Bombardování Ostravy 29. srpna 1944: Průmysl přežil, stovky lidí zemřely

Ostrava - Obyvatelé Moravské Ostravy se před 70 lety probudili do hezkého slunného rána. Patnáct minut před jedenáctou hodinou však začalo dvouhodinové bombardování, které zabilo stovky lidí. Operaci provedlo čtyři sta bombardérů Liberátor americké 15. letecké armády. Cílem bylo narušit průmyslové a vojenské objekty v nacisty okupované Ostravě. Zatímco Němci ovládaný průmysl se z náletů rychle vzpamatoval, o život přišlo celkem 540 civilistů v Ostravě a okolí. Desítky lidí zahynuly například v Bohumíně.

Obyvatelé protektorátní Ostravy byli v té době na varovné sirény zvyklí, nepřikládali jim však zvláštní význam. Nad Ostravou často prolétávala spojenecká letadla, jejichž cílem byl průmysl v Polsku. 29. srpna zažili první, zároveň nejmasivnější a nejničivější bombardování za celou válku. Cílem Američanů byly železárny, doly, železniční uzly a muniční sklady, avšak bomby dopadly i na centrum nebo do městských částí Vítkovice a Zábřeh. „Úplně zničeno bylo 123 domů, dalších 1500 poškozeno, jen v Ostravě zemřelo 400 lidí. Částečně zasaženy byly Vítkovické železárny a chemické závody,“ uvedl historik Národního památníku 2. světové války Ondřej Kolář.

Bombardování si pamatuje tehdy patnáctiletý Jiří Wurzel, který v té době pracoval jako pomocný stavební dělník ve Vítkovicích. Při poplachu se stačil ukrýt ve sklepě svého domu. Jedna bomba dopadla nedaleko vítkovického Českého domu. „Nemohl jsem uvěřit, že udělala tak obrovský kráter,“ líčil Wruzel. Vybavuje si, jak byla Ostrava zničená. „Například na Zámecké ulici nezůstal snad jediný dům celý,“ vzpomíná.

Nacisté zneužívali ostravský průmysl po celou válku

Moravská Ostrava byla pro nacisty strategická právě kvůli velkému průmyslovému potenciálu a patřila k prvním okupovaným městům Československa v březnu 1939. „Nacistická mašinérie ostravský průmysl po celou dobu války významně využívala. Strategicky důležité pro ně bylo i přívozské nádraží, ve městě měli také muniční sklady. Navíc v Ostravě žila poměrně silná německá menšina,“ líčil historik. Nacisté významné továrny zabrali, vyvlastnili a výrobu podřídili centrálnímu německému řízení.

Bombardování souviselo s blížící se frontou. Američané měli za úkol decimovat průmyslová centra v Evropě včetně Ostravy. Ta později zažila ještě asi třicet náletů, amerických i sovětských, žádný už nedosáhl ničivosti toho ze srpna 1944. Historici se shodují, že žádný klíčový zvrat útok nepřinesl. „Byla poškozena elektrická síť a železniční síť. Byly to ale jen nepřímé škody, které sice zbrojní výrobu omezily, ale ne nějak zásadně,“ uvedl historik Ostravského muzea Roman Berta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Při bombardování Hodonína zasáhly jednoho z bratrů střepiny, druhý přišel o nohu

Za druhé světové války shodily americké letouny 20. listopadu 1944 na hodonínské nádraží více než čtyři sta padesát bomb. Nedaleko, v nových bytových domech s mladými rodinami bydleli také Zámečníkovi. Před bombardováním se matka s dětmi neschovala do sklepa z obavy, že uniká plyn, ale utíkala ulicí dál od nádraží. Střepiny jí zranily ruku, staršího chlapce zasáhly do hlavy, mladší přišel o nohu.
před 11 mminutami

Převrácení lodi ve Štěchovicích policie prověřuje jako usmrcení z nedbalosti

Policisté se zabývají případem převrácené lodi ve Štěchovicích pro podezření z usmrcení z nedbalosti. Prověřují také, zda nebyla porušena bezpečnost práce, sdělila policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Při pondělní nehodě utonul dělník dodavatelské firmy, která pro Povodí Vltavy značila plavební cestu.
před 30 mminutami

Praha získala 320 milionů na rekonstrukci Pragerových kostek

Pražský magistrát získal od ministerstva životního prostředí dotaci zhruba 320 milionů korun na rekonstrukci sídla městského Institutu plánování a rozvoje (IPR) v areálu Emauz, uvedl na síti X primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rekonstrukce takzvaných Pragerových kostek je připravena, ale v posledních letech kvůli vysokým nákladům město řeší její financování.
před 15 hhodinami

Rekonstrukce viaduktu výrazně prodlužuje cestu z Vimperka do Německa

Kvůli rekonstrukci železničního viaduktu u Kubovy Huti je cesta na hraniční přechod Strážný uzavřená. Pro řidiče, kteří musejí dělat dlouhé objížďky, to znamená komplikace a výrazné zdržení. Problémy mají řidiči kamionů, kteří míří do Německa, ale i školáci nebo popeláři.
před 16 hhodinami

Ministerstvo zruší problémový dětský domov v Chrastavě

Ministerstvo školství rozhodlo o zrušení dětského domova v Chrastavě na Liberecku, kde policie v minulosti řešila případy napadení nebo zneužívání. Uzavře se na konci prosince. Město by chtělo budovu proměnit v domov pro seniory. Zájem ale projevila také armáda.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Ve Štěchovicích se převrátila loď se sedmi dělníky, jeden muž utonul

Ve Štěchovicích v okrese Praha-západ se v pondělí ráno převrátila loď se sedmi dělníky opravujícími most přes Vltavu. Proud ji odhodil na remorkér. Šesti se podařilo dostat na břeh, jeden muž ve Vltavě utonul, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Dělníci začali s druhou polovinou prací na Pražském okruhu ve Slivenci

Na Pražském okruhu v úseku od ústí Lochkovského tunelu ke sjezdu na Slivenec po zimní přestávce začala druhá polovina výměny povrchu vozovky. První část výměny firma uskutečnila loni, teď se práce týkají především směru na Brno a potrvají do července. Namísto asfaltu bude nový povrch cementobetonový, což zajistí vyšší životnost. Doprava je vedena ve dvou pruzích v každém směru.
před 18 hhodinami

OKD ukončí těžbu s rezervou osm miliard. Pokryje likvidaci dolu i odstupné

Těžební společnost OKD ukončí těžbu uhlí v Dole ČSM s rezervou více než osm miliard korun na účtech. Peníze pokryjí likvidaci dolu, sanaci, odstupné pro zaměstnance i budoucí podnikání OKD. Po setkání s firmou to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Prostřednictvím společnosti Prisko vlastní OKD stát. Podle premiéra bude přechod na nové období bezproblémový. Vytěžení posledních porubů provede OKD v prvním čtvrtletí 2026.
před 19 hhodinami
Načítání...