Africká unie nabírá na síle. Pětapadesát států si navzájem pomáhá v krvavých časech

Když v roce 2002 vznikala Africká unie, netajili se tvůrci tím, že je inspirovala jiná rodina států: Evropská unie. Už tehdy byla pro Afričany jedním z hlavních cílů podpora míru, bezpečnosti a stability kontinentu. To se s drobnými zádrheli daří. Na rozdíl od předchozí Organizace Africké Jednoty má AU mandát zasahovat i do vnitrostátních poměrů svých členských států.

O vojenských misích nebo vyslání zásahových jednotek musí pokaždé rozhodnout Shromáždění Africké unie, které se odehrává na summitech hlav afrických států či vlád.

Přitom jednání již pětapadesáti (po přistoupení Maroka v lednu 2017) vrcholných představitelů suverénních afrických států se vyznačují bouřlivou rétorikou, obhajobou vlastních zájmů, hledáním spojenců a zejména hledáním afrického způsobu řešení afrických problémů, což se nám Evropanům často jeví jako proces zdlouhavý, neefektivní a někdy ne zcela pochopitelný.

Lídr se nezesměšňuje, tradice je vším

 Co znamená africký způsob? Řeší se tak například rozvody (vlastně nerozvody) rodičů a péče o děti. Spousta věcí zkrátka není v afrických státech uzákoněna, vychází se z tradic a pozic převažujícího nebo vládnoucího etnika, což se dá ještě pochopit, protože se dá vysledovat jakási logika předávání tradičních zkušeností a rituálů.

Zřejmé je to u voleb. Africký způsob hlasování je poměrně jednoduchý zejména na venkově: Nejprve volí náčelník, který při odchodu z volební místnosti veřejně ukáže, kterému z kandidátů dal svůj hlas. Téměř stoprocentní většina jeho vesnice pak hlasuje stejně.

Podle afrického způsobu se nehodí kritizovat lídra, ať se mu říká náčelník nebo prezident. Pokud je s ním někdo skutečně nespokojen, musí se mu postavit přímo a přemoci ho silou. V případě, že armádní důstojník svrhne zvoleného prezidenta, tak to ještě není na zásah z okolních států, jde jen o „výměnu na trůnu“.

Co se přinese někomu do domu, to se vnímá jako dar osobě, která tam momentálně bydlí. Evropany by tudíž neměly překvapovat zprávy, že některý z afrických prezidentů (dobrovolně) opustil prezidentský palác s většinou darů i státem pořízeným nábytkem, auty a podobně. To, že se část lídrů chová ke státním financím jako ke svým, je zřejmé…

Unie hasila válku v Burundi i převrat v Mali

Ale zpět k Africké unii. Pro objektivní posouzení její role při udržení míru na kontinentě je korektní hodnotit její nasazení z globálního pohledu a zejména se podívat na reálná čísla, pokud jde o zapojení afrických sil do mírových misí. A ta čísla jsou překvapivá.

Zatímco před patnácti lety se maximální počet příslušníků nasazených afrických sil v mírových misích pohyboval kolem 10 000, poslední údaje Rady bezpečnosti OSN potvrzují, že v současnosti je v mírových silách na kontinentě nasazen až osminásobek Afričanů. Počátkem roku 2017 tak africké státy měly v mírových operacích vedených AU či OSN přes 84 000 příslušníků, a unie se tak jednoznačně stala největším regionálním „dodavatelem“ v rámci globálních mírových operací.

  • Burundi (AMIB)
    Středoafrická republika (MISCA)
    Komorské ostrovy (AMISEC a MAES)
    Mali (AFISMA)
    Somálsko (AMISOM)
    Súdán (AMIS I & II)
    Dárfúr/Súdán (UNAMID)

Jako hlavní lídr získala Africká unie zkušenosti v misích v Burundi (vyslala tam vojáky v roce 2003, aby pomohli ukončit občanskou válku), ve Středoafrické republice (v roce 2012 tam vypukl konflikt mezi povstalci a vládními silami) nebo na Komorských ostrovech (vojáci Africké unie tam v roce 2006 dohlíželi nad klidným průběhem voleb).

Výčet by byl neúplný bez Mali, kde před pěti lety armádní špičky zorganizovaly převrat a kde se zároveň odehrává boj proti islámským radikálům, dále Somálska, v němž se unie mimo jiné pokouší potlačit islamistickou teroristickou skupinu Aš-Šabáb, a bez Súdánu – konkrétně bez války v Dárfúru, kde vláda poslala na povstalce bombardéry a kruté arabské milice. 

V současné době je přes 22 000 příslušníků mírových sil AU v Somálsku, kde jsou rozhodujícím faktorem možného úspěchu stabilizace celého regionu. A druhé nejvýznamnější nasazení, 19 500 příslušníků, je v rámci hybridní mise s OSN nasazeno v Dárfúru.

Další menší jednotky Africké unie operují v rámci iniciativ v oblasti Čadského jezera či proti eliminaci Boží armády odporu v severní Ugandě.

Spolupráce OSN a AU na mírových misích je již na úrovni strategického partnerství, které může v budoucnu omezit zatím jen jediný faktor: nedostatek peněz. Jak signalizují jednání o tom, jak zajistit financování mise v Somálsku, ten čas se blíží.

Africká unie
Zdroj: ČT24

Marie Imbrová je afrikanistka, bývalá diplomatka, cestovatelka, sběratelka afrického umění a publicistka, zakladatelka a předsedkyně Klubu přátel Tengenenge v ČR a spolupracovnice České televize. Vystudovala orientalistiku – afrikanistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Po návratu z Afriky publikovala v mezinárodním časopise Dialog nebo v cestovatelském magazínu Koktejl.

Marie Imbrová
Zdroj: archiv

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...