Hradec Králové – Vášnivé debaty vyvolává v Hradci Králové nová socha bývalého starosty Františka Ulricha – muže, za kterého město v první třetině dvacátého století zažilo nebývalý rozvoj. V centru města pomník stojí teprve měsíc a lidé už v petici požadují jeho přemístění. JUDr. František Ulrich patřil k nejvýznamnějším osobnostem novodobých dějin města, byl jeho dlouholetým starostou. Výrazně se zasloužil o jeho moderní přestavbu a urbanistický vývoj, což Hradci vyneslo přezdívku “Salon republiky“. Městští radní mu chtěli postavit pomník již dlouho, avšak místo, kde měl by stát, se postupně měnilo. Nyní na jeho náměstí nestojí, přestože to původní záměr byl.
František Ulrich opět vyrušil Hradec Králové z klidu
Snad o žádné jiné soše se ve městě nikdy nemluvilo tolik, jako právě o pomníku Františka Ulricha. První návrh z roku 2002 a předpokládané umístění díla na Ulrichově náměstí odmítli památkáři. Hledal se tedy jiný autor a jiné místo. Práce se nakonec ujal akademický sochař Stanislav Hanzík, který si pro pomník vybral náměstí Svobody. „Setkává se tu staré město s projekty Gočára a Kotěry, kteří jej budovali jako moderní,“ uvedl autor sochy Stanislav Hanzík. Někteří hradečtí architekti ovšem upozorňují, že tento typ sochy se na náměstí Svobody vůbec nehodí. Kritizovaný bývá i vzhled. „Výtky jsou takové, že socha nemá předprostor a nemá vlastně ani pozadí, které není vůbec řešeno. Je to pouze neopracovaný kámen,“ prohlásil architekt Miroslav Horský a pedagog akademický sochař Štěpán Málek doplnil: „Podle našeho názoru je to špatná socha na špatném místě.“
Místo pro sochu a také autora pomníku schválilo bez výběrového řízení tehdejší vedení města na základě doporučení speciálně vytvořené pracovní skupiny. „Ten trojúhelník trávníku, kde stojí, jsem od začátku prosazoval a stojím si za tím i teď. Líbí se mi to,“ trvá na svém člen pracovní skupiny, ředitel rádia Jiří Kánský a bývalý náměstek primátora Martin Soukup (ODS) dodal: „Byl bych rád, kdyby ta socha na tomto místě zůstala nějaký čas, aby ji Hradečáci mohli zažít. Budoucí vedení města se k tomu může vrátit.“
Cílem nespokojených obyvatel je, aby se socha přestěhovala nejpozději do roka.