Chtěl mít doma dopravní značku, s kamarády jich několik poničil a ohrozil řidiče

Znojemsko - Hned na čtyřech místech na Znojemsku řádili o uplynulém víkendu „značkoví“ vandalové. Poničili desítky dopravních značek - některé ohýbali, jiné vyvrátili a odnesli. Policie zatím dopadla jenom jednu skupinku mladíků, těm teď hrozí až tři roky vězení.

Zákaz vjezdu v potoce, Dej přednost v jízdě opřená o plot školy, další tři desítky značek vyvrácené a více než stovka vykopnutých patníků. Vandalové na Znojemsku stihli za jediný víkend napáchat škody za zhruba 30 000 korun. A ohrozit nicnetušící řidiče.

„Došlo k ohrožení bezpečnosti silničního provozu, protože se jednalo i o značky upravující přednost a označující hlavní silnici,“ prohlásil Jan Křepela, mluvčí Policie ČR Znojmo Jeden z mladíků vyjádřil přání mít ve svém pokojíčku dopravní značku. Jeho kamarádi se pak jako jeden muž rozhodli přání splnit. Jenže určenou značku se jim nepodařilo vylomit. Další pak už jejich řádění nevydržely. Čtveřice dokázala cestou dalších dvaadvacet dopravních značek vyvrátit," popsal sobotní večer mluvčí Policie ČR Brno-venkov Bohumil Malášek.

Nahrávám video
Vandalové poničili na Znojemsku dopravní značky
Zdroj: ČT24

Značky už jsou zpátky na svých místech, silničáři je okamžitě opravili. I proto, že na několika křižovatkách bez nich vznikaly opravdu nebezpečné situace. „Byly tam vyvrácené značky a směrové sloupky. Naštěstí většina se dala použít zpátky, takže se třeba musely jenom vyměnit patky, nově zabetonovat, nově osadit, jenom některé směrové sloupky se musely vyměnit,“ vypočítal škody Zdeněk Komůrka, vedoucí Správy a údržby silnic Znojmo.

Za vandalství hrozí mladíkům roky vězení

Vandalové zaútočili na čtyřech různých místech, nejvíce ale řádili na trase mezi Kuchařovicemi a Dyjí a cestou z Moravského Krumlova-Polanky do Ivančic. Právě tuto skupinku se jako jedinou podařilo policii dopadnout. Čtveřice 18tiletých mladíků si tak krátila cestu z diskotéky.

Podobné případy přitom na Znojemsku nejsou nijak neobvyklé. „Do konce října jsme obdobné případy zaznamenali dvakrát, během tohoto víkendu došlo ke čtyřem těmto případům,“ dodal Křepela.

Policie doufá, že jí veřejnost s hledáním vandalů pomůže. Právě všímaví řidiči jí pomohli vyřešit případ z Ivančicka. Ničení dopravních značek je teď přitom podle trestního zákona klasifikováno jako trestný čin poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Za vyvrácení značky pachatelům nově hrozí až tři roky vězení, za její odnesení na jiné místo až šest let.

Jeden z mladíků vyjádřil přání mít ve svém pokojíčku dopravní značku. Jeho kamarádi se pak jako jeden muž rozhodli přání splnit. Jenže určenou značku se jim nepodařilo vylomit. Další pak už jejich řádění nevydržely. Čtveřice dokázala cestou dalších dvaadvacet dopravních značek vyvrátit," popsal sobotní večer mluvčí Policie ČR Brno-venkov Bohumil Malášek.

  • Vandalové poničili na Znojemsku dopravní značky autor: ČT Brno, zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2094/209317.jpg
  • Poničené značky na Znojemsku autor: ČT Brno, zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2094/209318.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Viceprezident Hospodářské komory Štefl byl propuštěn z vazby, píší Seznam Zprávy

Viceprezident Hospodářské komory Michal Štefl, stíhaný v kauze údajného zneužívání dotací na inovace, byl propuštěn z vazby. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Evropský pověřený žalobce Radek Mezlík webu řekl, že důvody vazby pominuly.
před 11 hhodinami

Silné deště a krupobití. Hasiči kvůli bouřkám měli desítky výjezdů

Bouřky, které zasáhly Česko, zeslábly. Do úterní šesté hodiny ranní platila výstraha ve Zlínském a Moravskoslezském kraji. Nejsilněji bouřky udeřily na Hodonínsku, hasiči tam vyjížděli kvůli počasí k 52 událostem. V regionu řešili hlavně popadané stromy a zaplavené sklepy. Bouřky se objevily ale i v okolí Bruntálu či Plzně. Na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje i na dalších místech na Moravě se vyskytlo krupobití.
11. 5. 2026Aktualizovánovčera v 06:00

VideoÚřady řeší chov koz uprostřed obce. Veterináři doporučili část odebrat

Stovky koz uprostřed Unkovic na Brněnsku rozdělují obec už několik let. Starosta a část obyvatel upozorňují na zápach, uhynulá zvířata i špatné podmínky chovu, majitel stáda ale pochybení odmítá a tvrdí, že se o kozy dokáže postarat. Státní veterinární správa u něj opakovaně zjistila porušení předpisů a doporučila počet zvířat výrazně snížit. O možném odebrání části stáda nyní rozhoduje městský úřad v Židlochovicích.
11. 5. 2026

Útěk do Anglie ho zachránil. Dnes válečný veterán žije v Melbourne

Jiří Švenger utekl těsně před druhou světovou válkou do Anglie. Zachránilo mu to život, protože byl židovského původu. Ještě mu nebylo osmnáct let. Nastoupil do armády, chtěl být letcem, ale špatný zrak mu to nedovolil, stal se proto radiotelegrafistou. Válečný veterán, příslušník 311. československé bombardovací perutě Royal Air Force (RAF), dnes žije v Austrálii a je mu 102 let.
9. 5. 2026

Požár zničil část brněnské záchranné stanice pro zvířata. Uhynulo několik psů

Požár v Brně-Slatině v noci na čtvrtek zničil část záchranné stanice pro ptáky a malé savce, kterou provozuje Zdeněk Machař. Podle majitele bylo při požáru zničeno zázemí stanice a uhynulo několik psů. Na pomoc v tíživé situaci vypsal sbírku. Příčina požáru se vyšetřuje, předběžná výše škody bude ve statisících.
7. 5. 2026Aktualizováno7. 5. 2026

Suché počasí prodlužuje pylovou sezonu a zhoršuje příznaky u alergiků

Sucho a teplé počasí podporují rychlejší zrání a uvolňování pylu z dřevin i trav a zhoršují příznaky u alergiků. Ještě horší je situace ve větrných dnech, kdy se pylová zrna vzduchem rychle šíří. Podle alergologů by proto lidé v takovýchto dnech měli venku trávit jen nezbytně nutnou dobu. Nějakým druhem alergie trpí asi třetina populace, ta na pyly patří mezi nejčastější.
5. 5. 2026

Rekonstrukce sokoloven stojí desítky milionů, část budov už zanikla

V Dolanech na Olomoucku zrekonstruovali sokolovnu. Vyšla na bezmála 160 milionů korun, většinu nákladů zaplatila obec. Šlo o její největší investici. S opravou sokolovny končí i Krnov na Bruntálsku, rekonstrukci připravují Nový Bor na Českolipsku a Lázně Bohdaneč. Ne všude se ale záchrana podařila – některé stavby dál chátrají, jiné zanikly úplně. Dodnes se zachovalo asi 750 sokolských staveb. Jejich historii pravidelně připomíná Noc sokoloven, která se letos uskuteční 19. června.
5. 5. 2026

Reklamační oprava u Pasohlávek přinese dopravní omezení

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo reklamační opravu silnice I/52 u Pasohlávek. Frekventovaný úsek prošel rekonstrukcí spolu s opravou mostu přes vodní nádrž Nové Mlýny v roce 2020. ŘSD jako investor stavby loni v závěru záruční lhůty uplatnilo nárok na reklamaci. Řidiči musí v místě počítat s dopravním omezením.
4. 5. 2026Aktualizováno4. 5. 2026
Načítání...