Místo koní psi. Veterinární univerzita slaví sto let od založení

Jediná univerzita v republice, kde se studenti mohou stát veterináři, slaví kulaté výročí svého založení. Její historii, ale i směřování do dalších let představí týdenní oslavy, které začínají v pondělí. Rektor také ocení sto významných osobností, které přispěly k rozvoji školy.

Brněnská veterina vznikla jako první vysoká škola v samostatném Československu a svou jedinečnost si drží dodnes. Je totiž jedinou veterinární univerzitou v celé republice. Za jedno století svého působení se změnily nejen některé způsoby léčby zvířat, ale i samotní pacienti.

„Před sto lety byl hlavním pacientem kůň, protože to bylo zvíře důležité pro armádu, pro mobilitu tehdejší armády. Postupem času to byl skot, který znamenal obživu pro lidské pokolení,“ řekl rektor Veterinární a farmaceutické univerzity Brno Alois Nečas.

Dnes veterináři kromě hospodářských zvířat ošetřují hlavně psy a kočky, čím dál více ale i exotická zvířata. „Možná by se někdo mohl divit, ale na naší univerzitě se věnujeme i nemocem takové součásti zvířecí říše, jako jsou včely a ryby,“ uvedl Nečas.

Při slavnostním zahájení oslav předá rektor sto medailí významným osobnostem, které se zasloužily o rozvoj univerzity. Zlaté medaile z dílny akademického sochaře Michala Vitanovského nesou kromě znaků Brna a tří fakult i vyobrazení koně Arda, jehož socha stojí v areálu univerzity.

„Vyjadřuje ušlechtilost jako takovou a současně vyjadřuje i symbol české státnosti. Bronzová socha koně Arda, uherského hřebce, je v podstatě kopií koně na Václavském náměstí, tedy koně, na kterém sedí svatý Václav,“ vysvětlil Nečas.

Zlaté medaile dostane sto oceněných do rukou v pondělí při slavnostním zasedání akademické obce. Až do pátku budou ale oslavy výročí pokračovat a završí je imatrikulace studentů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Dítě, zvířata a absence artefaktů ve výjimečném brněnském hrobě matou archeology

Archeologie je věda založená na hledání podobností. Vědci na základě podobných znaků hledají souvislosti, datují a vysvětlují. Jenže občas narazí na objev, který se nepodobá ničemu. A právě takový teď popsali archeologové v Brně.
před 21 hhodinami

Opatření proti slintavce a kulhavce způsobila na hranici dlouhou kolonu kamionů

Na slovenské dálnici D2 se před hraničním přechodem Brodské–Břeclav s Českem kvůli opatřením proti šíření slintavky a kulhavky v úterý dopoledne vytvořila zhruba 17 kilometrů dlouhá kolona kamionů. Informovala o tom v úterý slovenská policie, která později uvedla, že provoz už je bez omezení. Motoristé se při jízdě do Česka zdrželi také na přechodu Drietoma – Starý Hrozenkov.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Opravy silnic startují, jejich financování je ale nejisté

Po zimní přestávce začínají silničáři v Česku s opravami poškozených úseků silnic a dálnic. Hejtmani však stále nevědí, kolik peněz stát přidělí na krajské projekty. Státní fond dopravní infrastruktury rozděluje mezi regiony dvě miliardy korun, ale Asociace krajů požaduje dvojnásobek. S financováním podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) počítá novela silničního zákona, která však po deseti měsících ve sněmovně ještě neprošla úvodním čtením.
7. 4. 2025

V Brně otevřou rozšířenou D1

Silničáři chtějí v pondělí obnovit plný provoz na dálnici D1 v Brně mezi 194. a 196. kilometrem. Ukončí tak více než dvacetiměsíční práce na rozšíření ze čtyř na šest pruhů. Ty často přinášely problémy v provozu a kolony kamionů dlouhé i desítky kilometrů. Na podzim chtějí zahájit rozšíření dálnice na 196. kilometru, kde se kříží s D2.
5. 4. 2025

Kvůli slintavce a kulhavce se frézuje asfalt

Kamiony jedoucí ze Slovenska smějí od půlnoci využívat jen pět vybraných přechodů. Nové omezení kvůli slintavce a kulhavce způsobilo na některých místech dlouhé kolony. Silničáři také frézují průjezd na dálnici D2 v Lanžhotě. Vozy budou muset od soboty přejíždět přes dezinfekční plochy. Slovensko mezitím hlásí na jihu země šesté ohnisko nákazy. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok oznámil uzavření sedmnácti hraničních přechodů zejména s Maďarskem.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025

Muž z Jevíčka není trestně odpovědný za vraždu kvůli nepříčetnosti, uvedl soud

Muž, který ubodal v červnu 2024 v Jevíčku na Svitavsku svoji partnerku, není trestně odpovědný kvůli duševní poruše. Způsobil si ji užíváním drog. Krajský soud v Pardubicích ho zprostil viny pro nepříčetnost a poslal ho do zabezpečovací detence. Tam může být neomezenou dobu, možnost je i doživotí, uvedl soudce Martin Trávníček. Rozsudek není pravomocný. Obhájkyně, státní zástupce a zmocněnkyně dětí a rodičů zabité ženy si nechali lhůtu na případné odvolání.
4. 4. 2025

Československá předválečná tajná služba měla svoje agentky

Evženie a Elisabeth byly dvě zhruba pětadvacetileté dívky, které na přelomu třicátých a čtyřicátých let pracovaly pro Československou tajnou službu. Elisabeth získávala informace v advokátní kanceláři v Ratiboři a zbrojovce v Dessau. Gestapo ji ale odhalilo a nechalo popravit. Evženie byla také zatčena, ale později propuštěna. Jejich osudy mapuje nová výstava ve Znojmě.
4. 4. 2025

Roztěkanost, problémy s organizací času, zapomínání. ADHD se týká i dospělých

ADHD netrpí jen děti, ale i dospělí. Ženy s touto poruchou jsou podle autorek knihy „Roztěkané“ doslova poddiagnostikované. Na rozdíl od mužů se o ní často dozvídají až v dospělosti po porodu. Prostřednictvím desítek příběhů se Klára Kubíčková a Jana Srncová, které se s ADHD samy potýkají, snaží dát návod jiným ženám, jak s diagnózou bojovat nebo jak ji poznat.
3. 4. 2025
Načítání...