Exotická výstava v Olomouci: Uvidíte zde i největšího papouška světa

Zpěv a křik papoušků a okrasných ptáků zaplnil v pátek hlavní pavilon A olomouckého Výstaviště Flora, ve kterém byl zahájen 21. ročník mezinárodní výstavy exotického ptactva Exota. K vidění je až do neděle 2000 exotických ptáků více než 250 druhů, mezi nimiž jsou i nejinteligentnější či největší papoušci světa, novozélandští nestoři kea.

„Letošní ročník je výjimečný tím, že nabízí například všechny druhy arů, které jsou dostupné pro české chovatele. Jsou tu arové hyacintoví, arové kaninda, kteří jsou v přírodě nejvzácnější, existuje posledních 300 jedinců ve volné přírodě. Ale jsou tu i další papoušci jako kakadu havrání,“ sdělil mluvčí výstavy Jan Potůček.

Výstava Exota 2016 (zdroj: ČT24)

Součástí akce je i soutěžní část. Ta je zaměřena například na andulky, kanáry, zebřičky nebo korely, které budou hodnotit odborníci z Česka, Rakouska, Nizozemska a Polska.

„Lákadlem pro návštěvníky je rozhodně ara hyacintový, největší papoušek světa. Dorůstá až délky jednoho metru. Na české výstavě se objevil vůbec poprvé,“ zjistil redaktor České televize Lukáš Horák.

Ara hyacintový
Zdroj: ČT24, ČT24

Podle Jana Sojky, ředitele Exota Olomouc 2016, je tento druh papouška velmi vzácný. „Žije v oblastech Jižní Ameriky, které jsou ve velkém devastovány, ubývá tak lokalit pro hnízdění. Jeho populace klesá,“ sdělil.

V pavilonu E, jež je další součástí akce, mohou návštěvníci nahlédnout mezi rozmanité druhy bažantů, vodního ptactva včetně plameňáků, holubů a hrdliček. Tuto expozici připravili členové Klubu chovatelů bažantů – WPA a pracovníci Zoo Olomouc. V Palmovém skleníku je expozice drobných exotických ptáků v prosklených klecích.


Novinkou letošní Exoty je historická expozice klecí a chovatelských zařízení pro okrasné ptáky z poloviny minulého století. „Největší raritou tohoto chovatelského muzea bude figurína ptáčníka z roku 1903 vytvořená přesně podle dobového popisu,“ podotkl Sojka.

Exota Olomouc byla založena v roce 1974 a podle Sojky patří mezi největší výstavy svého druhu v Evropě. Od roku 1981 se v Olomouci koná každý lichý rok. Hlavní ideou jejího založení bylo předvést výsledky práce chovatelů nejen sobě navzájem, ale i široké veřejnosti.