Zemřela legenda folku Pete Seeger, autor hitu Řekni, kde ty kytky jsou

New York - Ve Spojených státech zemřel ve věku 94 let legendární folkový zpěvák, skladatel, hudebník a sběratel lidových písní Pete Seeger. Oznámila to agentura AP s odvoláním na jeho rodinu. Seeger, který byl známý rovněž jako politický a ekologický aktivista, byl autorem nebo spoluautorem řady hitů, například Where Have All the Flowers Gone? (v tuzemsku známé jako Řekni, kde ty kytky jsou), If I Had A Hammer (Bylo by to krásný) nebo hippie balady Turn, Turn, Turn!

Nahrávám video

Hudebník zemřel v pondělí v nemocnici v New Yorku, kde podle vnuka Kitama Cahill-Jacksona pobýval necelý týden. Seeger byl v minulosti nominován na Nobelovu cenu za mír.

  • „Budeme Peteu Seegerovi vždy vděčni za to, že nám připomínal, odkud přicházíme, a ukazoval, kam potřebujeme jít,“ uvedl americký prezident Barack Obama.
  • Exprezident Bill Clinton na síti Twitter napsal, že „velkému srdci Petea Seegera se vyrovnala jen jeho oddanost sociální spravedlnosti“.
  • Kytarista skupiny Queen Brian May napsal, že „odešla folková legenda“.
  • „Pete Seeger. Co dodat. Všechno to řekl, zpíval a prožil. Naše cesty se mnohokrát setkaly a já jsem o to lepší,“ uvedl dokumentarista Michael Moore.

Zpěvák se zasloužil třeba o popularitu písně We Shall Overcome (Jednou budem dál), která se stala hymnou amerického hnutí za občanská práva. Nebyla ale jediná, již proslavil: do té doby improvizovaného textu kubánské Guantanamery vložil verše velkého kubánského básníka Josého Martího a obliby se dočkaly i This Land Is Your Land (Ta zem je tvá zem) z repertoáru Woodieho Guthrieho nebo Goodnight Irenez z repertoáru Leadbellyho.

V padesátých letech byl Seeger členem folkového kvarteta The Weavers, v šedesátých letech se prezentoval hlavně jako autor protestsongů. Duši aktivisty nezapřel ani v pozdním věku. V říjnu 2001 se např. připojil k protestujícím na akci Okupujte Wall Street namířené proti společenské a ekonomické nerovnosti.

Muzikant byl znám svými komunistickými postoji a prosovětskou orientací, často vyjadřoval také nelibost nad úvahami prezidenta Roosevelta o válečné konfrontaci s nacistickým Německem. Tento názor změnil až v roce 1941, kdy došlo k napadení Sovětského svazu. Komunistickou stranu Seeger opustil šest let před tím, než Chruščov odhalil Stalinovy zločiny. I poté se však držel levicových názorů.

Seeger již v roce 1964 vystupoval v tehdejším Československu a koncertní záznam byl o rok později vydán ve zkrácené podobě na supraphonském titulu Zpívá Pete Seeger.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Betonová zeď se mění v galerii street artu pod širým nebem

V ulici Vlastina v Praze aktuálně vzniká umělecké dílo s názvem Mural Ruzyně, které promění více než 700 metrů dlouhou betonovou stěnu patřící ministerstvu obrany v galerii současného street artu pod širým nebem. Projekt, na kterém se podílejí tři desítky streetartových umělců z Česka i zahraničí v rámci festivalu Urban Pictus, bude vznikat do 30. června. Výsledné dílo o rozloze přibližně 1800 metrů čtverečních propojí téma „Krása města v pohybu“.
před 2 hhodinami

Zpívala a navíc bez hidžábu. 74 ran bičem připomnělo tlak na Íránky

Jsem dívka, která chce zpívat pro zemi a lidi, které miluji, napsala pod video se svým koncertem íránská zpěvačka Parastu Ahmadíová. Soud této hudebnici i osmi členům kapely a produkčního týmu uložil trest sedmdesáti čtyř ran bičem. Za to, že vůbec zpívala veřejně – a navíc bez hidžábu. Kritici islámské republiky i některá média vnímají rozsudek jako doklad sílícího tlaku íránských úřadů proti ženám a svobodě uměleckého projevu.
před 16 hhodinami

Na Goethově stezce v Karlových Varech byla odhalena monumentální plastika AJ VANA BE

Téměř sedm metrů vysokou sochu sestávající z třiceti dvou vintage van je možné nyní spatřit před Galerií umění Karlovy Vary na Goethově stezce. Autor díla Benedikt Tolar jím reaguje na téma vody jako vzácného zdroje, které spojuje s principy upcyklace zastaralých smaltovaných van, jež neodmyslitelně patří k socialistickému bydlení v panelácích. Tvar těchto van pak tvoří prostor pro světelnou show synchronizovanou s hudbou. Hudební báseň inspirovanou umístěním sochy i návštěvami německého básníka Johanna Wolfganga Goetha, kterou speciálně pro Karlovy Vary zkomponoval Vladimír Štambach, se rozezní každou půlhodinu vždy mezi 9. a 22. hodinou.
před 20 hhodinami

Obsluhoval jsem anglického krále, říkají i v divadle Mana

Příběh obyčejného českého číšníka na pozadí velkých dějin dvacátého století převypravuje Vršovické divadlo Mana. Na pražské jeviště převedlo novelu Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále.
včera v 08:00

Dagmar Havlová odvolala souhlas k užívání jména Václav Havel knihovnou

Dagmar Havlová odvolala souhlas k užívání jména Václav Havel v názvu knihovny. Odůvodnila to tím, že ztratila důvěru v současné vedení a směřování instituce. Nechce také nadále nést odpovědnost za způsob, jakým bylo jméno prvního českého prezidenta používáno. Osobnostní práva k názvu knihovna potřebuje, aby mohla pokračovat ve své činnosti. Správní rada knihovny podle svého předsedy Davida Duška informaci vyhodnocuje.
23. 6. 2026Aktualizováno23. 6. 2026

Soud zrušil verdikt, kterým poslal Jirouse do vězení za proslov

Soud zrušil verdikt, kterým poslal v roce 1978 na rok a půl do vězení představitele českého undergroundu Ivana Martina Jirouse, zvaného Magora. Za mřížemi skončil kvůli proslovu na vernisáži, během kterého prohlásil, že zanikne Socialistický svaz mládeže. Soudy v úterý rehabilitovaly také dva disidenty – Václava Bendu a Jaroslava Kukala.
23. 6. 2026

Hřebejk točí pro ČT Jobovku

Jan Hřebejk režíruje pro Českou televizi nový seriál Jobovka. Pojednává o rodinných vtazích, ústřední manželský pár hrají Marika Šoposká a Jiří Havelka. Natáčí se na západě Čech v Plzeňském kraji.
23. 6. 2026

Všechny Kunderovy francouzské romány už vyšly česky, jako poslední Pomalost

V brněnském nakladatelství Atlantis vyšel román Milana Kundery Pomalost, původně napsaný ve francouzštině. Všechny Kunderovy romány jsou tak již dostupné v českém jazyce.
23. 6. 2026
Načítání...