Ani ve Zlíně na hazardu referendum nic nezmění

Zlín – Referendum o plošném zákazu hazardu ve Zlíně není závazné. Svůj hlas odevzdalo pouze 11,7 procenta voličů. Převážná většina z nich volila zákaz hazardu na celém území města. Referendum by bylo platné, pokud by se ho zúčastnilo minimálně 35 procent oprávněných voličů.

Hlasovat od osmé hodiny ranní do osmé večerní přišlo 7 273 lidí. Pro zákaz hazardu se vyslovilo 6 992 z nich, proti pak 267 účastníků. Čtrnáct lidí se hlasování zdrželo. Oprávněných voličů bylo 62 500. Malý zájem provázel referendum od rána. „Při sčítání výsledků se nevyskytly žádné problémy,“ uvedl Antonín Šrajer, předseda komise, která hlasovací lístky zpracovávala.

„K hazardu přistupujeme s veškerou přísností, tento druh podnikání nepodporujeme. Na druhou stranu plošný zákaz není řešením, kdo chce hrát, možnost si vždy najde, například na internetu. Fakt, že referendum oslovilo nízký počet lidí, si vysvětluji tak, že v našem městě není hazard velkým problémem. Jen se potvrdilo, že tohle byl od těch, co ho vyvolali, výstřel mimo terč,“ uvedl primátor Miroslav Adámek (STAN). Na zajištění referenda se podílelo asi 350 lidí, hlasovacích místností bylo 74. Náklady radnice odhadla na milion korun.

Referendum vyvolalo občanské sdružení Komunitní křižovatka, loni v říjnu odevzdalo petici požadující konání referenda s 6 255 platnými podpisy. Pro vyvolání referenda bylo potřeba 6 251 podpisů. „Zázrak se nekonal, ale dvojciferný výsledek v účasti voličů splnil naše očekávání. Celých 95 procent hlasujících se vyjádřilo pro zákaz hazardu ve Zlíně, což je nezpochybnitelný projev vůle občanů,“ uvedl zástupce sdružení Tomáš Pasterný.

Zastupitelé v roce 2012 přijali vyhlášku, kterou stanovili počet provozoven. V první polovině roku má dojít k úplnému zákazu výherních automatů v centru města. „V dalších částech města budou herny fungovat jen na základě výjimek a za splnění přísných podmínek,“ uvedl mluvčí radnice Zdeněk Dvořák. Ve městě je nyní asi 700 herních automatů, jejich počet se se zákazem hazardu v centru sníží. Tento druh podnikání by měl v celé zemi omezit i nový loterijní zákon.

Ve Zlínském kraji se loni v září konalo referendum o hazardu v Holešově na Kroměřížsku, bylo však neplatné, hlasovalo jen 6,3 procenta oprávněných voličů. V zemi se kvůli hazardu v posledních měsících konala další neúspěšná referenda například v Ústí nad Labem, Olomouci či Praze 1. Úspěšné bylo v Pasohlávkách na Brněnsku, kde obec uspořádala referendum o hazardu spojené s referendem o práci zahrádkářů a kutilů v neděli. Pro úplný zákaz hazardu se vyslovilo 85,4 procenta hlasujících.