zdejší zvonohry. 

Josef Mocker (22. listopadu 1835, Cítoliby – 16. ledna 1899, Praha) byl český architekt a restaurátor, člen České akademie věd a umění. Projektoval novostavby a podílel se na mnoha dostavbách a obnovách významných chrámů a hradů. Patřil k nejvýznamnějším představitelům neogotiky. Byl příznivcem puristického přístupu v restaurování památek. K jeho přednostem patřilo zpracování kvalitní dokumentace ke každé restaurované stavbě.

Restaurace a dostavby 

Praha

  • Katedrála svatého Víta
  • Prašná brána 
  • Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha 
  • Bazilika sv. Petra a Pavla
  • Malostranská mostecká věž 
  • Staroměstská mostecká věž
  • Pražský hrad – proboštství

mimo Prahu

  • Karlštejn 
  • Konopiště
  • Křivoklát
  • Kostel svatého Bartoloměje v Kolíně
  • Katedrála svatého Bartoloměje v Plzni 
  • Katedrála svatého Štěpána (Stephansdom) ve Vídni
  • Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře

novostavby

  • kostel svatého Prokopa na Žižkově
  • chrám sv. Ludmily

Zdroj: Wikipedie

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

VideoO víkendu dopravu zkomplikuje MotoGP nebo festival Metronome

Už devět měsíců trápí řidiče kolony na dálnicích v okolí Brna. Může za to přestavba křížení dálnic D1 a D2. Dopravní komplikace jsou kvůli rekonstrukcím a údržbám vozovek i jinde, silničáři třeba v pátek uzavřeli úsek D6 ve směru na Prahu. V létě navíc přibývá nejrůznějších akcí, které způsobují velký provoz či uzavírky. Například tento víkend se v Brně jede závod MotoGP, v Praze se koná festival Metronome nebo městské slavnosti v Českém Krumlově.
před 7 hhodinami

Babišovi se nelíbí kauza kolem Prokopa. Ten nákupy bytů hájí jako legální

Premiérovi a předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi se nelíbí kauza kolem bytů pražského lídra ANO Ondřeje Prokopa. Premiér po zasedání evropského summitu řekl, že neměl čas sledovat Prokopovo vysvětlení, nicméně slíbil, že se s ním obeznámí. Prokop hájil nákup bytů jako legální, za pochybení v majetkovém přiznání, kde nezveřejnil své tři družstevní byty, je připraven zaplatit pokutu. Piráty, TOP 09, ODS ani uskupení Praha sobě vysvětlení nepřesvědčilo.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Praha zahájila stavbu druhé části metra D z Olbrachtovy na Nové Dvory

V Praze tento týden se zpožděním oficiálně začala hlavní stavba druhé části linky metra D z Olbrachtovy na Nové Dvory. Slavnostního zahájení se v pátek zúčastnili zástupci hlavního města, jeho dopravního podniku (DPP) či stavebních firem. Přípravné práce na nové etapě začaly v dubnu poté, co DPP podepsal smlouvu za asi třicet miliard korun bez DPH se sdružením vedeným firmou Subterra. Linka D propojí Písnici s náměstím Míru a odlehčí dopravě na jihu metropole.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Policisté obvinili řidiče autobusu zaklíněného pod viaduktem

Českokrumlovští kriminalisté obvinili z obecného ohrožení z nedbalosti řidiče, který se 16. června krátce po půl desáté dopoledne s autobusem zaklínil pod viaduktem u Dolního Dvořiště. Při nehodě utrpělo lehká zranění šest osob.
před 16 hhodinami

Podívejte se, kde je voda vhodná ke koupání

Počasí zve k vodě, ale ne všude je dostatečně čistá. Podívejte se na aktuální mapu míst, kde je podle hygieniků kvalita dostatečná, a kde je lepší vybrat si pro koupání raději jiné místo.
před 16 hhodinami

Policie obvinila několik lidí kvůli zakázkám na pardubickém obvodě

Policie prověřuje podezření z manipulace s veřejnými zakázkami na obvodě VI v Pardubicích. Obvinila osm lidí a sedm firem, uvedla na síti X. Případ policisté prověřovali od loňského dubna, řekla jejich mluvčí Dita Holečková. Kteří lidé a které firmy čelí obvinění, policie komentovat nebude.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Policie střelbu na Berounsku prověřuje jako pokus o vraždu a nebezpečné vyhrožování

Středočeští kriminalisté prověřují čtvrteční incident v Králově Dvoře na Berounsku jako pokus o vraždu a nebezpečné vyhrožování. Sedmdesátiletý senior ve čtvrtek večer podle policie vyhrožoval střelnou zbraní sousedům a několikrát vystřelil do vzduchu. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí policistů Barbora Schneeweissová. Po příjezdu policistů se zabarikádoval v domě a několikrát po nich vystřelil. Po vniknutí do domu ho zasahující policisté našli mrtvého, podle vyšetřovatelů spáchal sebevraždu.
před 18 hhodinami

Muž na Berounsku střílel po policii. Ta ho poté našla mrtvého

Muž se zbraní v Králově Dvoře na Berounsku střílel po policistech a zabarikádoval se v domě. Když dovnitř pronikla zásahová jednotka, našla střelce mrtvého. Nikdo další se nezranil. Uvedla to ve čtvrtek večer policie na síti X. Mluvčí krajské policie Barbora Schneeweissová řekla, že muž s největší pravděpodobností před vstupem policistů do domu spáchal sebevraždu.
18. 6. 2026Aktualizováno18. 6. 2026
Načítání...