Hrozila jí smrt, ale Stodská nemocnice přežila a „zázračně“ funguje

Stod - Nové operační sály za 35 milionů korun má Stodská nemocnice. Nejmenší krajské zařízení plzeňského regionu dosud fungovalo s původním vybavením z poloviny šedesátých let. Před třemi lety jí přitom hrozilo uzavření. Jde ale o klíčovou nemocnici pro pacienty z Tachovska, kteří v okrese vlastní nemocnici nemají.

Nový ultrazvuk stál jeden milion korun, operační stůl přišel na půl milionu, harmonický skalpel byl také za milion. To je část nového vybavení Stodské nemocnice. A nové jsou i prostory - včetně například operačních svítidel. Operační sály z 60. let prošly kompletní rekonstrukcí. Teď je nemocnice moderně vybavená pro operace na chirurgii nebo gynekologii.

Novinky ve Stodské nemocnici

  • Chirurgie - dva operační sály, zákrokový sál, sterilizace
  • Porodnice a gynekologie - dva porodnické sály, gynekologický operační sál, zákrokový sál
  • Rekonstrukce operačních sálů stála celkem 35 milionů korun včetně DPH. Investorem byl Plzeňský kraj.
  • Za poslední dva roky už hejtmanství investovalo do Stodské nemocnice kolem 100 milionů korun.

Zdroj: Stodská nemocnice

Nové operační sály představují větší komfort pro lékaře i pro pacienty. Těm se v některých případech zkrátí doba hospitalizace. Podle ředitele Alana Sutnara se teď některé operace dají z větší části provádet laparoskopicky, což znamená i jednodušší pooperační průběh. Primář gynekologicko-porodnického oddělení Jakub Mach doplnil, že pacientkám teď mohou nabídnout odpovídající medicínské prostředí a zázemí.

Podle ředitele nemocnice zůstává spektrum prováděných operací stejné. „Jsme nemocnice okresního typu, není naším cílem navyšovat operativu nebo se pouštět do specializovaných výkonů. Chceme poskytovat péči adekvátní nemocnici okresního typu,“ uvedl ředitel Stodské nemocnice Alan Sutnar. Ve Stodu provedou lékaři ročně kolem 1500 operací, porodnice měla loni přes 400 porodů, což bylo i přes obecný pokles porodnosti o třetinu více než v roce 2013.

Před třemi roky hrozil nemocnici zánik 

Před třemi lety musela Stodská nemocnice kvůli pojišťovnám snížit počet akutních lůžek o 20. Nejzastaralejší nemocnici v kraji tehdy hrozil až zánik, podobně na tom byla i ta v Rokycanech. Pak ale obě zdravotnická zařízení smlouvu dostaly - Stodská dostala smlouvu na pět let a nemocnice v Rokycanech na tři roky. Ve Stodské nemocnici se pak změnilo vedení a personál teď v souvislosti se změnami a vyhlídkami do budoucnosti mluví téměř o zázraku. Konkrétně vrchní sestra chirurgického oddělení Jaroslava Dolejšová uvedla, že změna v nemocnici je úžasná. 

Současný ředitel Alan Sutnar si myslí, že klíčové pro zachování nemocnice bylo si uvědomit, že zdravotní péče, která je pro tachovský okres obtížně dostupná, má záchytný bod právě ve Stodské nemocnici. Část nemocných sice podle něj míří do Fakultní nemocnice v Plzni, ta ale podle Alana Sutnara není nafukovací. „Navíc fakultní nemocnice řeší spoustu komplikovaných případů a měla by řešit specializované operace. My se chceme zaměřovat na standardní operace typu žlučníku, kýly, křečových žil. Tedy běžné operace, které zvládá každý erudovaný chirurg,“ uvedl Alan Sutnar. Dodal, že fakultní nemocnice podle něj nemá další kapacitu na to, aby obhospodařovala například celé Tachovsko. 

Vrchí sestra chirurgického oddělení Jaroslava Dolejšová připomněla další důležitý úspěch Stodské nemocnice z poslední doby, a to když v prosinci loňského roku obhájila akreditaci. Teď, s novými operačními sály, podle vrchní sestry všichni věří, že nemocnice jde úplně jiným směrem než když hrozil její zánik. Pacienti změny vnímají podle Jaroslavy Dolejšové pozitivně, nemocnice už má řadu pochval za léčení a i za přístup k pacientům.

Pacienti z Tachovska tvoří asi 40 % případů Stodské nemocnice. Jako jediným v kraji jim totiž chybí okresní nemocnice. Ředitel Alan Sutnar v této souvislosti připomněl, že jejich zdravotnické zařízení leží vlastně na rozhraní čtyř okresů. Okres Plzeň-sever rovněž nemá nemocnici, proto i z této oblasti do Stodu někteří pacienti směřují. A podobné to je i s lidmi z okresu Plzeň-jih a z části domažlického okresu. „Nemáme o pacienty nouzi. Naše spádová oblast pacientů je přibližně 60–70 tisíc lidí,“ uvedl ředitel stodské nemocnice Alan Sutnar.

Kromě stavebních prací v operační části Plzeňský kraj letos do nemocnice investoval s podporou státní dotace 19,5 milionu na zateplení. Je připravena také nástavba lůžkového traktu nemocnice. Vyjde na 11,5 milionu korun a do nového podkroví se má do konce roku přestěhovat administrativní a technické zázemí nemocnice. Bude tam i prostor pro vzduchotechniku nové jednotky intenzivní péče, která se také připravuje. Nemocnice si také pořizuje z peněz od kraje počítačovou tomografii za zhruba 18 milionů korun.

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Celníci na Teplicku objevili skoro deset kilo heroinu, kokainu a pervitinu

Na Teplicku zajistili celníci téměř deset kilogramů drog – heroinu, kokainu a metamfetaminu neboli pervitinu. Společně s ústeckými kriminalisty zadrželi dva muže, informovala v pondělí Martina Kaňková z Celní správy ČR. Oba muži skončili ve vazbě. Pokud se jim u soudu prokáže vina, hrozí jim pět až 12 let vězení, doplnila na webu policie. Celníci a policisté také při zásahu zajistili výnos z trestné činnosti v řádu statisíců.
před 7 mminutami

Jihovýchod Česka zasáhnou velmi silné bouře, meteorologové zpřísnili výstrahu

Meteorologové zpřísnili pro jihovýchod Česka výstrahu před velmi silnými bouřemi. V pondělí odpoledne je může doprovázet přívalový déšť, kroupy a nárazy větru o rychlosti až 90 kilometrů za hodinu. Hrozí komplikace například v dopravě nebo energetice. Pro zbytek země s výjimkou západu Čech platí varování s nižším stupněm nebezpečí, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 39 mminutami

Větší dům v pravěku neznamenal větší bohatství, zjistili brněnští archeologové

Čím větší dům, tím bohatší člověk – tohle pravidlo je dnes akceptované prakticky automaticky. Jenže v minulosti to neplatilo, ukázal výzkum brněnských archeologů. V době neolitu rozměrnější dům neznamenal ani větší bohatství, ani vyšší společenské postavení. Archeologové v nové studii popsali, že velikost domů neodrážela sociální nerovnost, ale spíše různé praktické role nebo odlišnou organizaci práce.
před 1 hhodinou

V týdnu přijdou přeháňky i bouřky, extrémní teploty nedorazí

Česko v tomto týdnu čekají přeháňky i bouřky, ojediněle mohou být doprovázené přívalovým deštěm či krupobitím. Proti předchozímu období se také ochladí, na rozdíl od předchozího období tentokrát meteorologové nečekají teploty výrazně překračující 30 stupňů Celsia. Nejchladnější bude úterý. Od středy by ale maxima neměla být od třicítky daleko, na Moravě se mohou dostat i na tuto hranici, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 4 hhodinami

O prázdninách přibývá vážných nehod cyklistů. Rizikem je alkohol i jízda bez přilby

O prázdninách přibývá vážných nehod a zranění cyklistů. Nejméně pět jich od začátku prázdnin na českých silnicích zahynulo. Rizikem na jejich straně je nepozornost, přeceňování vlastních schopností nebo chybějící bezpečnostní výbava. Problémem je také alkohol – i jeho malé množství může za řídítky výrazně zhoršit odhad i reakce. Podle statistik zaviní cyklisté dvě ze tří nehod, kterých se účastní. Pokud jde jen o jejich střety s motorovými vozidly, tak tam je častěji zavinění na straně řidiče.
před 4 hhodinami

VideoVlakem na Ruzyni. Úsek mezi Veleslavínem a letištěm má postavit soukromník

Posun v přípravách trati na Letiště Václava Havla. Stát chce příští rok vybrat koncesionáře na úsek mezi pražskou Ruzyní a Veleslavínem. Má jít o první PPP projekt na tuzemské železnici, kdy vláda plánuje spolupracovat se soukromníky. Projekt má stát zhruba 109 miliard korun. Soukromý partner infrastrukturu postaví a bude ji provozovat a udržovat dalších 25 let.
včera v 08:04

Měřicí stanice v Česku opět zaznamenaly teplotní rekordy, bylo až 37,1 stupně

Teplotní rekordy v sobotu v Česku padly zhruba na třiceti procentech meteorologických stanic měřících přes třicet let. Nejtepleji bylo v Doksanech na Litoměřicku, a to 37,1 stupně Celsia, oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). I v neděli meteorologové očekávají tropická vedra s nejvyššími teplotami mezi 32 a 37 stupni, už během dne se však podle ČHMÚ postupně zatáhne a objeví se deště i bouřky. Ochlazení se očekává i na začátku příštího týdne.
15. 8. 2026Aktualizováno15. 8. 2026

Déšť stále nepřichází. Jak vypadá Česko bez vody, ukazují interaktivní mapy

Extrémní, výjimečné nebo výrazné sucho, tedy některý ze tří nejvyšších stupňů sucha, panuje v Česku na bezmála 90 procentech území. Hodnota platí pro hloubku do jednoho metru. Extrémní sucho je aktuálně na 60 procentech území.
15. 8. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.