První debata ČT24: O problémech venkova bude diskutovat Babiš

Praha - Kdy stát pomáhá a kdy překáží? S čím si venkov poradí sám, když se najdou moudří zastupitelé? A jak mohou malé obce dosáhnout na evropské peníze? O tom všem přijde do Vesnice roku 2012, obce Řepice v Jihočeském kraji, debatovat ministr financí Andrej Babiš, starosta Řepice Martin Vysoký, politolog Michal Pink a předseda představenstva Cyrrus Advisory Jiří Fuchs. Přímý přenos sledujte ve středu 3. září od 20:00 na ČT24.

Nahrávám video
Aleš Gongol: Komunální volby jsou unikum, debaty by tomu měly odpovídat
Zdroj: ČT24

Témata zítřejší debaty:

  • samospráva a financování malých obcí, komunikace s centrální správou
  • budování infrastruktury, problémy a potřeby obyvatel venkova
  • dotační programy pro obce, rozdělování prostředků
  • pozitiva a negativa samostatnosti menších obcí

Speciální debaty spouští ČT24 sedm týdnů před volbami do místních zastupitelstev a do Senátu PČR. Šest diskusních pořadů od 3. září z vybraných obcí a měst se detailně věnuje lokálním tématům; prostřednictvím sociálních sítí se může do debaty zapojit kdokoli, kdo k nim má přístup.

Kandidáty vyzpovídají moderátoři ČT Zuzana Tvarůžková a Václav Moravec, před kamerami dostanou svůj prostor politici i obyvatelé měst a obcí. Seriál debat, které se vysílají každou středu ve 20:00 na ČT24, uzavře před druhým kolem senátních voleb tradiční superdebata lídrů nejsilnějších politických stran v ČR.

Kde se debaty uskuteční

Ke komunálním volbám:

  • 3. 9. – Řepice (Jihočeský kraj) – Vesnice roku 2012
  • 10. 9. – Ostrava
  • 17. 9. – Jeseník nad Odrou (Moravskoslezský kraj) – Vesnice roku 2013
  • 24. 9. – Brno
  • 1. 10. – Obec, která zvítězí v soutěži Vesnice roku 2014 a vyhlášena bude 20. 9. 201
  • 8. 10. – Praha

K senátním volbám:

  • 16. 10. – Superdebata z pražského Veletržního paláce

„Než jsme vůbec dali dohromady klíč vysílání, docela dlouho jsme s celým dramaturgickým týmem v rámci zpravodajství přemýšleli, protože komunální volby jsou výrazně specifické, ať už proto, že menší roli hrají tradiční strany a tradičním vítězem bývají nezávislí kandidáti napříč různými regiony, také tím, že lidé mají tolik hlasů, kolik je mandátů v zastupitelstvech, no a odlišná jsou samozřejmě i témata, která se liší region od regionu,“ říká k výběru míst konání debat dramaturg Aleš Gongol.

Do všech míst, kde budou debaty probíhat, přijíždí s několikadenním předstihem Zuzana Tvarůžková, která v několika reportážích zmapuje situaci a pozoruhodné příběhy v místě dění. Do projektu jsou zapojena také Nová média ČT, která otevírají širokou diskusní platformu během vysílání i mimo něj.

Čemu se debaty budou věnovat

Mezi témata pro starosty, kandidáty do zastupitelstev i ministry vlády ČR patří třeba:

  • čerpání dotací pohledem malých obcí
  • samostatnost malých obcí
  • sociálně vyloučené lokality
  • životní prostředí
  • obce po povodních
  • protipovodňová opatření
  • městské hospodaření velkých aglomerací
  • územní plánování
  • a další relevantní témata

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Média

Hosté Událostí, komentářů probrali pomoc Ukrajině i veřejnoprávní média

Financování veřejnoprávních médií rozebrali v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským zástupci opozice i vládní koalice. Místopředseda sněmovny Patrik Nacher (ANO) sdělil parametry navrhovaného modelu financování veřejnoprávních médií. „V obecné rovině jde o navázání na daňový příjem ze státního rozpočtu. Dále se v rámci koalice debatuje o tvorbě koeficientu, který by určoval výši financí a byl by neměnný,“ upřesnil. Podle člena sněmovního výboru pro obranu Ivana Bartoše (Piráti) to takto nastavit nelze. „Pojďme najít mechanismus, který je opravdu politiky nedotknutelný,“ prohlásil. Místopředseda sněmovního ústavně-právního výboru Libor Vondráček (Svobodní, klub SPD) uvedl, že jde o koaliční kompromis a detaily se musí doladit. „Postupujeme přesně podle programového prohlášení,“ řekl. „Současná vláda postupně směřuje ke zestátnění veřejnoprávních médií,“ myslí si člen sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS). Hosté hovořili také o české pomoci Ukrajině.
20. 1. 2026

SOUHRN: Zásadní události pondělí 19. ledna

Každý večer přinášíme přehled nejdůležitějších a nejzajímavějších událostí dne z domova i ze světa. Stručně a přehledně, ale i s potřebným kontextem. Projděte si zásadní zprávy pondělí 19. ledna 2026.
19. 1. 2026Aktualizováno19. 1. 2026

SOUHRN: Zásadní události neděle 18. ledna

Každý večer přinášíme přehled nejdůležitějších a nejzajímavějších událostí dne z domova i ze světa. Stručně a přehledně, ale i s potřebným kontextem. Projděte si zásadní zprávy neděle 18. ledna 2026.
18. 1. 2026Aktualizováno18. 1. 2026

SOUHRN: Zásadní události soboty 17. ledna

Každý večer přinášíme přehled nejdůležitějších a nejzajímavějších událostí dne z domova i ze světa. Stručně a přehledně, ale i s potřebným kontextem. Projděte si zásadní zprávy soboty 17. ledna 2026.
17. 1. 2026Aktualizováno17. 1. 2026
Načítání...