Zprávy z Berlinale: Uprchlická vlna zasáhla Oheň na moři i Clooneyho

Když před 60 lety začínal mezinárodní filmový festival v Berlíně, bylo poválečné Německo místem uprchlíků a přistěhovalců. Berlinale známé svou politickou angažovaností dnes ani nemůže jinak než reagovat na aktuální dění ve světě, potažmo v Evropě. Proto byl velmi očekáván v hlavním programu italský film Fire at Sea (Oheň na moři), který je zatím nejlepším snímkem v soutěži.

Dokument začíná tam, kde končí žurnalistická reportáž. Italský režisér Gianfranco Rosi zachycuje starý svět ostrova Lampedusa, kde žije přibližně 6000 lidí. Statistika se ale v tomto případě „brány do Evropy“ rozšiřuje také o údaje, že ostrovem prošlo přibližně 400 000 uprchlíků, z nichž 15 000 zemřelo. Režisér popisuje atmosféru ostrova jako skalnatého, nehostinného starého světa, kde uprchlíci vstupují do místních domácností skrze zprávy v místním rádiu. „Chudáci lidi,“ komentuje stará žena zprávy při přípravě oběda.

Rosi rok žil na ostrově, než dostal povolení natáčet i na lodi zahraňující uprchlíky. Ale při úvodních záběrech, kdy hlídka zachytila signál volající o pomoc, nepokračuje se záchrannou lodí, aby uspokojil diváky a přednesl jim celý příběh jednoho plavidla a jeho pasažérů. Místo toho postupně rozvíjí téma skrze několik postav, které mají s uprchlíky a životem na ostrově bližší či vzdálenější vztah.

Fire at Sea (2016, režie: Gianfranco Rosi)
Zdroj: Berlinale

Jeho ústřední postavou je zhruba dvanáctiletý chlapec, jakýsi průvodce příběhu. Rosi odkrývá děsivý svět uprchlíků skrze drobné emocionální detaily jako pytle s těly těch, co nepřežili, nebo registraci uprchlíků. Vrcholem filmu jsou dvě zpovědi – uprchlíka, který v mixu modlitby a show popisuje útrpnou cestu z válečné Nigérie přes suchou Saharu, kruté tábory v Libyi a cestu přes moře. Vedle něj lékař vypovídá o tom, že není možné si na hrůzy, které vidí, zvyknout, a že je naší přirozenou lidskou povinností těmto lidem pomoct. Tento druh soucitu je hlavním poselstvím filmu.

Rosi se svým předchozím dokumentem Sacro GRA zvítězil na filmovém festivalu v Benátkách v roce 2013. Jeho nový film patří na filmovém trhu k hodně prodávaným titulům, aniž by se vezl na uprchlické vlně.

„Zaostřeno na humanitu“

Tu v Berlíně zvýraznil i herec George Clooney, který hrál v zahajovacím filmu bratří Coenů Ave Caesar! Média přetřásala jeho setkání s kancléřkou Angelou Merkelovou, s níž hodinu hovořil o uprchlících a prohlásil, že „absolutně souhlasí“ s její migrační politikou. Německo loni přijalo zhruba milion uprchlíků, což je víc než jiné evropské země. Samotný Berlín pojmul téměř 80 000 uprchlíků, a to především ze Sýrie, Afghánistánu, Íránu a Eritrey.

2 minuty
Film bratří Coenových zahájil Berlinale
Zdroj: ČT24

Clooney v Berlíně navštívil uprchlické centrum a setkal se s nově příchozími migranty. Ale není to jen aktivita tohoto herce známého svou politickou angažovaností v krizové oblasti Darfuru a jižního Súdánu. Také slavný německý herec s hollywoodskou kariérou Til Schweiger veřejně podpořil kroky Clooneyho i kancléřky Merkelové.

„Atmosféra v Německu se zcela změnila a dnes tu panuje mnohem větší hněv, také proti mně a tomu, co dělám. Ale můžou si říkat, co chtějí. Dělám, co považuju za správné, a budu v tom pokračovat,“ řekl Schweiger, který loni založil nadaci na podporu uprchlíků v Německu. Samotné Berlinale letos kromě různých festivalových doprovodných aktivit rozmístilo boxy, kam každý může přispět například na kurzy němčiny pro uprchlíky.

obrázek
Zdroj: ČT24

V tomto kontextu pak působí úsměvně poznámky typu „zaostřeno na humanitu“ u amerického soutěžního snímku Půlnoční speciál (Midnight Special) režiséra Jeffa Nicholse. Pohádka z nereálného světa, která budí dojem hry na velké umění, vypráví o chlapci s nadpřirozenými schopnostmi, jehož se snaží ukořistit FBI i náboženští fanatici. Hlubší podtext sci-fi příběhu k současnému světu je pramalý.

K tomu směřuje spíš kanadský psychologický thriller Boris bez Beatrice (Boris sans Béatrice, režie Denis Côté) o bohatém muži, jehož žena, vysoká politička, onemocní těžkými depresemi a on se musí vypořádat i se svými démony. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kvíz: Pamatujete si role Stelly Zázvorkové?

V neděli 18. května uplynulo dvacet let od úmrtí herečky Stelly Zázvorkové. Za svůj život hrála desítky rolí ve filmu i televizi. Ověřte si v kvízu, jak dobře si některé z nich pamatujete.
před 7 hhodinami

Eurovizi vyhrálo Rakousko s písní Wasted Love od zpěváka JJ

V letošním 69. ročníku Eurovize zvítězilo Rakousko, které reprezentoval zpěvák JJ, alias Johannes Pietsch, s písní Wasted Love (Promarněná láska) o neopětované lásce. Skladba spojuje prvky opery v návaznosti na rakouskou tradici klasické hudby, techno a vysoké vokály. Získala si odbornou porotu i diváky hlasující po telefonu. Druhý byl Izrael a třetí Estonsko. Česko zastupoval zpěvák ADONXS, který se ale do finále nedostal.
před 7 hhodinami

Gospodinov a Filipenko. Hosty Světa knihy spojuje svoboda

Jedním z hostů třicátého Světa knihy Praha je běloruský novinář spisovatel Saša Filipenko, hlasitý kritik režimu Aleksandra Lukašenka. Na knižní veletrh a literární festival přijel rovněž první bulharský držitel Mezinárodní Bookerovy ceny Georgi Gospodinov.
16. 5. 2025

Za pokus o vraždu spisovatele Rushdieho dostal útočník 25 let vězení

Za pokus o vraždu spisovatele Salmana Rushdieho americký soud na 25 let poslal do vězení útočníka Hadiho Matara, informuje agentura AP. Matar, který má americké a libanonské občanství, na známého autora zaútočil nožem v srpnu 2022 v neziskovém vzdělávacím centru na západě amerického státu New York a zasadil mu více než deset ran. Rushdie v důsledku útoku oslepl na jedno oko.
16. 5. 2025Aktualizováno16. 5. 2025

Hotel Strindberg je kulisou pro komplikovanost vztahů

Postavy z nejvýznamnějších her švédského klasika Augusta Strindberga svedl dohromady současný australský dramatik Simon Stone. Potkávají se v jeho hře Hotel Strindberg v české premiéře na jevišti Národního divadla Brno.
16. 5. 2025

Soukromá lekce od dalajlamy, říká Richard Gere o dokumentu Moudrost štěstí

Je pohledem dalajlamovi přímo do očí, poznamenávají tvůrci dokumentu Moudrost štěstí. Snímek o tibetském duchovním vůdci se promítá i v českých kinech. Produkoval ho hollywoodský herec Richard Gere, dalajlamův dlouholetý podporovatel.
16. 5. 2025

Finále Eurovize bude bez české účasti

Ve švýcarské Basileji ve čtvrtek proběhlo druhé semifinále mezinárodní písňové soutěže Eurovize. Publiku se představil i český zástupce, zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, který ale do finále nepostoupil. Vítěz bude zvolen v sobotu.
15. 5. 2025Aktualizováno15. 5. 2025

K výhře v Eurovizi může pomoct zpívat anglicky o lásce, jódlovat a být žena

Žádný český zpěvák nebo zpěvačka nikdy nevyhráli mezinárodní písňovou soutěž Eurovize. Šanci na vítězství zvyšuje anglicky zpívaná popová písnička s autentickou výpovědí a nejlépe o lásce, v českém případě doprovázená třeba na dudy, vyplývá alespoň ze statistik a názorů napříč zahraničními médii, která se pokusila najít „návod“ na vítěze.
15. 5. 2025
Načítání...