Další šance pro smíchovské betonové květináče - budou obložené dřevem

Kritizované betonové truhlíky se postupně můžou vrátit do ulic Prahy 5. Mají ale dostat nový vnější plášť - budou obložené dřevem a jejich součástí budou i lavičky. Rozhodla o tom radnice. Místo stromů v nich porostou okrasné květiny a keře. První dva květináče v nové podobě se objeví už za 14 dní u dětského hřiště Zapova. Ve smíchovských ulicích přitom zůstala od rozmístění v roce 2012 jen část těchto obřích betonových nádob. Některé museli odstranit jen zhruba čtvrt roku poté kvůli stížnostem občanů. Další část pak radnice nechala převézt jinam kvůli připomínkám památkářů.

Betonové květníky v původní podobě jsou v ulicích Svornosti, Plzeňská, Nádražní, Ostrovského, Strakonická, na Hořejším nábřeží a v lokalitě Lihovar. Žádost o dotaci na jejich nákup podala radnice Prahy 5 v roce 2010 pod vedením bývalého starosty Milana Jančíka. Současné vedení Prahy 5 plán na návrat truhlíků zdůvodňuje tím, že pro ně hledá nějaké využití. „Hledám řešení, jak je rehabilitovat, tedy jak je dostat obložené dřevem do veřejného prostoru. Tak, aby nedráždily naše spoluobčany,“ uvedl Jan Smetana (ČSSD), místostarosta Prahy 5.

Radnice počítá s tím, že obložení jednoho truhlíku dřevem vyjde na zhruba 35 tisíc korun - součástí ceny je i připevnění lavičky. Přesun květníku, který váží téměř dvacet tun a musí ho zvedat speciální jeřáb, vyjde na zhruba na 20 tisíc.

Archivní snímek z července 2012 – Hořejší nábřeží
Zdroj: Michal Doležal/ČTK

Místostarosta Prahy 5 Jan Smetana si myslí, že cena za obložení a přesun truhlíku je ve srovnání s cenou celého projektu, tedy s 22 miliony korun, nízká. Proto místostarosta předpokládá, že pokud nová podoba truhlíků ozvláštní veřejný prostor, že tyto dodatečné náklady občané budou akceptovat. 

S tím ale nesouhlasí opoziční zastupitel Lukáš Herold (ODS). Ten uvedl, že jakékoli hýbání či upravování květníků, které občané Prahy 5 nechtějí, představuje jen další náklady a vyhazování peněz daňových poplatníků.

Smíchovské betonové květináče

  • Celkem 245 květníků, na které se vztahuje dotace.
  • Je v nich 634 stromů a 1120 keřů.
  • Součástí projektu je i osazení protihlukových stěn na Barrandově.
  • Celkem bylo ve vybraných lokalitách vysázeno 2 180 ks dřevin.
  • Z památkové zóny bylo na základě rozhodnutí památkářů odstraněno 32 květníků.
  • Už předtím byly některé truhlíky, které překážely například chodcům nebo autům záchranářů, ze staré zástavby odvezeny.

Truhlíky vyšly Prahu 5 dosud na téměř 22 milionů korun. Část z těchto peněz by se městské části měla už brzy vrátit zpět z evropských dotací. Přibližně by to mělo být asi 14 milionů korun, a podle místostarosty Jana Smetany můžou peníze dorazit do měsíce. První dva květníky obložené dřevem budou u dětského hřiště Zapova, kde je také komunitní centrum pro seniory. Stěhovat se budou za 14 dní.

Místostarosta dodává, že pokud by květníky obložené dřevem chtěli dát na jakékoli náměstí nebo do historické lokality, nejprve by si vyřídili povolení od památkářů. „Musí být v souladu s charakterem veřejného prostoru a prostranství tak, aby nebyly rušivým prvkem, ale naopak aby prostor zlepšily,“ uvedl Jan Smetana (ČSSD), místostarosta Prahy 5.

Květníky se přesouvaly ve dvou vlnách

98 betonových květináčů z celkového počtu 245 umístila radnice Prahy 5 na památkově chráněných místech, aniž by s tím památkáři souhlasili. Magistrátnímu odboru památkové péče se to nelíbilo a udělil Praze 5 pokutu 147 tisíc korun. Radnice proto v roce 2013 nechala truhlíky ze sporných míst přemístit jinam. 

Problém byl konkrétně s květníky na Hořejším nábřeží a v ulicích Svornosti a Strakonická, které jsou součástí Pražské památkové rezervace (v případě nábřeží), resp. památkové zóny Smíchov (v případě ulic).

Ještě před stěhováním na popud památkářů se ale proti jiným truhlíkům ozvali nespokojení občané Smíchova, kterým překážely například na chodnících. Výhrady měli i řidiči záchranářských aut, hlavně sanitek. Květníky posloužily i recesistům - ti se v nich koupali v létě 2012 při takzvané Květináčové party. První vlna stěhování truhlíků proběhla ještě na podzim roku 2012. 

2 minuty
Smíchovské truhlíky budou obložené dřevem
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Jedna z dívek, jež se topily ve Vltavě, zemřela

Jedna ze dvou dívek, které se v sobotu večer topily ve Vltavě v Českých Budějovicích, zemřela. Druhá zůstává na jednotce intenzivní péče. Uvedl to mluvčí jihočeské policie Miroslav Šupík. K tonoucím dívkám vyráželi záchranáři a policisté v sobotu po sedmé hodině večer. Policie tragédii vyšetřuje pro podezření na usmrcení z nedbalosti. Záchranáři na místě ošetřili i lehce zraněné policisty, kteří při příjezdu k události havarovali se služebním autem.
09:57Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Lidé ve Starosedlském Hrádku v referendu odmítli stavbu větrných elektráren

Lidé ve Starosedlském Hrádku na Příbramsku v sobotním referendu odmítli umístění větrných elektráren na území obce. Proti výstavbě se vyslovilo 71 z 83 hlasujících, jedenáct s ní souhlasilo a jeden hlas nebyl platný. Referenda se zúčastnilo 68,6 procenta z celkového počtu 121 voličů. Je tak platné a jeho výsledky závazné, vyplývá z informací na webu obce. Podle starosty Rudolfa Šimka (nez.) to znamená, že záměr se v obci neuskuteční.
09:04Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Dvě dívky se topily v Českých Budějovicích

Dvě dívky se v sobotu topily ve Vltavě v Českých Budějovicích. Zachraňovali je kolemjdoucí a policisté. Jedna z dívek je ve velmi vážném stavu. Novináře o tom informoval mluvčí jihočeské policie Miroslav Šupík.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Hudba byla stoleté Miladě Tomkové vždy útěchou

Snacha sokolského odbojáře Norberta Tomka, stoletá Milada Tomková, vzpomíná na druhou světovou válku, bombardování Brna a popisuje i tragické rodinné osudy. Přibližuje také, jak jí v těžkých časech pomáhala hudba. Hrála na klavír a zpívala ve sboru moravských učitelek, který vedl skladatel Břetislav Bakala. Po roce 1989, kdy se jí otevřel svět, mohla navštívit v Paříži bratrance, malíře Frantu.
včera v 16:45

Na Vysočině a severu Čech se čeká od neděle silný vítr

Vysočinu, část Pardubického kraje a sever Čech zasáhne od nedělního poledne silný jihovýchodní vítr, který může v nárazech dosahovat rychlosti až osmdesát kilometrů za hodinu, uvedl ve výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle něj vítr zeslábne až v noci na úterý.
včeraAktualizovánovčera v 13:27

Případů pití alkoholu na veřejnosti v Praze ubylo

Pražští strážníci minulý rok evidovali přes 18,5 tisíce přestupků v souvislosti s pitím alkoholu na veřejnosti. Meziročně jich řešili o čtyři tisíce méně. Udělili i méně pokut, za které vybrali meziročně o 400 tisíc korun méně. České televizi informace poskytla mluvčí Městské policie Praha Irena Seifertová. Vyhláška zakazující konzumaci alkoholu na veřejnosti platí v hlavním městě od července 2022, nejvíce se porušuje v Praze 1.
včera v 08:00

Pěstounů přibývá, pomohly náborové kampaně

Kampaně na podporu pěstounství přinášejí výsledky. Za poslední rok přibylo podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí zhruba sto přechodných pěstounských rodin. Například v Plzeňském kraji jich bylo loni třikrát víc než v předchozích letech. Krajská kampaň Pěstuj budoucnost ale necílí jen na zvýšení počtu pěstounů. Chce vyvracet některé ve společnosti zažité mýty a upozornit na to, že pěstounem může být každý.
včera v 07:00

Slibované čínské lázně u Pasohlávek stojí stále jen na papíře

Zatímco budova krajského Sanatoria Pálava v Pasohlávkách na Brněnsku je po zhruba dvou letech prací téměř hotová, na blízkém pozemku určeném pro stavbu lázeňského komplexu se nic neděje. Česko-čínskou firmu RiseSun, která tam má lázně vybudovat, nejspíš čeká pokuta. V roce 2019, kdy od kraje pozemky kupovala, se totiž zavázala dokončit lázeňský areál do sedmi let.
16. 1. 2026
Načítání...