Římští bojovníci z Mikulovska pochodovali na Řím

Dolní Dunajovice - Skupina historického šermu Marcomania z Mikulovska má za sebou jedinečný zážitek. Společně s dalšími více než tisíci nadšenci pochodovali v dobovém oblečení Římem. Akce s názvem „Natale di Roma 2010,“ která měla připomenou založení Říma se účastnilo čtyřiačtyřicet skupin z celé Evropy. V průvodu se objevili bojovníci, řemeslníci, obchodníci i ženy v dobovém oblečení.

„Do svých rolí jsme se vžili, bylo to hodně silný zážitek. Jako bychom se vrátili o tisíc let zpět. Atmosféra starého Říma byla cítit všude kolem,“ popsal událost jeden z členů skupiny Marcomania Michal Žovinec. Z jejích řad se do Říma vydalo jedenáct lidí. Celý průvod sledovalo skoro sto tisíc  diváků. Trasa vedla kolem Trajánova sloupu po ulici Via dei Fori Imperiálu, kolem sochy Césara, podél Fora Romana až ke Koloseu a zpět.

„Zpočátku byly organizační zmatky, vyšli jsme později, než se mělo. Potom ale byla atmosféra perfektní,“ řekl Michal Žovinec. Nejsilnějším zážitkem pro něj byla cesta ke Koloseu. „Před námi byly řady legionářů a v ulicích hrála hudba z filmu Gladiátor. Bylo to úplně něco jiného, než když jsme den předtím procházeli Římem jako civilisté,“ popsal Žovinec.

Nahrávám video

Skupina Marcomania jela do Říma autobusem společně s dalšími nadšenci z České republiky. Ubytovaní byli v kempu nedaleko Říma, kde se setkali s dalšími sedmi sty a odkud v neděli ráno vyjeli autobusy přímo do centra. V Římě byli šermíři poprvé. Jiné akce organizují ale už dva roky. „Pořádáme třeba přednášky pro školy, různá šermířská vystoupení, několikrát do roka jezdíme na různé bitvy mezi Římany a Barbary a občas jezdíme také na větší akce do zahraničí. Pochod Římem byl pro mě zatím nejsilnějším zážitkem,“ uvedl Žovinec.

Většinu částí dobových zbrojí si členové historického šermu snaží vyrábět sami. Mezi ně patří například kroužkové košile, zbraně nebo pláště. "Některé vybavení si musíme nechat vyrobit. Snažíme se využívat českých kovářů, jejichž výrobky jsou kvalitní. Něco jsme si nechali odvézt až z Indie od specializované firmy.

Do Říma se členové Marcomanie dostali díky pozvání plzeňských pretoriánů. A v budoucnu se tam chtějí určitě ještě vrátit.

  • Skupina historického šermu v akci autor: www.marcomania.cz, zdroj: www.marcomania.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1594/159341.jpg
  • Skupina historického šermu Marcomania pochoduje na Řím autor: www.marcomania.cz, zdroj: www.marcomania.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1594/159345.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Horký víkend pomohou zchladit pítka či mlžítka. Podívejte se, kde je najít v Praze a Brně

Lidé se mohou na různých místech v Praze a Brně během spalujícího víkendu ochladit u mlžítek či jiných vodních prvků. Takzvaná mlžítka, která rozprašováním vody dokážou snížit teplotu v okolí, zvýšit vlhkost a snížit prašnost, se stávají čím dál větším trendem. Poslední červnový víkend mají padat celorepublikové teplotní rekordy.
před 12 hhodinami

Některá města letos otevřela opravená koupaliště, jinde ale začátek prázdnin nestihli

Začátek letních prázdnin odstartoval hlavní sezonu koupališť. Zatímco některá města a obce letos otevřely nové biotopy nebo dokončily rozsáhlé rekonstrukce koupališť, jinde práce nabraly zpoždění. Důvodem jsou komplikace při stavbě i změny projektů.
před 21 hhodinami

Zemřela historička Milena Flodrová, spoluzakladatelka Encyklopedie dějin Brna

V 91 letech ve čtvrtek zemřela historička Milena Flodrová, spoluzakladatelka internetové Encyklopedie dějin Brna. Patřila k nejvýznamnějším znalkyním historie moravské metropole. O jejím místopisu, osobnostech a památkách publikovala desítky knih i odborných článků.
včera v 12:18

Mikulov dokončil obnovu návrší pod Kozím hrádkem

Po více než roce prací a několika letech plánování skončila úprava návrší pod zříceninou Kozí hrádek nedaleko centra Mikulova na Břeclavsku. Vznikly nové cesty, vyhlídky, odpočinková místa i terasy zadržující vodu. Návrší prošlo také rozsáhlou obnovou zeleně. Práce stály přes 45 milionů korun.
25. 6. 2026Aktualizováno25. 6. 2026

Po pěti letech od tornáda na Moravě obce dokončují obnovu. Lidé chtějí zapomenout

Pět let po ničivém tornádu, které zasáhlo Břeclavsko a Hodonínsko, mají postižené obce většinu škod odstraněnou. Dokončují výsadbu zeleně a úpravy veřejných prostranství, zároveň rozvíjejí nové projekty. Podle psychologů většina obyvatel katastrofu zvládla bez dlouhodobých následků, část lidí se však s jejími dopady vyrovnává dodnes. Výročí přírodní katastrofy si obyvatelé zasažených měst a obcí připomínat nechtějí. Tornádo zasáhlo oblast 24. června 2021, vyžádalo si šest životů a poničilo více než 1200 domů.
24. 6. 2026Aktualizováno24. 6. 2026

Otce viděla poprvé jako vězně. Byl to silný zážitek, vzpomíná Lastovecká

Právnička, bývalá poslankyně, primátorka města Brna, senátorka, soudkyně Ústavního soudu a dcera politického vězně Zdeňka Kesslera Dagmar Lastovecká slaví 75. narozeniny. V seriálu Paměťová stopa vzpomíná na své první setkání s otcem při návštěvě vězení, vypráví o dětství poznamenaném perzekucí rodiny, nadějích Pražského jara i proměnách po listopadu 1989.
24. 6. 2026

Soud v Břeclavi nepravomocně osvobodil muže kvůli smrti chlapce na hřišti

Okresní soud v Břeclavi zprostil viny bývalého vedoucího Servisního střediska Technických služeb Břeclav kvůli smrti chlapce na hřišti. Na dvanáctiletého chlapce spadla v květnu 2024 branka, i přes resuscitaci zemřel. Žalobkyně muže vinila z usmrcení z nedbalosti. Podle soudce nebylo prokázáno, že by obžalovaný čin spáchal, naopak šlo o systémové selhání. Muž, kterému hrozilo až šest let vězení, vinu odmítá. Řekl, že neporušil žádnou pracovní povinnost. Soud rozhodnutí odůvodňuje. Rozhodnutí není pravomocné, žalobkyně si ponechala lhůtu pro možné odvolání.
23. 6. 2026Aktualizováno23. 6. 2026

VideoŠkola v Brně mívala nelichotivou nálepku. Jak se vyšvihla, popsali Reportéři ČT

Základní škola Jana Amose Komenského v Brně se nachází v lokalitě, kterou někteří označují za sociálně problematickou. Dlouhá léta nesla nálepku školy, které by se část rodičů raději vyhnula. Dnes je naopak příkladem kvalitní vzdělávací instituce, která děti připravuje na reálný život. Setkávají se v ní různé jazyky, kultury i moderní vzdělávací přístupy. Pod vedením nového ředitele sází na inovativní výuku, individuální přístup a prostředí, v němž se dobře cítí každý. Zájem o školu je natolik velký, že letos v září otevře místo jedné první třídy dvě. Ve škole pro Reportéry ČT natáčela Barbora Loudová.
23. 6. 2026
Načítání...