Dny NATO v Ostravě dnes navštívilo 140 tisíc lidí

Mošnov - Rekordní účast 140 000 lidí hlásí po prvním dnu organizátoři Dnů NATO a Dnů vzdušných sil Armády ČR, které se ode dneška konají na letišti v Mošnově nedaleko Ostravy. Příjezd tisíců aut ráno a dopoledne v okolí Mošnova značně komplikoval dopravu, kolony se táhly více než pět kilometrů a lidé v nich čekali i několik hodin. Jiné problémy ale organizátoři akce nezaznamenali. Za rekordní účastí stojí kromě programu i počasí. Dny pokračují i v neděli.

Policie pro návštěvníky, kteří potřebují poradit nebo se dozvědět aktuální informace o dopravní situaci, zřídila speciální nepřetržitou telefonní linku 596 110 927

Nejhorší situace v dopravě byla dopoledne, kdy lidé jeli do Mošnova. Kolony se táhly ve směru od Ostravy už ze Staré Vsi nad Ondřejnicí, tedy více než pět kilometrů, a na druhé straně od Příbora a Nového Jičína ještě déle, až deset kilometrů. Lidé v nich čekali i několik hodin. Návštěvníci Dnů NATO ale cestovali i vlakem a ze Studénky pak kyvadlovými autobusy, nebo pěšky. Kolárny, které zřídila městská policie, zaplnily tisíce bicyklů.

Diváky bavili akrobatičtí letci

Pořadatelé připravili na celý víkend téměř 15 hodin programu. Mezi 72 ukázkami je většina leteckých. Kromě armády mají v Mošnově své zastoupení policisté, hasiči, celníci i záchranáři. Mezi 17 zeměmi, které se letos Dnů NATO účastní, jsou poprvé Izrael, Norsko, Švédsko a Turecko.

Bombardér B-52
Zdroj: ČT24

Diváky nadchla zejména vystoupení dvou akrobatických leteckých skupin. Čtyřčlenné lotyšské „Včely“ Baltic Bees a osmičlenní Turskish Stars z Turecka předvedli dech beroucí kousky a letouny na obloze vykreslily i srdce. Diváci mohli vidět ukázky zásahů policie, záchranářů i s vrtulníkem nebo pozemních složek armády.

Na poslední chvíli svou účast odřekla britská akrobatická skupina Red Arrows. „Samozřejmě nás to mrzí, ale měli k tomu své důvody. Myslím ale, že máme natolik bohatý program, že si i tak návštěvníci přišli na své,“ řekl šéf sdružení Jagello 2000, které je hlavním organizátorem akce, Zbyněk Pavlačík.

Součástí dnešního programu byl i ceremoniál přijetí České republiky do systému včasné vzdušné výstrahy AWACS. „Jsme hrozně rádi, že v tomhle programu máme první čtyři příslušníky. Další čtyři se začnou připravovat. Je to nejlepší způsob, jak ukázat, že jsme plnohodnotnými členy aliance,“ řekl velitel vzdušných sil české armády Jiří Verner. Mezi českými vojáky jsou operátoři, palubní technici i pilot. „Snažíme se obsadit všechny profese, které se v tomto systému nabízejí,“ doplnil Verner.

Český pilot Gripenu dostal od Švédska ocenění 

Letoun včasného vzdušného průzkumu E-3A NATO AWACS patřil k těm, o jejichž prohlídku měli návštěvníci Dnů NATO enormní zájem a čekali na ni v dlouhé frontě. „Letadlo umí zjišťovat vzdušné, námořní i pozemní cíle na vzdálenost přibližně 250 námořních mil, což lze zaokrouhlit na 400 kilometrů, z výšky přibližně10 kilometrů. Jsme ve spojení s pozemními pracovišti a samozřejmě s přidělenými stíhacími letadly,“ popsal český člen posádky, náčelník operační směny Stanislav Hebr. 

Ocenění dnes obdržel český pilot Otakar Prinker ze vzdušných sil české armády. „Obdržel diplom od švédského vojenského letectva za dosažení tisíce letových hodin s nadzvukovou stíhačkou Gripen. Je to mimořádný úspěch,“ informoval za společnost Saab, která gripeny vyrábí, Michal Procházka. Uvedl, že od dubna 2005 nalétalo české letectvo s gripeny více než 12.600 letových hodin. 

Reportáž Ivy Kubankové (zdroj: ČT24)