Filmový dům vodníků na pražské Kampě se otevírá veřejnosti. Skauti lákají na výstavu

Michnovský letohrádek na pražské Kampě, častěji nazývaný Rybářský domek, který nedávno město zapůjčilo Skautskému institutu, se ve čtvrtek otevírá veřejnosti. Objekt, který je kulturní památkou, byl dlouho prázdný a nevyužitý. Dříve tam sídlil Český rybářský svaz nebo také rybí restaurace. Lidé však mohou dům znát například jako sídlo hastrmanské rodiny z filmu Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, který se tam natáčel v 70. letech minulého století.

Skautský institut má Rybářský domek vypůjčený do konce března 2023. „Je to takové trochu zkušební období. Věříme ale, že tady vznikne natolik zajímavý projekt, že bude poté pokračovat,“ uvedl ředitel Skautského institutu Miloš Říha. 

Rybářský domek na Kampě lidé znají z filmu Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. Spoustu lidí by ve čtvrtek do objektu mohl podle Říhy nalákat právě tento český snímek. „Dům se tím filmem poprávu proslavil. Zároveň má velkou historii. Je to renesanční objekt, barokně přestavěný, současná podoba je klasicistní. Věříme, že i ta naše skautská činnost se do tohoto domu propíše a bude součástí té historie,“ řekl. 

8 minut
Studio 6: Nové skautské centrum na pražské Kampě
Zdroj: ČT24

Letohrádek je v poměrně dobrém stavu a nepotřebuje žádnou větší rekonstrukci. „Máme za sebou zhruba měsíc intenzivní práce tak, aby byl objekt upravený, prázdný, připravený k nastěhování. Poprvé bychom ho chtěli veřejnosti otevřít v 15:00,“ připomněl ve čtvrtek Říha. 

Slavný dům z filmového plátna

Rybářský domek mohli lidé ve zmíněném filmu vidět pouze zvenku. Všechny záběry zevnitř hastrmanské rezidence se totiž natáčely ve filmových ateliérech. I přesto chce Skautský institut tento film uvnitř objektu připomínat. 

„Myslím si, že všichni jsme ten film měli opravdu rádi. Tu vhodnou formu v tuto chvíli hledáme, aby to nebyl takový kýč, klišé, aby to tady nekřičelo. Jeden z těch nápadů, který máme, je, že jsme od Skautské nadace Jaroslava Foglara získali hrníček s pokličkou, který Foglar skutečně používal, ten bychom sem rádi umístili,“ přiblížil Říha. 

Michnovský letohrádek na pražské Kampě
Zdroj: Vít Šimánek/ČTK

Hlavní pointou projektu však zůstává, že by mělo jít o velký veřejný prostor. „Měla by to být jedna velká tvůrčí dílna. Byli bychom rádi, kdyby ten dům byl takovým místem, kde člověk může rozvinout vlastní kreativitu,“ dodal ředitel Skautského institutu. 

Rybářský domek se ve čtvrtek otevírá veřejnosti výstavou s názvem 2+1, která se už dotýká právě hlavní myšlenky projektu, což je kreativita. „Našli jsme tři zajímavé současné umělce. Oni v podstatě vzali různé materiály, které mají starší povahu, je to třeba oblečení ze secondhandu, a dali jim tak trochu nový tvar, nový účel. Večer od 18:00 proběhne vernisáž, kde se o výstavě můžete dozvědět víc,“ pozval Říha. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Česko kvůli slintavce zakázalo dovoz krmiv a steliv ze Slovenska a Maďarska

Ze Slovenska a Maďarska se nově do Česka nesmí převážet krmiva a steliva pro hospodářská zvířata. Zákaz vydala s okamžitou platností Státní veterinární správa (SVS) v reakci na šíření nákazy slintavky a kulhavky. Opatření platí pro převoz sena, slámy a zelené píce určených pro hospodářská zvířata.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Dopravu na Pražském okruhu u Slivence omezí rekonstrukce

Řidiče na Pražském okruhu čekají komplikace. U Lochkovského tunelu silničáři rozmisťují provizorní dopravní značení, a připravují se tak na opravu úseku mezi Slivencem a severním portálem tunelu, která začne v pondělí. Do plného provozu by se měl tříkilometrový úsek vrátit v červenci.
před 11 hhodinami

Letošním Zlatým Ámosem se stal Lukáš Knaute z Pardubicka

Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku získal Lukáš Knaute ze Základní školy v Sezemicích na Pardubicku. Získal i ocenění Dětský Ámos, které uděluje dětská porota. Ceny organizátoři udělili v Kongresovém sále hotelu Olšanka, kde se finálového kola zúčastnilo šest soutěžících. Jednalo se o 32. ročník soutěže.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Americká firma Aludyne propouští všechny zaměstnance závodu v Ostravě

Americký výrobce autodílů Aludyne propouští všech 331 zaměstnanců závodu v Ostravě. V pátek to uvedl server Novinky.cz. Důvodem je podle americké skupiny úbytek klientů. Provoz firmy Aludyne Czech, která vyráběla hliníkové součástky pro automobilový průmysl, skončí k poslednímu březnu.
před 12 hhodinami

Hejtman vyhlásil v okolí Hustopečí stav nebezpečí

V okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku začal v pátek v poledne platit stav nebezpečí. Vyhlásil ho olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) kvůli šíření toxického benzenu po únorové havárii cisteren. Opatření umožní rychlejší sanaci zamořené půdy a vody. Nařízení platí do 27. dubna, vyplývá z rozhodnutí na úřední desce. Benzen podle rybářů zamořil celé jezero u nehody, hromadný úhyn ryb zatím nebyl zaznamenán.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Zrychlení vlakového spojení z Liberce do Prahy bude stát přes osmdesát miliard

Nové železniční spojení mezi Libercem a Prahou bude stát podle posledních odhadů přes osmdesát miliard korun, uvedl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Jízda z Liberce do Prahy nyní vlakem trvá 160 minut, po modernizaci by to mělo být 68 minut. Se stavbou by se mohlo začít v roce 2028.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Jindřichohradecké místní dráhy jdou do konkurzu

Českobudějovický soud vyhlásil potřetí konkurz na zadlužený podnik Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD), který je v úpadku od podzimu 2022 a dluží skoro 350 milionů korun. Důvodem je podle soudu to, že věřitel Jan Kysela stáhl reorganizační plán. Většina věřitelů na schůzi 7. února byla totiž proti reorganizaci.
před 20 hhodinami

Na pražské Cibulce vznikne dětský hospic

Nevyléčitelně nemocným dětem a jejich blízkým má pomáhat chystaný hospic na pražské Cibulce. Nadace rodiny Vlčkových otevřela jeho první část určenou i veřejnosti. Momentálně se na Cibulce pracuje v hlavním areálu. Vybudovat chtějí i nový pavilon. Hotovo by mělo být v roce 2026 a pečovat by měli o zhruba 350 dětí ročně. Půl roku funguje první dětský hospic v Brně. Podobných zařízení by ale podle odborníků mělo být v Česku zhruba deset. V zemi žije až patnáct tisíc rodin s vážně nemocným dítětem.
před 23 hhodinami
Načítání...