Hnědouhelná Elektrárna Chvaletice plánuje nejpozději na konci letošního roku ukončit dodávky tepla do města Chvaletice a obce Trnávka. Dohodla se na tom s hlavním odběratelem a distributorem tepla, společností ČEZ Teplárenská. Firma ČEZ Energo proto chystá výstavbu náhradních zdrojů tepla ze zemního plynu, aby dodávky plynule přešly na něj.
Elektrárna Chvaletice chce do konce roku ukončit dodávky tepla
Podle mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárky Lapáčkové Beránkové je koncovým dodavatelem tepla pro Chvaletice společnost ČEZ Teplárenská. V lokalitě vlastní rozvody a výměníkové stanice, ve kterých je horká voda transformována na teplou vodu a teplo se dále rozvádí finálním odběratelům.
„S hlavním odběratelem a distributorem tepla ČEZ Teplárenská jsme se dohodli na ukončení dodávek tepla z Chvaletic nejpozději do konce letošního roku. V ekonomice uhelných zdrojů se začal silně projevovat nepříznivý trend v podobě zavírajících se nůžek mezi zlevňující silovou elektřinou a zdražující emisní povolenkou, a přestože nákladově patří stále k nejlevnějším zdrojům v Česku, kvůli nastavení evropského trhu s elektřinou se propadají do čím dál tím větších ztrát,“ zdůvodnila krok mluvčí skupiny Sev.en Pavla Tykače, které elektrárna patří, Gabriela Sáričková Benešová.
„Zatím vidíme na horizont roku 2025 a jakkoli to vypadá, že bychom měli zůstat v provozu ještě i v lednu 2026, je to jen odborný odhad, který se na takto nestabilním a nepredikovatelném trhu může velmi rychle změnit,“ dodala.
„Společným zájmem města a Skupiny ČEZ je zachování osvědčeného systému centrálního zásobování teplem, což bude znamenat spolehlivé, cenově stabilní a udržitelné dodávky tepla pro Chvaletice na další desítky let. Snahou je také zajistit součinnost majitele elektrárny a úspěšně vyřešit plynulý přechod od dodávek tepla z uhlí na dodávky z nových nízkoemisních plynových zdrojů,“ doplnila Lapáčková Beránková.
Společnost ČEZ Energo již získala souhlasné jednotné environmentální stanovisko na projekt rekonstrukce centrálního zásobování teplem, instalaci dvou plynových kotlů a kogenerační jednotky ve výměníkové stanici, vysokotlaké plynové přípojky a regulační stanice plynu. Soustava bude zajišťovat ohřev teplé vody a vyrábět elektrickou energii.
Obce se na změnu připravují
„Od roku 2026 by nám už měla dodávat teplo společnost ze Skupiny ČEZ. Ceny zřejmě zůstanou stejné, bude záležet na ceně plynu,“ řekla starostka Chvaletic Renata Dymešová (Pro město Chvaletice). V asi třítisícovém městě elektrárna vyrábí teplo pro městské budovy včetně školy, několik bytových domů a některé místní firmy.
Na jiného dodavatele tepla se připravuje rovněž Trnávka. „Dodávky budou zastaveny v srpnu. S ČEZ jednáme už od listopadu 2024, byli u nás, zdokumentovali si objekty, kterých se to týká, a hledáme vhodné řešení,“ sdělila starostka Tereza Veselá (Sdružení občanů Trnávky 1).
Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v plném provozu je od roku 1979. Instalovaný výkon činí 820 megawattů, minoritně vyrábí také teplo právě pro Trnávku a Chvaletice. Společnost Severní energetická (Sev.en) elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun. V roce 2022 elektrárna vydělala přes miliardu, v roce 2023 skončila se ztrátou 492 milionů. Loňské výsledky zatím nejsou známé.
Skupina Sev.en Česká energie provozuje Teplárnu Kladno, Teplárnu Zlín, elektrárny Chvaletice a Počerady a dva severočeské hnědouhelné lomy.
ČEZ v minulosti avizoval plán na ukončení spalování uhlí ve výrobě nejpozději do roku 2030. Aktuální vládní plány počítají s odklonem od uhlí do roku 2033. Další z velkých provozovatelů uhelných bloků v Česku, skupina Sev.en, již dříve nevyloučila možnost jejich utlumení v následujících letech.