Bývalí liberečtí radní dostali za pobírání odměn podmínku

Liberec - Soud v Liberci potrestal dvouletou podmínkou dva bývalé krajské radní za ČSSD Zdeňka Bursu a Pavla Petráčka - za nelegální pobírání odměn v dozorčí radě českolipské nemocnice. Někdejší hejtman Stanislav Eichler a dalších osm obžalovaných vyvázlo bez trestu. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně si nechala lhůtu na rozmyšlenou, Bursa se odvolá.

Eichler a dalších osm lidí stanuli před soudem proto, že Petráčkovi a Bursovi umožnili pobírat peníze i za členství v dozorčí radě Silnice LK. 

Soud oba případy vyplácení odměn v krajských firmách posuzoval rozdílně, v prvním se podle senátu dopustili dva bývalí radní podvodu, ve druhém se trestný čin nestal. Bursa musí navíc nemocnici vrátit přes 350 000 korun plus úroky. Petráček už peníze vrátil. Bursa má podmíněný trest se zkušební lhůtou na tři roky, Petráček na rok. „Škodu zaplatil, proto dostal minimální zkušební lhůtu,“ odůvodnil to soudce Richard Skýba.

Podle obžaloby bylo počínání Petráčka a Bursy v rozporu se zákonem o střetu zájmů, neboť uvolnění členové krajského zastupitelstva nemají nárok na odměnu za práci v orgánech krajských společností. „Vědět to měli,“ uvedl Skýba. Bursa s rozhodnutím soudu nesouhlasí. „Vinen se necítím, budu se odvolávat,“ řekl. Peníze se prý snažil nemocnici vrátit, ale ta údajně na jeho nabídky nereagovala. Petráček sice také s verdiktem nesouhlasí, o případném odvolání se ale rozhodne až po poradě se svým advokátem.

Průlomový verdikt za nelegální pobírání odměn (zdroj: ČT24)

Kvůli vyplácení odměn v další společnosti kraje - Silnici LK - bylo obžalováno všech devět lidí z minulého sociálně demokratického vedení Libereckého kraje a dva z vedení společnosti Silnice LK. Státní zástupkyně navrhovala podmíněné tresty od šesti měsíců do tří let.

Bývalí členové rady v čele s tehdejším hejtmanem Eichlerem byli obžalováni za to, že odměny pro své kolegy schvalovali, a dva manažeři za to, že smlouvy s politiky podepsali. Podle soudce se ale nepodařilo prokázat úmysl, rada schvalovala jen vzorové smlouvy. Zproštění obžaloby se státní zástupkyni nelíbí, počká si ale na zdůvodnění rozsudku.