Koubský: Zkušený senátor Hatch naprosto nechápe, jak funguje Facebook. A není sám

„Vrcholným momentem kongresových slyšení Marka Zuckerberga – a vlastně celé současné aféry kolem Facebooku – pro mne byla chvíle, kdy senátor Hatch položil otázku: ,Jak můžete provozovat ziskovou firmu, když lidem nic neúčtujete?‘“ píše ve svém blogu analytik informačních a komunikačních médií Petr Koubský.

„Máme tam inzeráty, pane,“ odpověděl Zuckerberg zdvořile. „Chápu,“ řekl Hatch. A propast nedorozumění ukázala svou šířku a hloubku, monumentální a děsivou.

Orrin Hatch je všechno, jen ne naivka. Ve čtyřiaosmdesáti letech je nejdéle sloužícím senátorem v historii USA. Svůj stát Utah zastupuje ve Washingtonu od roku 1977. Patří k nejvlivnějším postavám americké politiky, změřil síly se sedmi prezidenty. I s těmi ze své vlastní republikánské strany, pokud se nejevili jako dostatečně konzervativní. Mnohokrát se předvedl jako bystrý politik a nelítostný soupeř.

A naprosto nechápe, jak funguje Facebook. Senilní stařík? Kdepak. Stejně jako senátor Hatch na tom jsou stovky milionů lidí po celém světě. Mladých i starých, konzervativních i progresivních. Aféra kolem firmy Cambridge Analytica a „zneužití osobních dat“ – ty uvozovky tam opravdu patří – to odhalila neobyčejně důkladně.

Mark Zuckerberg nijak netouží příliš nám to pochopení usnadňovat. Jeho „máme tam inzeráty“ („we run the ads“) je tou nekontroverzní polovinou pravdy. Ano, Facebook vydělává peníze na inzerci, což je pochopitelný, dobře známý a všeobecně přijatelný obchodní model. Média to tak dělají odedávna.

Facebook ví, kdo jste. A nebojí se to využít

Co však nedodal, je: inzeráty, které se zobrazují těm, kterým se zobrazit mají. Celý vtip Facebooku a jeho síla spočívá v profilování uživatelů. Cokoli tam uděláte, to se ukládá, analyzuje, porovnává s vaším předchozím chováním a s chováním jiných lidí. Skoro vůbec nejde o to, co konkrétně na Facebook píšete. Zajímavější může být, jak často a jak pravidelně to děláte. Jestli k tomu používáte počítač, nebo mobil. Kdo jsou vaši facebookoví přátelé, kolik jich máte, jak rychle vám přibývají. Do jakých skupin patříte a jak moc jste v nich aktivní.

Facebook samozřejmě ví i to, koho máte v adresáři svého telefonu a kudy s tím telefonem chodíte. Kde trávíte večery – doma, nebo někde venku?

Ví také, co děláte on-line, když nejste na Facebooku: co vyhledáváte pomocí Google, co kupujete v e-shopech, co si tam jen prohlížíte, ale nekoupili jste to… A všechny tyhle údaje umí kombinovat a skládat z nich pozoruhodně přesný obrázek, díky kterému ví, co na vás bude platit, čím vás přesvědčí. Tuhle znalost pak používá buď sám pro sebe, nebo ji prodá dál.

Nikoli zneužití, ale využití

To vypadá jako masivní zneužití důvěry, že? Jenže není. S tím vším jste souhlasili, když jste si na Facebooku zřídili účet. Je to výslovně a po pravdě a do detailu popsáno v licenčních podmínkách. To je takové to dlouhé povídání, které jste nečetli a odklepli.

Takže: nikoli zneužití, ale využití. Abych pravdu řekl, nikdy mě nenapadlo, kolik lidí si to vůbec neuvědomuje. Dokonce i teď, když už se několik týdnů dovídáme detail za detailem, převládá v médiích udivený tón a mezi uživateli názor: já tam nic osobního nepíšu a reklamou se manipulovat nenechám, tudíž se mě to netýká, nejsem přece ovce.

Což je omyl sice ne tak viditelný, ale stejně závažný jako ten, který předvedl senátor Hatch.

Petr Koubský je publicista, pedagog a analytik informačních a komunikačních médií. Sám říká, že jeho profesní oblastí jsou především hraniční oblasti: mezi ,starým‘ a ,novým‘ IT, mezi dodavateli a uživateli, mezi profesionály a laiky, mezi akademickou sférou a byznysem. Je jedním ze zakladatelů vzdělávací instituce iCollege. Vyučuje na Vysoké škole ekonomické a na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Petr Koubský
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...