České Budějovice mají první domácí hospic

UDÁLOSTI: V Českých Budějovicích začíná fungovat nový domácí hospic (zdroj: ČT24)

Nový domácí hospic začíná fungovat v Českých Budějovicích. Nemocným budou k dispozici lékaři, zdravotní sestry, sociální pracovníci, psycholog i duchovní. Domácích hospiců je zatím v Česku zhruba třicet, asociace hospicové péče ale odhaduje, že by jich mělo být alespoň dvakrát tolik. Pojišťovny však zatím zdravotní péči o nevyléčitelně nemocné v jejich domovech neproplácejí.

V Českých Budějovicích dosud žádný hospic nebyl. Od pondělí ale začíná fungovat domácí hospic sv. Veroniky. V minulém týdnu dovezly jeho pracovnice poslední zdravotnické pomůcky a vybavení, takže od pondělí budou moci začít jezdit za pacienty ze stotisícového krajského města i jeho okolí. Budou moci zavolat 24 hodin denně.

Vedoucí hospicu Monika Flídrová uvedla, že již nyní ví o patnácti zájemcích o domácí péči. „Poptávka je v Českých Budějovicích vysoká. Jsme připraveni rozšiřovat tým,“ podotkla.

Domácí hospicovou péči ovšem nehradí pojišťovny. Pacienti musí platit 200 korun na den, to však nepokryje veškeré náklady ani zdaleka. Asi čtyři pětiny musí hospic sv. Veroniky stejně jako jiné domácí hospice shánět u sponzorů.

Petra Brychtová z třeboňského hospicu sv. Kleofáše zdůraznila, že je to těžká a také nejistá práce. „Jistota peněz na příští rok není vůbec žádná,“ řekla. 

Včetně nového budějovického jsou v jižních Čechách již tři domácí hospice, lůžkový je však pouze jeden, a to v Prachaticích. Ročně se stará o 300 umírajících. V krajském městě se o vzniku takového zařízení hovoří, ale zatím se záměr zrealizovat nepovedlo. Chybějí peníze.

Alternativu ke klasickým lůžkovým hospicům by ale mohla vytvořit zvláštní oddělení nemocnic s lůžkovou péčí podobnou jako v hospicech. Pilotní projekt zatím funguje v Jindřichově Hradci.