Havárie vody v Praze zkomplikovala dopravu, nejezdilo metro A

Praha – Provoz pražského metra A mezi stanicemi Náměstí Míru a Dejvická byl od 9:00 zhruba do 13:00 hodin přerušen kvůli prasklému potrubí ve stanici Dejvická. Do stanice voda natekla, když dělníci opravovali stropní desky metra a bagr narazil do vodovodního řadu. Pražské vodovody a kanalizace tvrdí, že poškozené potrubí nebylo zaneseno v jejich dokumentaci. Dopravní podnik cestujícím zajistil náhradní autobusy. Proražený vodovodní řad má průměr 350 milimetrů a vybudován byl v roce 1931.

„V souvislosti s budováním nové betonové desky ve stanici Dejvická se propadla zemina a byl uražen hydrant a došlo k průniku vody do vestibulu na Vítězném náměstí,“ uvedla mluvčí podniku Aneta Řehková. Voda silně prosakovala spárami do vestibulu stanice, kde se zřítila část obložení stropu, a protékala až na nástupiště. Na místo vyjeli hasiči, kteří vodu odčerpávají. „Na místě máme i naše výjezdové vozidlo,“ řekl mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Jakub Pokorný. Za proražený vodovodní řad prý mohou dělníci, kteří opravují desku. „Mají dokumentaci, kterou ale nemají od nás, a podle ní tam vodovodní řad není,“ doplnil Pokorný.

  • Starostka Prahy 6 Marie Kousalíková (ODS): „Bylo nám řečeno, že podle projektové dokumentace, kterou má k dispozici dopravní podnik, vodovodní potrubí, které bylo přerušeno, tam nebylo zaneseno už od 70. let a ani Pražské vodovody a kanalizace údajně neměly ve své dokumentaci toto potrubí zaneseno. Já myslím, že je to neomluvitelné, protože před každou takovou stavbou se mají dělat nějaké sondy.“

Obří gejzír byl vidět až z Vítězného náměstí

Kolem deváté hodiny začal před budovou generálního štábu vyvěrat obří gejzír vody. Voda stříkala vysoko nad stavební oplocení, byla tak vidět i z druhého konce Vítězného náměstí. Následně zaplavila vestibul u výstupu z metra na Vítězném náměstí. Dopravní podnik výstup uzavřel, ale voda dále prosakovala na nástupiště. „Vyteklo hrubým odhadem 400 až 500 kubíků vody,“ uvedl Pokorný.

Bez vody je také část budovy generálního štábu. „Budova má ale několik přípojek, zastavená dodávka vody se tak týká pouze malého množství lidí. Vodovodní řad jsme okamžitě začali opravovat, předpoklad dokončení prací je v 15:00,“ dodal Pokorný. 

Kvůli opravě izolace stanice metra Dejvická auta nemohou po Evropské ulici projet od Gymnasijní ulice na Vítězné náměstí. Rekonstrukce se protahuje, podle původních plánů měla trvat do konce listopadu, bude ale podle dopravního podniku trvat do konce května 2014. „Práce na opravách stropní desky nabírají velké zpoždění a dnešní havárií se ještě dále prodlouží, to naprosto odmítáme,“ sdělil mluvčí městské části Praha 6 Adam Halmoši.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Češi umírají předčasně hlavně v severních regionech. Data ukazují, kde se žije nejdéle

Mapové výstupy ukazují, kde v České republice lidé nejčastěji umírají před 65. rokem života, kolik potenciálních let života se tím ztrácí a kde mají největší naději na dožití. Přehledná vizualizace velkých dat zobrazuje rozdíly na úrovni všech 206 správních obvodů obcí s rozšířenou působností.
před 53 mminutami

Lázně postrádají arabské klienty. Doufají, že klíčovou sezonu stihnou

Karvinské Lázně Darkov zatím letos kvůli konfliktu na Blízkém východě nemají z této oblasti žádné rezervace. Jde přitom o jejich klíčový trh, odkud každoročně přijíždějí i stovky klientů na dlouhodobé pobyty. Jejich výpadek by tak pro lázně znamenal vážný problém. Dopady konfliktu mohou pocítit také lázeňská zařízení v Karlovarském kraji, kde je arabská klientela rovněž ekonomicky významná.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

VideoZačala výluka na železnici mezi Valašským Meziříčím a Rožnovem pod Radhoštěm

Začala dvouměsíční výluka na trati mezi Valašským Meziříčím a Rožnovem pod Radhoštěm na Vsetínsku. Vlaky tam nepojedou kvůli opravě nebezpečné křižovatky v Zašové do 26. května. Po přestavbě by měla být silnice širší, na místě budou nové odbočovací a připojovací pruhy nebo semafory. Práce vyjdou na téměř dvě stě milionů korun, hotovo by mělo být na konci letošního roku.
před 17 hhodinami

Na Hradecku je šesté ohnisko ptačí chřipky, nákaza zasáhla kachny v Zábědově

V okrese Hradec Králové je další ohnisko ptačí chřipky v komerčním chovu drůbeže. Nákaza zasáhla chov kachen firmy Perena v Zábědově, který je součástí Nového Bydžova. V chovu je ve čtyřech halách třináct tisíc kachen a čeká je likvidace.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Hromadné hroby odhalily míru černé smrti v Čechách

Kutnohorská kostnice je místem, které budí zájem turistů i spisovatelů. Ale také vědců; v jejím okolí je totiž pohřbeno asi 40 tisíc lidí. Nová analýza jejich kostí prokázala, jak dramaticky zasáhla české země v půlce čtrnáctého století morová epidemie.
před 21 hhodinami

Katastrální úřady plánují další rušení poboček, místní jsou proti

Katastrální úřad pro Moravskoslezský kraj plánuje zrušit své pracoviště v Bruntálu a jeho agendu přesunout do Krnova. Podle úřadu k tomu vedou provozní důvody i nízká vytíženost bruntálského pracoviště. S plánem ale nesouhlasí obyvatelé ani vedení města. Obávají se, že se zhorší dostupnost katastrálních služeb. Zrušení čeká podle Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČÚZK) letos ještě pracoviště v Rumburku a Velkém Meziříčí.
před 23 hhodinami

Estonsko a Brno společně pracují na ochraně před kvantovým hackováním

Čeští a estonští vědci spojili síly, aby vybudovali přeshraniční centrum kybernetické bezpečnosti, které posílí digitální obranu Evropy tváří v tvář rostoucím hrozbám ve virtuálním prostoru.
před 23 hhodinami

V Praze 7 hořel plyn unikající z potrubí, únik zastavily až výkopové práce

V Dobrovského ulici v Praze 7 hořel v úterý odpoledne plyn unikající z potrubí. Oheň byl uhašen zhruba po čtyřech hodinách po zastavení přívodu plynu, uvedl mluvčí pražských hasičů Miroslav Řezáč. Plynaři museli k zastavení požáru udělat výkopové práce, uzavření nejbližší plynové přípojky nestačilo, jen snížilo intenzitu plamene. Kvůli požáru se museli evakuovat lidé ze čtyř domů. Policie také omezila dopravu v okolí, včetně tramvajové. Nikdo nebyl zraněn. Věcí se zabývá policie.
10. 3. 2026Aktualizováno10. 3. 2026
Načítání...