Č. Budějovice zažalovaly exprimátora Thomu kvůli milionové pokutě

Exprimátor Českých Budějovic Juraj Thoma čelí spolu s bývalým vedením města občanskoprávní žalobě. Podala ji současná městská rada, která požaduje uhrazení pokuty 1,3 milionu korun. Sankci magistrátu uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za podpis smlouvy na IT služby.

Město v roce 2007 uzavřelo smlouvu na zajištění služeb výpočetní techniky a v roce 2010 ke kontraktu podepsalo dodatek. Podle ÚOHS ale pochybilo. Úřad proto v roce 2012 udělil Českým Budějovicím pokutu s neodkladným účinkem splacení, kterou před dvěma lety město také zaplatilo.

Budějovice ale zároveň proti rozhodnutí úřadu podaly nejprve rozklad a poté i správní žalobu, o které dosud není rozhodnuto. V pondělí navíc uplyne dvouletá promlčecí lhůta, v jejíž době mohla radnice podat občanskou žalobu na náhradu škody. Proto se rada ve čtvrtek rozhodla, že pokutu bude soudně vymáhat po bývalém vedení.

Šanci na získání peněz dává radnici nedávný nepravomocný precedentní verdikt Obvodního soudu pro Prahu 2, který bývalému starostovi Prahy 2 Jiřímu Paluskovi (ODS) přikázal, aby městské části zaplatil třísettisícovou pokutu. Tu Praha 2 dostala od antimonopolního úřadu za zakázku na vytápění, která proběhla bez veřejné soutěže. Paluska se odvolal, případ tak bude řešit pražský městský soud.

Thoma podle obžaloby způsobil škodu 8,7 milionu

Kauzu smlouvy k dodávce výpočetní techniky s firmou BitServis z roku 2010 řeší od loňského roku českobudějovický soud. Podle obžaloby tehdejší primátor Thoma (Občané pro Budějovice) podepsal dodatek ke kontraktu za 37 milionů korun, aniž jej schválila rada. Dopustil se tak údajně zneužití pravomoci úřední osoby.

Obžaloba tvrdí, že na základě znaleckých posudků mohlo město stejné služby pořídit za 28 milionů korun. Thoma by tak v případě prokázání viny způsobil radnici škodu ve výši 8,7 milionu korun. Bývalý primátor od počátku obvinění odmítá. Soud by se měl jeho případem opět zabývat v září.

Budějovice mají stále provizorní vedení

České Budějovice mají teď provizorní vedení města. Na červnovém zasedání zastupitelé odvolali primátora Jiřího Svobodu (ANO) a následně se rozpadla i koalice ve složení ANO, Občané pro Budějovice, TOP 09 a KDU-ČSL. O složení nové radniční koalice strany a hnutí zatím stále jednají.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Projektů na podporu samostatnosti lidí s mentálním handicapem přibývá

Lidem s mentálním handicapem, kteří se chtějí osamostatnit, slouží od začátku roku nové tréninkové byty v Hradci Králové. V nich se pod dohledem sociálních pracovníků připravují na samostatné bydlení. Nové komunitní bydlení pro dospělé s duševním a mentálním onemocněním, které jim pomůže se začleněním do života, otevřeli také ve Skotnici v Moravskoslezském kraji.
před 1 hhodinou

Žalobce Šereda rezignoval na post šéfa odboru závažné kriminality v Olomouci

Státní zástupce Petr Šereda rezignoval na post ředitele odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci. Olomoucký vrchní žalobce Radim Dragoun ČTK řekl, že Šeredova rezignace nemá žádný vliv na rozpracované trestní kauzy. Odbor se dvěma pobočkami v Ostravě a v Olomouci bude do výběru nového ředitele řídit náměstek vrchního státního zástupce Radek Bartoš, uvedl Dragoun.
12:17Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Útočník v Chřibské vystřílel desítky nábojů. Případem se zbývá i GIBS

Útočník v pondělí na úřadě v Chřibské na Děčínsku vystřílel několik desítek nábojů a měl u sebe čtyři nelegálně držené zbraně, uvedla v úterý policie. Ta už ukončila ohledávání městského úřadu, kde muž zastřelil jednoho zaměstnance úřadu a sebe, dalších šest lidí zranil. Případem se zabývá také Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Úřad v Chřibské je do odvolání uzavřený. Stav dvou osob, které skončily v nemocnici, je stabilizovaný.
09:16Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Podruhé před soudem obstáli. Církev oslaví blahořečení kněží Buly a Drboly

Kněze Jana Bulu a Václava Drbolu na počátku 50. let komunisté popravili za vraždy tří funkcionářů národního výboru v Babicích. Těch se ale nikdy nedopustili. Komunistický režim je mučil a nutil, aby se vzdali své víry. Oba to odmítli, přestože by si tím možná zachránili život. Po roce 1989 je soud rehabilitoval. Čeští historici i duchovní se pak dlouhá léta snažili, aby jejich víru a odvahu ocenili i nejvyšší představitelé církve. Po 21 letech se to podařilo – papež oznámil loni v říjnu jejich blahořečení. Samotná slavnost blahořečení by se měla uskutečnit v Brně v polovině letošního roku. Případ pro Reportéry ČT připomněl Karel Vrána.
před 5 hhodinami

Povolení zbourat domy v osadě Bedřiška bylo nezákonné, rozhodl ostravský magistrát

Povolení zbourat několik domů v osadě Bedřiška bylo nezákonné. Ostravský magistrát ho proto zrušil. Vyplývá to z rozhodnutí, které má Česká televize k dispozici. Stroje už ale domy, které městský obvod určil k demolici, zbouraly. Zrušení zatím není pravomocné, účastníci se proti němu mohou odvolat. Podle advokáta mluvčí obyvatel Bedřišky Vincence Boučka rozhodnutí přispěje k tomu, aby se v dalších podobných případech postupovalo v souladu se zákonem a bez porušování základních práv obyvatel.
13:52Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Kejda z protržené jímky se dostala až do národního parku Podyjí

Vodou naředěná kejda z protržené jímky na farmě u Podmyčí na Znojemsku v řece Dyji se dostala do národního parku Podyjí. Znečištění dosahovalo v úterý před polednem k rakouskému Hardeggu. V pondělí vodohospodáři naměřili ve Vranově nad Dyjí až čtyřnásobné překročení limitů pro amoniak, který je silně toxický a může vést k úhynům ryb i bezobratlých. Úhyn ryb ale dosud hlášen nebyl, oznámila v úterý mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová.
12:36Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Soud v Havířově uložil za zmanipulované zakázky podmínky a pokuty

Okresní soud v Havířově na Karvinsku v úterý v kauze Městské realitní agentury (MRA) Havířov uložil pěti obžalovaným za machinace s veřejnými zakázkami podmíněné a peněžité tresty. Všichni obžalovaní se v pondělí před soudem přiznali. Státní zástupce je viní, že jako organizovaná skupina zmanipulovali zakázky v hodnotě 72 milionů korun. Na úplatcích dle žalobce přijali nejméně 5,5 milionu. Trestné činnosti se dle něj dopouštěli nejméně od února 2019 do dubna 2023. Rozsudek není pravomocný.
před 9 hhodinami

Při střelbě v Chřibské na Děčínsku zemřel muž, šest lidí je zraněných

Po střelbě na úřadě v obci Chřibská na Děčínsku zemřel muž, zranění utrpělo šest lidí, včetně tří policistů. Dva lidé jsou zraněni středně vážně. Útočník je také mrtvý, usmrtil se sám nelegálně drženou zbraní. Policie incident prověřuje jako zvlášť závažný zločin vraždy, úřad bude ohledávat do nočních hodin. Na místo přes den dorazili policejní prezident Martin Vondrášek a ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO).
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami
Načítání...