Zóna pro cizince ve vlastním městě

Praha – V zónu, která je parkem, pódiem i místem pro setkávání či přednášky, se na začátku srpna změnil Ovocný trh v centru Prahy. Projekt chtěl vybídnout k zamyšlení nad tím, jakým způsobem město svým obyvatelům umožňuje využívat veřejné prostory. A není v hlavním městě jediným.

„Cílem projektu je vytvořit oázu uprostřed Prahy, příjemné místo, kde si lidé budou moci přes den odpočinout, a večer tu pak prezentujeme různá témata,“ představil festival Zóna jeden z pořadatelů Marko Bogdanovič. Zóna byla zbudována ze čtyř stovek dřevěných palet a dvou desítek živých stromů, konaly se v ní koncerty, přednášky, promítaly filmy, cvičila se jóga, nebo dokonce pořádaly kurzy vaření.

„Současná města přestávají být místy příjemnými pro život, přestávají být místy setkání. Chceme vytvořit zónu, která by umožnila obyvatelům Prahy si na chvíli vydechnout. Představujeme si, že si zde lidé budou moci jak užít klidu, tak se seznamovat se sousedy,“ dodal k cíli projektu Bogdanovič.

Podobná akce na oživení města funguje od začátku léta i na Betlémském náměstí. Galerie Jaroslava Fragnera rozjela projekt Open Air Arena Betlémské náměstí, jehož součástí jsou do konce prázdnin výstavy, koncerty či happeningy pod širým nebem. Snahy oživovat pražské ulice ale nejsou nic nového. Festival Street for Art na Jižním Městě nebo Nová scéna Národního divadla se o to pokoušejí už několik let.

„V historickém centru, zejména v nechvalně známém turistickém středu, jsou Pražané a vůbec Češti takřka cizinci ve svém vlastním městě,“ domnívá se Vít Masare z iniciativy Auto*Mat, která prosazuje lepší prostředí pro kvalitní život ve městě.

Reportáž A. Bendářové a P. Meškána o veřejném prostoru v Praze (zdroj: ČT24)

„Na rozdíl od ostatních měst tady máme veřejných prostor opravdu hodně, akorát s nimi neumíme pořádně pracovat. Je na iniciativách, aby s tím něco udělaly,“ domnívá se Kateřina Vondrová, spoluorganizátorka studentského projektu urbanACT, který demonstruje ideu, že kvalita městského prostředí není o vynaložených finančních prostředcích, ale o přístupu lidí, kteří jsou jeho součástí.

„Jsou tu noví a noví lidé, kteří přichází s nápady, kterak si pohrát s prostorem pražských ulic nebo náměstí,“ doplnil Masare, že nápadů je dost. Ne vždy ale od těch, kteří by s nimi měli přijít. „Ideálně by samozřejmě takovéto aktivity mělo vyvíjet i město samo,“ podotkl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
11:38Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025

Celebrity kvůli požárům v Los Angeles pomáhají i kritizují

Devastující požáry v okolí Los Angeles zničily domov mnohým celebritám. Řada osobností se rozhodla pomoci finančně, třeba Leonardo DiCaprio nebo Beyoncé, některé také vyjádřily svůj názor na zvládnutí požáru. Ke kritikům patří například Mel Gibson. Negativní reakce schytávají influenceři, pokud sdíleli fotografie s ohněm za zády.
16. 1. 2025

Jsme zpátky a je nám jedno, jak se jmenujeme, hlásí The Prostitutes

Kapela The Prostitutes loni ohlásila překvapivý comeback a teď se ve zkušebně připravuje na koncerty a dokončuje nové album. Představila z něj už první singl.
16. 1. 2025

Jak fungovalo gestapo. Kniha přibližuje vedení nacistické policie

Fungování nacistické tajné policie v Protektorátu Čechy a Morava, její členy a jakou měli moc, shrnuje nová publikace s názvem Gestapo. Její spoluautor Jan Vajskebr z Ústavu pro studium totalitních režimů v Událostech, komentářích popsal, že se historici snažili zaměřit na velitelský sbor, který měl vliv na podobu tohoto bezpečnostního aparátu.
16. 1. 2025

Nejkrásnější knihou minulého století je Šumava umírající a romantická

Jak vypadají ty vůbec nejkrásnější knihy minulého století? Odpověď zjišťoval Památník národního písemnictví a projekt Identita. Odborníci ocenili deset knih. Za tu nejhezčí vybrali publikaci Šumava umírající a romantická od Josefa Váchala. Kniha z roku 1931 je neobvykle velká a váží kolem dvaceti kilogramů.
15. 1. 2025
Načítání...