Sbohem, klane Kennedyů

Smrt Edwarda Kennedyho neznamená, že vymřela kennedyovská dynastie. Po Spojených státech je roztroušena řádka Edwardových příbuzných, včetně sestry Jean. Ovšem přetrhla se ona bájná řada, již zahájil zakladatel Joseph a v níž pokračovali John, Robert a konečně i Edward. Nezapomeňme i na ženy z tohoto klanu, které byly součástí vysoké politiky – Eunice Kennedyovou Shriverovou a Jean Kennedyovou Johnsonovou, někdejší americkou velvyslankyni v Irsku.

Byli představiteli jedné větve americké politiky plus mínus druhé poloviny minulého století. Jednu světovou generaci a to i u nás zasáhl hluboce prezident John. Spojovaly se s ním jak okamžiky jistého uvolnění v mezinárodní politice, tak mrazivé dny karibské krize, v níž se čekalo, kdy To začne. Taky se s ním spojovala krásná Jacqueline, s níž údajně tvořil nejkrásnější prezidentský pár moderní doby. Skutečnost, že se potom coby vdova Kennedyová dovolila vdát za řeckého rejdaře Kennedyho, vyvolala bouři odporu dokonce i v komunistickém Československu. Jak se mohla takto zpronevěřit velkému Johnovi?

Mýtus Johna Kennedyho byl u také nás mimořádně silný. Při tom ho mnoho odborníků na světovou politiku zdaleka nepovažuje za takovou hvězdu. Ba najdou se i tací, pro něž je jednou z těch problematičtějších hlav USA v jejich historii. Včetně přesvědčení mnohých, že „karibský mír“ byl pro Spojené státy vlastně porážkou. John Fitzgerald Kennedy byl ovšem záhadně zastřelen. Kolem atentátu na něj se stále otevíraly a dosud otevírají nové a nové „pravdy“ a pověsti a jak jemu, tak atentátníku Oswaldovi i jeho vrahu Rubymu nedávají klidně spát. Také se stále znovu oprašuje Kennedyho sexuální apetit, zejména v souvislosti s největší bulvární celebritou a současně dobrou filmovou herečkou (obě tyto charakteristiky nutně nechodívají ruku v ruce) Marilyn Monroe. Samozřejmě nezapomínejme na údajného kamarádíčka největších mafiánských kmotrů Franka Sinatru, jinak velkého přítele kennedyovského rodu. Vcelku lze říci, že John Kennedy vytvořil model moderního mediálního prezidenta. Měl úsměv. Měl charisma. Byl mladý. Představitel tehdy „nové Ameriky“.

Atentát na jeho mladšího bratra a – jak se věřilo – pokračovatele Roberta, včetně řady kennedyovských rodinných tragédií, to vše vytvářelo onen dráždivý mýtus jakéhosi osudového následnického politického rodu, spjatého s Amerikou. A spojeného také s mnoha nepěknými skandály, které se ke Kennedyům vážou, a které se dotkly prakticky všech Kennedyů. A co se možná ještě podařilo skrýt pod rohožky kennedyovských rezidencí. Svádělo by to při pohledu na sešlost u Edwardovy rakve hovořit o konci jednoho amerického cyklu, symbolizovaného právě tímto klanem. Bylo by to však velmi povrchní. Nelze říci, že skončila či dozněla nějaká americká politická éra. Vymřel jeden politický rod. Nic víc, ale také nic méně.

Nicméně: klobouk dolů před nimi!

  • Edward Kennedy autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1070/106965.jpg
  • Bratři Kennedyové zdroj: Wikipedia http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1071/107015.jpg
  • Robert Kennedy autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/254/25396.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nikdy jsme nebyli blíž příměří, míní Vondráček. Podle Sokola u Rusů vůle není

Předseda zahraničního výboru sněmovny Radek Vondráček (ANO) a předseda výboru pro evropské záležitosti Petr Sokol (ODS) debatovali v Událostech, komentářích o jednáních o míru na Ukrajině. Podle Vondráčka Rusko vyjednává z pozice síly a svých maximálních požadavků. Sokol poznamenal, že Rusko může zastavit válečné operace kdykoli, kdyby chtělo. Oba diskutující také vyjádřili svůj názor na Visegrádskou skupinu (V4). Moderovala Barbora Kroužková.
4. 12. 2025

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023
Načítání...