Žižkovskou Kliniku začne ve čtvrtek vyklízet exekutor. Aktivisté se chtějí nenásilně bránit

Exekutor zahájí ve čtvrtek dopoledne vyklízení budovy v Jeseniově ulici na pražském Žižkově, kde sídlí Autonomní sociální centrum Klinika. Zástupci centra nadále odmítají budovu bývalé plicní kliniky, kterou vlastní Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), opustit. Na den vyklizení naplánovali v objektu nenásilný happening spojený s kulturním programem. Aktivisté požadují, aby SŽDC od exekuce ustoupila, budovu by podle nich mohlo převzít hlavní město. Podle správy železnic to ale není možné.

Přesný postup vyklizení bude záviset na rozhodnutí exekutora, který může požádat o asistenci policii. Aktivisté uvedli, že na čtvrtek plánují happening příznivců Kliniky, který začne v 9:00. Zahájení exekuce je naplánováno na 10:00; od 08:30 se bude v sídle SŽDC konat briefing ředitele organizace Jiřího Svobody.

Samotné vyklizení by měli provést vykonavatelé exekutora a zásah policie není nezbytný, přistupuje se k němu jen v případě problémů. „V případě, že tam dojde k jakémukoliv ohrožování exekutora nebo výkonu exekuce, případně pokud by byl někdo ohrožen na zdraví či na životě, tak je na rozhodnutí exekutora, že může kontaktovat policii a vyžádat si její asistenci,“ uvedla mluvčí SŽDC Kateřina Šubová.

Exekutor pro server Aktuálně.cz uvedl, že nemá v plánu přijet rovnou s policií, ale její asistenci nemůže vyloučit. Dodal, že pokud by při výkonu exekuce narazil na tvrdý odpor, může ji přerušit a vrátit se v jiný termín. Pokud aktivisté nebudou vyklizení bránit, nebude se snažit jejich jednání nijak korigovat.

Za Kliniku se postavili zástupci Zelených z Prahy 3, kteří fungování centra dlouhodobě podporují. Bývalý starosta a nyní opoziční zastupitel třetí městské části Alexander Bellu (ODS) je za podporu aktivistů kritizoval a uvedl, že zvažuje trestní oznámení na zástupce Kliniky kvůli tomu, že nerespektují rozhodnutí soudu.

Současný starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (TOP 09) na Facebooku uvedl, že Klinika by měla respektovat rozhodnutí justice a objekt bezodkladně opustit. Dodal, že SŽDC bude muset zajistit ostrahu budovy do doby, než začne plánovaná rekonstrukce.

Kliniku obsadili aktivisté v roce 2014

Nevyužívaný dům aktivisté obsadili v roce 2014. Nejprve jej užívali načerno, později si vyjednali výpůjčku. Mezitím objekt přešel ze správy Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) na SŽDC. Ta chce objekt zrekonstruovat a zřídit v něm kanceláře pro své zaměstnance. Organizace proto požádala soud o nařízení exekuce, aby mohla nechat budovu vyklidit.

Proti exekuci se zástupci Kliniky opakovaně bránili, soudy všech instancí jejich námitky zamítly. Aktivisté i přesto odmítají prostory opustit s tím, že rekonstruovat se nezačne dříve než za rok a minimálně do té doby by mohli v objektu zůstat. Mohlo by tam podle nich působit například centrum pro ženy bez domova. Připomněli také, že soud SŽDC nepřikázal nechat budovu vyklidit, pouze to umožnil.

Zásah exekutora plánovaný na čtvrtek nebude prvním pokusem o vyklizení budovy. Někdejší majitel Kliniky ÚZSVM ji nechal poprvé vyklidit policií v roce 2014. Tři lidé tehdy odmítli budovu opustit a skončili na policejní služebně. V roce 2016 pak byla v objektu několikrát nahlášena bomba. V jednom případě policisté zadrželi 16 aktivistů, kteří i přes anonymní
nahlášení výbušniny odmítli Kliniku opustit. 

O budovu měla zájem i Praha

Vedení hlavního města koncem loňského roku začalo jednat se SŽDC o možnosti převzetí zchátralé budovy do své správy. Podle mluvčí SŽDC Šubové to však není možné, protože podle smlouvy o převodu od ÚZSVM z roku 2016 nemohou objekt po dobu 20 let převést na jiného vlastníka. Kromě toho by pro převod na Prahu bylo nutné budovu nejprve nabídnout státním organizacím a poté získat souhlas vlády.