„Hluk, pálení smetí, vylévání odpadu do řeky.“ Na obyvatele domu v Boršově míří stížnosti

2 minuty
Události | Spor o dům v Boršově
Zdroj: ČT24

Obyvatelé Boršova nad Vltavou si stěžují na chování obyvatel domu, ve kterém má žít víc lidí, než pro kolik je určený. Místním vadí například pálení odpadků nebo jejich nošení k cizím popelnicím. Úřady kvůli tomu svolaly jednání s majiteli. Ti pochybení odmítají.

Je to dům na břehu Vltavy. Podle starosty Boršova nad Vltavou Jana Zemana (za Pro Boršov) není jasné, kolik lidí v něm žije, ani to, jak v domě nakládají s odpady. „Hluk, pálení odpadu, vylévání odpadu do řeky, popřípadě, když se blíží pondělní vývoz komunálního odpadu, tak roznesou odpad k připraveným popelnicím,“ tvrdí.

„Problém je, že pálí plasty, pálí bordel, a to i bez dozoru. Byla léta, kdy bylo sucho a my měli strach, že nám kvůli tomu chytne les,“ svěřuje se také jedna z obyvatelek obce Alena Suchá.

„Naší jedinou možností, jak se tomu bránit, je kontrolovat objekt přes různé instituce. A to včetně stavebního úřadu. Jsou tam nezkolaudované byty,“ dodal k tomu starosta.

Jeden z majitelů odmítá pochybení

Samotní majitelé odmítají, že by s nemovitostí bylo něco špatně. Podle nich má objekt vlastní odpad a sedm popelnic. „Všechny bytové jednotky mají své WC. Celkem máme čtyři popelnice pro tříděný odpad a tři pro bytové jednotky,“ brání se jeden z majitelů, Andrey Kroo, v e-mailu zaslaném České televizi.

Také podmínky nájemních vztahů jsou podle něj zcela běžné. „Rovněž je absolutně nepřijatelné tvrzení o nelegálních bytech, neboť nemovitost má tři bytové jednotky a jednu nebytovou,“ dodává s tím, že podle něj byly prováděny několikrát stavební kontroly.

Majitele objektu nicméně českobudějovický odbor životního prostředí vyzval k odstranění černé skládky. Majitelé, kteří mají podle úřadů ruské i české občanství, jsou zároveň předvoláni na jednání. Tam mají vysvětlit nakládání obyvatel domu s odpady i to, kolik osob v budově vlastně žije. Úředníci se s majiteli mají potkat v polovině srpna.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 42 mminutami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 1 hhodinou

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 8 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 9 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 10 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 13 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 14 hhodinami

Česko kvůli slintavce zakázalo dovoz krmiv a steliv ze Slovenska a Maďarska

Ze Slovenska a Maďarska se nově do Česka nesmí převážet krmiva a steliva pro hospodářská zvířata. Zákaz vydala s okamžitou platností Státní veterinární správa (SVS) v reakci na šíření nákazy slintavky a kulhavky. Opatření platí pro převoz sena, slámy a zelené píce určených pro hospodářská zvířata.
28. 3. 2025Aktualizováno28. 3. 2025
Načítání...