Ignác Hoza se do rektorského křesla nevrátí. Ústavní soud odmítl jeho stížnost

Ignác Hoza se nevrátí do čela Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Jeho snahu zvrátit rozhodnutí někdejšího prezidenta Václava Klause utnula odmítnutá ústavní stížnost. Podle soudu byla zjevně neopodstatněná. Česká televize informaci zjistila z databáze Ústavního soudu.

Bývalý rektor zlínské univerzity byl odvolán v roce 2010. Rozhodl o tom akademický senát, kterému se nelíbil Hozův postup v připravovaném projektu výstavby vědecko-technického parku v Uherském Hradišti.

Projekt počítal s rozpočtem 560 milionů korun, více než třetinu měla pokrýt evropská dotace. Zbytek prostředků měl poskytnout soukromý investor. Naplnění projektu bylo zčásti závislé na vůli akademického senátu, Hoza mu ale podle jeho představitelů podával zkreslené informace.

Senát proto podal návrh na Hozovo odvolání, které v květnu 2010 podepsal prezident Václav Klaus. Právě na něj pak Hoza podal žalobu u Městského soudu v Praze s cílem získat křeslo zpět. Soud ale žalobu odmítl, protože ji Hoza podal opožděně. Podle zákona ji měl podat do dvou měsíců od chvíle, kdy dostal oficiální oznámení o odvolání. Hozovi to ale trvalo tři roky.

Proti rozhodnutí městského soudu se odvolaný rektor bránil kasační stížností. Nejvyšší správní soud ji ale letos v dubnu také odmítl. Poslední šancí na místo rektora byla ústavní stížnost, se kterou ale Hoza také neuspěl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Stavba první části středočeské D3 má územní rozhodnutí

První část dálnice D3 ve Středočeském kraji získala územní rozhodnutí pro stavbu. Zatím je ale nepravomocné a už teď je jisté, že proti němu bude podáno nejméně jedno odvolání. Ředitelství silnic a dálnic s protesty počítá, a to i na dalších úsecích. Přesto pokračuje s přípravami a chce do tří let stavět.
před 1 hhodinou

V Praze hořel pneuservis s veterány, škoda je 200 milionů

V pražských Strašnicích v ulici Třebohostická hořel v noci z pátku na sobotu pneuservis. Hasiči nejprve uvedli, že plameny podle předběžného odhadu napáchaly škodu osmdesát milionů korun, kolem poledne pak číslo více než zdvojnásobili na dvě stě milionů. V prostorech byly automobilové veterány. Na místě nebyl nikdo zraněn. Příčinou požáru byla technická závada na elektroinstalaci, uvedl později policejní mluvčí Richard Hrdina.
10:06Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rekonstruované Muzeum Prahy otevřelo. Historii oživuje i dvacetimetrovou projekcí

Po pětileté rekonstrukci se otevřela hlavní budova Muzea Prahy na Florenci. Nová digitální a interaktivní expozice vychází z jednoho z nejcennějších exponátů muzea – Langweilova modelu Prahy.
před 14 hhodinami

Městskou policistku srazilo v Ústí nad Labem už podruhé auto

Strážnici městské policie z Ústí nad Labem, kterou letos v lednu na přechodu pro chodce těžce zranil řidič a z místa ujel, srazilo další auto. Tentokrát to byl řidič v centru města, kterého hlídka kontrolovala. Řidič nerespektoval pokyny a ženu, kterou nejdříve verbálně napadal, posléze i zranil. Policie ho krátce poté dopadla a bude analyzovat kamerové záznamy, které vypoví, jak k celé události došlo a co případně následovalo. Z první srážky měla strážnice zlomenou holenní kost.
včera v 20:20

Zkušebních 150 kilometrů v hodině na D3 má první výsledky

Přesně dva měsíce uplynuly od zavedení rychlosti až 150 kilometrů v hodině na jihočeské dálnici D3 – pilotního projektu ministerstva dopravy s proměnným dopravním značením, které je možné upravovat podle aktuálních podmínek. Překračování limitu asi o patnáct až dvacet kilometrů za hodinu policisté zjišťují u několika řidičů denně. Vážnou nehodu dosud řešili jednu.
včera v 20:06

V litoměřické nemocnici za den oživovali čtyři novorozence, případ šetří policie

Porodnice v Litoměřicích prošetřuje resuscitaci čtyř novorozenců v Centru porodní asistence (CPA) během 24 hodin. Dvě miminka zemřela. Lékařka je mimo službu. Případem se na základě informací v médiích zabývá policie.
včeraAktualizovánovčera v 17:45

Stanice metra C Pankrác se otevře 19. prosince

Stanice pražského metra C Pankrác se po zhruba jedenáctiměsíční rekonstrukci otevře pro cestující v pátek 19. prosince ve 14:00. Uvedl to v pátek dopravní podnik a primátorův náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti). Podle něj bude stanice, kterou kvůli opravám vlaky od 6. ledna letošního roku jen projíždí, otevřena oproti původnímu harmonogramu o sedmnáct dní dříve. Naopak otevření stanice metra B Českomoravská se opozdí.
včera v 16:42

V Pardubicích otevřeli severovýchodní obchvat města

Severovýchodní obchvat Pardubic je po třech letech stavebních prací zprovozněný, v pátek dopoledne po něm projela první auta. Práce skončily s několikaměsíčním zpožděním. Uvedli to zástupci Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD). Silnice měří 4,2 kilometru a její součástí je největší lanový most v Česku.
včeraAktualizovánovčera v 15:50
Načítání...