Být na vozíku, neznamená být bezmocný. Handicapovaní studenti se v Brně učí sebeobraně

Ukázka z kurzu sebeobrany (zdroj: ČT24)

Studenti střední školy F. D. Roosvelta v Brně se učí, jak zareagovat na napadení. Všichni mají sníženou pohyblivost nebo jsou na vozíku. Speciální kurzy sebeobrany pro ně zajišťuje společnost Opus Lacrimosa. V Brně se jedná o pilotní projekt. Společnost plánuje organizovat další, ideálně v každém okresním městě Jihomoravského kraje.

Martin Pěníček má omezenou pohyblivost. Do kurzu se přihlásil proto, že se chce naučit reagovat na situace, jaká se mu stala nedávno. „ Šli jsme se sestrou po ulici a někdo po nás hodil z ničeho nic lahev a začal na nás dělat nepříjemné zvuky, měli jsme strach, protože to bylo v noci,“ popsal situaci student Martin Pěníček.

Vozík a obrana se nevylučují

Hlavním cílem speciálního kurzu sebeobrany je být připraven na takové situace a vědět, že snížená pohyblivost nebo vozík a obrana se nevylučují. Aktuálně ho absolvuje 11 studentů a studentek. „Hodně jsem se toho díky tomu naučil i v běžném životě. V uvozovkách je to banalita, ale jezdím bez sluchátek, kontroluju co se kolem děje a cítím se i líp,“ vysvětlil student Michal Drlík.

Každou techniku se trenéři v kurzu snaží přizpůsobit studentům podle jejich omezení. V tom je kurz originální. „Konkrétně tady student má elektrický vozík. To znamená, že na mě může najet a pokud bych byl v kontaktní vzdálenosti, najede tím vozíkem a je to dost nepříjemné,“ popsal vedoucí kurzu Martin Bugala z Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity.

I vozíčkáři se stávají terčem zlodějů a výtržníků

Kurz sebeobrany v Brně je pilotním projektem. Společnost Opus Lacrimosa plánuje podle jejího zástupce Leoše Fučíka další. Nejlépe v každém okresním městě Jihomoravského kraje. „Myslím si, že je to dobrý nápad. Je to hodně otázka sebevědomí, že v okamžiku člověk ví, že nějakou situaci může zvládnout,“ řekla mluvčí Ligy vozíčkářů Ladislava Blažková.

Přesné statistiky napadení vozíčkářů neexistují, policie je zvlášť neeviduje. Jedná se ale o desítky případů ročně. Jen v Brně strážníci řeší dvě až tři přepadení každý rok.