Babí léto ukončil sníh

Měl to být prodloužený víkend na konci babího léta. Trocha odpočinku, trocha přírody, pozorování podzimních barev v listech stromů, nějaká ta projížďka na horském kole. Na místo toho přišla znenadání zima. Pokles teploty o víc než 20 stupňů za jediný týden, silný vítr, sníh… V latinském světě líp snášíme spíš ty tropické teploty, a teď tohle. Přece jen žijeme na té modré planetě, to je oblast, ve které se nejvíc shoduji s panem prezidentem…

Pro Latinské oči je to drsný vstup do zimy. Za ta léta, co si pamatuji, a nehledě na historická měření meteorologů, vzpomínám na poslední sníh sezony v Praze – 23. května. Už nevím, byl to rok 2003 nebo 2004, a pravda byl to sníh s deštěm, a byl jsem tehdy na Pražském hradě. Teď zase přišel první sníh 14. října. Takže období, kdy může v našich zeměpisných šířkách sněžit, trvá víc než 7 měsíců! To není povzbudivé zjištění pro člověka, který by spíš i nějakému tomu globálnímu oteplení fandil.

Dobrá, Latinské oči přesto na prodloužený víkend vyrazily. Volno bylo předem dojednané a není ho zase tolik, aby se nevyužilo. Cílem byla alpská republika, návštěva lázní, nějaká ta procházka v horách a na střeše auta při výjezdu nechybělo nakonec ani to horské kolo. Pravda, za celých zhruba 500 kilometrů z Prahy do Gasteinského údolí v jižním Salcbursku jsem neviděl jediné další auto s horským kolem na střeše. Ale i když na něm možná kvůli sněhovým závějím ani nevyjedu, té cesty nelituji. Poznávám aspoň kraje sice mnohem bližší než ty, kde se cítím doma, ale zato mnou dosud mnohem méně prozkoumané. A musím dát za pravdu těm, co mi Rakousko doporučovali s tím, že zdejší služby jsou možná stejně drahé jako v ČR, zato mnohem kvalitnější. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit to, co asi mnozí v Česku vědí. Většina majitelů dobře vybavených penzionů je neprovozuje jen kvůli tomu, aby rychle vydělala, ale také kvůli tomu, aby se klient dobře cítil a zase se vrátil. Nějak jsem tu zatím nenarazil na problém nebo prosbu, která by neměla řešení, a z chování zdejších lze poznat, že se tu zřejmě moc nekrade. Na silnicích mne také zaujala ohleduplnost, tolik cizí ježdění v Česku. A na jediném místě, kde jsem cestou do Gasteinského údolí zastavil se spuštěným blinkrem na rozcestí, abych vše zkonzultoval s mapou, hned zastavil jiný řidič a ptal se, jestli potřebuji pomoci…

Ale nechci teď dál jen pět ódy na jižní sousedy ČR. Raději se rád podělím se čtenáři deníčku o pár obrázků čerstvě zasněžených Alp, v jejichž podhůří jsou stále ještě stromy s barevnými listy a zelená tráva a kus nad tím už sněhová hranice. A taky o obrázky z místních lázní Felsentherme, kde zase na všechen ten sníh kolem lze rychle zapomenout. Anebo ho vnímat jen jako romantickou kulisu…  Už ale víc psát fakt nemohu. Přišla partnerka, začala mne tahat za rukáv a vyžaduje odchod na večeři. Takže už musím končit.

Na tom horském kole se ale určitě projedu. I přes ten všechen sníh. Je teprve čtvrtek večer.

  • Filip Kanda autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1179/117884.jpg
  • Lázně Felsentherme autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1179/117883.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...