Česko-slovenské Stretnutie ve Zlíně bude letos skromnější

Zlín – Ve Zlíně dnes odstartovala mezinárodní divadelní přehlídka toho nejlepšího, co v uplynulém roce nabídla česká a slovenská divadla. Kvůli nedostatku financí je však letos festival Setkání/Stretnutie nejen skromnější, ale i o den kratší. Během pěti dnů nabídne v hlavním programu třináct představení.

Divadelní festival Setkání/Stretnutie má ve Zlíně dlouholetou tradici, zlínské městské divadlo jej hostí už pošestnácté. Příznivci přehlídky se však letošního ročníku malém nedočkali. Vedení festivalu se muselo potýkat s takovým nedostatkem peněz, že se uvažovalo i o zrušení festivalu. Výsledkem je kompromis – festival byl zachráněn za cenu menšího počtu představení a je o jeden den kratší.

Patronem letošního ročníku je herec Jiří Langmajer, který se na zlínském jevišti objeví dnes v podvečer. Na programu je hra Mefisto pražského Divadla pod Palmovkou, v níž Langmajer hraje hlavní roli. Slavnostní zahájení Setkání/Stretnutie se ale uskuteční až v úterý před představením Gottland v podání Národního divadla moravskoslezského Ostrava. Přítomen bude i český ministr kultury Jiří Besser (TOP 09). Z tuzemských inscenací festival kromě zmíněného Mefista a Gottlandu nabídne například hry Korespondence V+W z Národního divadla Brno. Městské divadlo Zlín se v hlavním programu představí s čerstvou novinkou Je třeba zabít Sekala a představením pro děti Čučudejské pohádky. Slovenskou tvorbu budou na festivalu zastupovat například Napichovači a lízači od Divadla SkRAT Bratislava či Tajomný pokoj vecí v podání trnavského Divadla Jána Palárika.

Od úterý do pátku jsou pro návštěvníky připraveny dvě desítky doprovodných akcí v podobě divadelních představení, koncertů a zábavných vystoupení. Bude možné zhlédnout i dvě představení zlínského divadla - Komunismus a Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách. Závěrečný festivalový večer pak bude patřit cimbálové muzice Bystřica, která cimbálem rozezní prostor Dílny 9472.

Hlavní program festivalu Setkání/Stretnutie 2011

  • Klaus Mann, Ariane Mnouchkine - MEFISTO - Divadlo pod Palmovkou Praha
  • Tomáš Jarkovský, Jakub Vašíček - NEKLAN.CZ ANEB ZE STARÝCH POVĚSTÍ ČESKÝCH - Naivní divadlo Liberec
  • Mariusz Szczygieł – GOTTLAND - Národní divadlo moravskoslezské Ostrava
  • Mariana Ďurčeková, Ján Luterán - PROJEKT. SVADBA - Stanica Žilina-Záriečie
  • Dora Viceníková - KORESPONDENCE V+W - Národní divadlo Brno
  • Dušan Vicen - NAPICHOVAČI A LÍZAČI - Divadlo SkRAT Bratislava
  • Vlastimil Peška - ČUČUDEJSKÉ POHÁDKY - Městské divadlo Zlín
  • Milan Rúfu - TAJOMNÝ POKOJ VECÍ - Divadlo Jána Palárika Trnava
  • Buranteatr podle Moliéra – MISANTROP - BuranTeatr Brno
  • Jiří Křižan - JE TŘEBA ZABÍT SEKALA - Městské divadlo Zlín
  • Hana Mikolášková - STAROŘECKÉ BÁJE A POVĚSTI - Divadlo Polárka Brno
  • Marius von Mayenburg - KSICHT - Slovenské národní divadlo Bratislava
  • Bård Breien - KURZ NEGATIVNÍHO MYŠLENÍ - Švandovo divadlo na Smíchově Praha

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Po zásahu v příbramské nemocnici policie stíhá šest lidí a tři firmy

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) stíhá po úterním zásahu v příbramské nemocnici šest lidí a tři právnické osoby, informoval mluvčí policejní centrály Jaroslav Ibehej. Stíháni jsou pro trestné činy dotační podvod a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Všechny osoby jsou stíhané na svobodě. Úřad veřejného evropského žalobce (EPPO) vyčíslil hodnotu ovlivněných zakázek na 280 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

VideoJaro je pro plazy kritické. Hady v Podyjí ohrožují cyklisté

Plazi jsou na vrcholu jarní aktivity. V Národním parku Podyjí se teď turisté mohou potkat s ještěrkou zelenou nebo užovkou stromovou. Právě nejdelší tuzemský had na turistický ruch doplácí. Desítky těchto chráněných živočichů přejedou cyklisté za jediný rok. Nejvíce na jaře a v září, kdy je v terénu nejvíce mláďat. Pro hady jsou nejrizikovější tiché asfaltové cesty. V ohrožení nejsou jen teplomilní plazi, ale například v Jizerských horách i mloci.
28. 4. 2026

V Brně na akci SPD se protestovalo proti konání sjezdu sudetských Němců

V Brně se protestovalo proti nadcházejícímu sjezdu sudetských Němců. Akci pořádalo vládní hnutí SPD, jejíž šéf a předseda sněmovny Tomio Okamura řekl, že sjezd je „nebetyčná ostuda“. Sjezd sudetských Němců se v Brně má uskutečnit od 22. do 25. května, v rámci festivalu Meeting Brno. V polovině dubna vzali brněnští zastupitelé na vědomí informaci o květnovém konání sjezdu a usnesli se, že vítají snahy o usmíření.
28. 4. 2026

V kauze pokusu o zapálení synagogy v Brně dostal mladík celkem devět let vězení

V kauze pokusu o zapálení brněnské synagogy z ledna 2024 uložil tamní krajský soud obžalovanému mladíkovi dohromady devět let vězení. Potrestal ho za pokus o teroristický útok, pokus o vraždu a další skutky. Další dva roky vězení soud muži následně uložil za podporu propagace terorismu. Maximální možný trest v hlavní věci byl deset let. Obžalovaný se totiž některých činů dopustil jako mladistvý. Mladík se k větší části skutků doznal. Rozhodnutí není pravomocné, obhajoba i státní zástupkyně si ponechaly lhůtu pro možné odvolání.
28. 4. 2026Aktualizováno28. 4. 2026

Lidé zaplatili za mobilní domy, nedostali nic. Firmy dluží skoro tři sta milionů

Klienti brněnských firem Lavaro House a Corrida si objednali mobilní domy (neboli mobilheimy), kterých se ale nikdy nedočkali. Zaplacené zálohy jim firmy nevrátily, případně jen jejich malou část. Celkem věřitelům dluží až 285 milionů korun.
28. 4. 2026

Nadšenci z mnoha zemí přijeli na Vyškovsko fotit parní vlak

Do prvních slunečních paprsků se v sobotu v Nemoticích na Vyškovsku nesl ostrý hvizd parní píšťaly. Jindy ospalé nádraží a jeho okolí obsadilo šedesát nadšenců s fotoaparáty a kamerami. Jakmile vjela lokomotiva zvaná Rosnička do záběru, začaly cvakat závěrky. Za nevšedním snímkem dávno ukončeného parního provozu přijeli nejen Češi, Rakušané či Němci, ale také Američan, Japonec, Francouz a tři Španělé, sdělili spoluorganizátoři fotovlaků Petr Holub a Jiří Rubín.
25. 4. 2026

O prvním setkání se sovětským vojákem mohl Vladimír Leman vyprávět jen známým

Přestože celý svůj profesní život prožil Vladimír Leman v pelhřimovské nemocnici, kde působil nejdříve jako lékař a poté dlouhá léta jako primář interního oddělení, pochází z Brna, kde se v roce 1932 narodil na Obilním trhu. V Brně prožil i druhou světovou válku. Popisuje změny během okupace, zabíjení v Kounicových kolejích i dramatické okamžiky při příchodu Rudé armády.
25. 4. 2026

V Ústí přibývá opuštěných psů, někteří majitelé obcházejí poplatek za útulek

V Ústí nad Labem přibývá případů nejen odchycených psů bez čipu, ale i nemocných zvířat. Strážníci se domnívají, že lidé tímto způsobem mimo jiné zneužívají městský útulek, když nemají peníze na veterinární péči. Po ošetření si pak psa vyzvednou sousedé nebo příbuzní, aby se majitel vyhnul placení za léčbu i pokutě.
23. 4. 2026
Načítání...