Opravy poničené zámecké zdi přijdou na 15 milionů

Slavkov u Brna - Slavkovští radní už ví, na kolik přijde oprava zámecké zdi, poničené bleskovou záplavou na konci letošního května. Co radnice neví, je skutečnost, kde peníze vezme. Podle studie, kterou vypracoval statik, totiž opravy vyjdou na zhruba 15 milionů.

Na poslední květnový týden nevzpomíná Slavkov u Brna zrovna v dobrém. Přívalové deště město během pár minut úplně zaplavily. Asi nejvíce škody napáchala voda v zámeckém parku, kde podemlela a povalila část zdi a poničila příkop. Dnes už se konečně ví, jak a za kolik je bude potřeba opravit. Město má k dispozici studii od statika, kterou už schválil i Národní památkový ústav.

„Je poničených 80 metrů opěrné zdi a stržený svah v části příkopu. V obou případech se bude muset udělat nové statické zajištění, kde se musí využít ke stavbě původního materiálu, což je zase požadavek památkářů, takže to bude velmi nákladná záležitost,“ zhodnotil závěry statika Aleš Šilhánek, ředitel zámku Slavkov-Austerlitz.

2 minuty
Opravy zídky budou stát 15 milionů
Zdroj: ČT24

Dohromady si Slavkov bude muset připravit 15 milionů korun. Ty v rozpočtu samozřejmě nemá, s podobnou katastrofou nepočítal. O peníze proto bude muset zažádat. Chce oslovit kraj, ministerstvo kultury i ministerstvo pro místní rozvoj. Než se podaří peníze sehnat, nechává radnice celý prostor alespoň vyčistit. S tím zase vypomáhá úřad práce. „Dal sem na tři měsíce pracovníky, zaplatil všechny náklady z titulu mzdových prostředků a odvodů. Tito pracovníci odstraňují zbytky stavebního materiálu a všechno se připravuje na realizaci nové opěrné zídky,“ popsal jejich úkol místostarosta Slavkova u Brna Jiří Doležal (ODS).

Kdy ale dojde k samotné stavbě, to teď město nedokáže říct. Začne, až bude mít potřebné peníze. A to zřejmě nebude dřív než příští rok na jaře, v té době se totiž na ministerstvech dotace udělují. Do té doby zůstanou zeď i příkop sice uklizené, ale rozbité. Riziko nové, stejně ničivé záplavy místostarosta vylučuje: „Vykopali jsme příkop, který by měl vodu rychle odvést pryč. Podruhé by se to už stát nemělo.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Dny osvobození provázela euforie, osmačtyřicátý rok byl velké zklamání, líčí pamětnice

Brněnská etnografka Alena Jeřábková prožila dětství za druhé světové války, pamatuje bombardování i osvobození Brna. Studovala v době politických procesů v padesátých letech, v srpnu 1968 s manželem zvažovali emigraci a jako pedagožka se studenty prožila i rok 1989. V otevřeném vzpomínání přibližuje dramatické okamžiky i osobní rozhodnutí, která formovala její život.
20. 12. 2025

Firma odváží 70 tun nelegálního odpadu z Brna zpět do Německa

Najatá firma začala z nelegální skládky v brněnských Horních Heršpicích odvážet část odpadu zpět do Německa. Půjde o 35 tun karbonového prachu, který je naložený ve velkoobjemových vacích. Ve čtvrtek odjely dva kamiony, bude se pokračovat v pátek, kdy by měly další dva kamiony odvézt zbylou část z uvedených 35 tun. Větší část uloženého odpadu, asi 282 tun, v Horních Heršpicích zatím zůstane, řekla mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
18. 12. 2025

Brněnský Drákula má rád nejen krev, ale i vtipy

Městské divadlo Brno uvedlo v české premiéře komedii Drákula. Původní dílo od amerických autorů přepracoval režisér Stanislav Slovák tak, aby odkazovalo na aktuální společenské dění.
18. 12. 2025

Obce tlačí vyšší daní vlastníky k péči o chátrající nemovitosti

Některé obce se snaží působit na majitele objektů, které zatěžují společný prostor, zvýšením daně z nemovitostí. Cílem bylo přimět je k lepší péči o zanedbané budovy. S rozdílnými výsledky to zkusili v Kroměříži, ve Znojmě či v Žatci.
18. 12. 2025

32 tun tabáku a 15 milionů cigaret. Celníci odhalili výrobnu

Celníci odhalili na jihu Moravy nelegální výrobnu cigaret s velkokapacitní linkou. Při rozsáhlé akci zajistili 32 tun tabáku a přes patnáct milionů cigaret. Další čtyři miliony cigaret byly ukryté ve speciálně upravených cisternách. Únik na spotřební dani činil téměř 326,5 milionu korun. Zadržených bylo 24 osob, dvacet skončilo ve vazbě. Výsledky akce Bohdan v úterý zveřejnilo vedení Generálního ředitelství cel.
16. 12. 2025Aktualizováno16. 12. 2025

PŘEHLEDNĚ: Změny v regionální dopravě s novými jízdními řády

S novými jízdními řády čeká cestující od neděle 14. prosince v krajích řada novinek. Dopravci zpravidla přidávají spoje, upravují návaznost spojení či nasazují modernější vozidla. Některé regiony zdražují či zavádějí nové typy jízdného.
13. 12. 2025

Volební nesrovnalosti v Blansku prověří policie

Policie začne prověřovat možné nesrovnalosti v počítání hlasů v jednom z volebních okrsků v Blansku při letošních sněmovních volbách. Podnět jí předal státní zástupce poté, co Nejvyšší správní soud při přepočtu zjistil výrazné rozdíly mezi skutečným výsledkem hlasování a záznamy volební komise. Pokud by se prokázalo úmyslné jednání, hrozily by viníkům až tři roky vězení.
11. 12. 2025Aktualizováno11. 12. 2025

Hnutí ANO vyloučilo desítku brněnských zastupitelů

Celostátní předsednictvo ANO ve středu vyloučilo z hnutí deset brněnských zastupitelů, kteří neopustili tamní koalici s ODS mimo jiné kvůli bitcoinové kauze. Učinilo tak na návrh krajského vedení ANO. O rozhodnutí informoval mluvčí hnutí Martin Vodička. Dosavadní brněnský šéf ANO a náměstek primátorky René Černý považuje vyloučení za politikaření, které do komunální politiky nepatří. Důvody, které vedly k tomu, že měl on a kolegové opustit brněnskou koalici, jsou podle něj vymyšlené. Stejně tak považuje za vymyšlené důvody, které vedly k vyloučení z ANO.
10. 12. 2025Aktualizováno10. 12. 2025
Načítání...