Žízeň je veliká, život mi utíká, nechte mě příjemně snít…

V českých ulicích zuřila protiparoubkovská vajíčková válka. Taky Čunek skončil a Svoboda slaví comeback. Topolánek a Paroubek cosi hudrali v televizi. Severní Korejci jaderně straší. Česká kopaná je v krizi. Ostatně celý svět je asi v krizi. V nefotbalové, jaksi celkovější. Roste drzost extremistů. Také nás čekají mnohé volby. Měli bychom prý vzít do hrsti občanskou odpovědnost. Ano, přátelé, všelijaké důležité zprávy. Ba některé i zásadní. Z nich plynoucí výzvy. A nabádající poslové ideologických, politických a jiných apelů, kteří touží změnit svět. A mně se chce nyní připomenout lidem staré sdělení pro plamenné krysaře mnoha podezřelých a hodně odpudivých cest: "A mně se zdá a mně se zdá, že už je čas, říct mu: Tak dost, říct mu: Tak dost, vem tě ďas! To je náš svět a krysí jed nechcem už brát!" Nebo taky: "Každý zná tu píseň houpavou!"

Chtěl bych to připomenout, protože umřel Waldemar Matuška. Moje generace a pokolení přilehlá oslovovaly ho důvěrně Walda. Mladí se nám nejspíš vysmějí, ale pro nás byl Matuška doopravdy tím, čemu se dneska říká cool. Symbolem fanfaronství, rozevlátosti, pekelným andělem, tulákem, mušketýrem, námořníkem a kovbojem. Ba i Hamletem, alespoň Marta Kubišová mu tak říkala v jedné písničce. I když působil jako rebel, nijakým programovým bojovníkem proti režimu nebyl. Nebyl veliký hrdina, rozhodně ne dle slov: „Ať přijde kat, ať stojí černá zeď, budu se smát…“ Jenom měl v sobě přece jenom větší potřebu svobody než my ostatní, a tak to tu s Husákem i s husáky prostě nevydržel a odjel za velkou louži. „Já nemohu, nemohu spát, musím se na cestu dát! V žilách mi zvoní krev divokých koní…“

Nemyslím, že si představoval, jak tam, pod sochou Svobody, zaplní Carnegie Hall, přezpívá Johna Cashe, dobude Nashville, že jeho písničky budou jódlovat i Siouxové na pláních a odrážet je stěny Velkého kaňonu a Skalistých hor. Věřím, že byl spokojený s tím, že může zpívat bez komisí. Sotva mu šlo o víc. Pravda, nám tu chyběl. Ale jeho charakteristický čertovský úsměv se pořád připomínal, třeba když komunistická cenzura ustřihla od neškodného seriálu Chalupáři titulní písničku o orchestrionu. Jenom proto, že Walda odjel. Když si jenom tenhle maličký fakt člověk pořádně probere v hlavě, pochopí, že Matuška odešel správně: „Proč jen se úděl tak rád mění v bič? A proč že se má člověk bát? To ví snad jen déšť a vítr kolem nás…“

Vzpomínám na mladistvé spory konce šedesátých let minulého století mezi příznivci bigbeatových skupin Olympic a Mefisto. Či Beatles a Rolling Stones. Mezi obdivovateli Jeanne Moreau a Brigitte Bardot. A také mezi matuškovci a gottisty. To bylo jako fankluby Slavie a Sparty. Nakonec Gott postupně vyhrával. Asi byl pilnější, cílevědomější a věděl, co chce a jak toho dosáhnout. Matuška byl vedle něj typem outsidera: „Kam bych se drápal, kam bych se rval…“ O to jsem ho měl raději. Nějak jsem mu vždycky věřil, že myslí vážně to: „A kovadlinou bejt a znít. A zpívat dobrejm lidem, to bych si tak přál!“

V noci ze soboty na neděli mi poslal kamarád esemesku: „Prej umřel Walda. To je zlom. Jdem do prdele…“ Ztotožnil naši generaci s Waldemarem Matuškou. Je to přehnané a milý Jiří nejspíš ten výkřik vysílal v okamžiku, kdy mu ta blbá zpráva zlomila jeho halekání: „Ho, ho, hó, tuhle rundu platím já…“ v baladické: „A tak tu ležím u poslední pípy, pan osud načal můj poslední sud…“ Nicméně chápu tu zoufalou větu. Waldemar Matuška byl kusem života těžkého celé naší generace. A byť „pouhý zpěvák písní“, to žití v mnohém charakterizoval: „S časem prý člověk podivnej boj svádí. Tisíckrát dostal zabrat, no jen houšť! A tak dál nosím po kapsách sny mládí, bez těch snů byl by svět holá poušť!“ Doopravdy teď člověka napadá, že žízeň je veliká a život mu utíká a že by měl všem těm velkým událostem, které se řítí kolem něj, jen tak s nadhledem říci: „Nechte mě příjemně snít…“ Třeba o tom, jak Waldemar Matuška pořád zpívá…

  • Waldemar Matuška v roce 1968 autor: Karel Mevald, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/897/89625.jpg
  • Waldemar Matuška autor: Libor Zavoral, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/897/89618.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...